Israël: inwoners Gaza krijgen weer enkele uren om te vluchten
GAZA-STAD (ANP/DPA) - Het Israëlische leger heeft burgers in het noorden van Gaza opnieuw een paar uur de tijd gegeven om te vluchten naar het zuiden van de Gazastrook, meldt een Israëlische legerwoordvoerder in het Arabisch op sociale media. Inwoners mogen vertrekken tussen 09.00 uur en 12.00 uur Nederlandse tijd.
Het Israëlische leger zegt de vluchtroute in de aangegeven tijdsperiode niet aan te vallen. Honderdduizenden Gazanen zouden de afgelopen dagen al richting het zuiden zijn gevlucht. In totaal heeft Israël meer dan een miljoen Palestijnen in het noorden van de Gazastrook opgeroepen te vertrekken vanwege het dreigende grondoffensief.
De evacuatie-oproepen van Israël leiden tot veel kritiek. De Verenigde Naties waarschuwen dat er een humanitaire ramp dreigt in Gaza. Het gebied is door Israël afgesloten van noodhulp en levensbehoeften zoals drinkwater raken op. Hulporganisaties als de Rode Halve Maan en Artsen Zonder Grenzen bemannen ziekenhuizen in het noorden van Gaza en zeggen dat daar evacuatie "ingewikkeld" of "niet mogelijk" is. Zij vragen om "veilige zones" in het noorden zodat de hulporganisaties ook hier veilig hun werk kunnen blijven doen.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/AFP) - De verkiezingen in Myanmar van komende zondag worden getekend door "toenemend geweld, onderdrukking en intimidatie", stelt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Volgens hem dreigen zowel de militaire junta als gewapende oppositiegroepen met geweld tegen burgers. Het zijn de eerste verkiezingen in Myanmar sinds het leger in februari 2021 de macht overnam en de junta wil dat zoveel mogelijk mensen gaan stemmen. Maar een lage opkomst dreigt, omdat er nauwelijks pro-democratische oppositiepartijen meedoen.
26 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft minstens 8000 nieuwe documenten vrijgegeven over de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Vorige week werden de eerste 300.000 pagina's al gepubliceerd. Hierop kwam toen veel kritiek omdat het niet alle documenten betrof.
30 minuten geledenSYDNEY (ANP) - De Australische premier Anthony Albanese heeft de Israëlische president Isaac Herzog gebeld en hem uitgenodigd om naar Australië te komen, schrijft hij in een bericht op X. Eerder waren Israëlische politici kritisch op Albanese. Zijn regering zou te weinig hebben gedaan om antisemitisme tegen te gaan en daardoor de aanslag op Bondi Beach niet hebben kunnen voorkomen.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Verschillende Oekraïense regio's kampen met stroomuitval nadat Rusland een grootschalige aanval had uitgevoerd met drones en raketten, meldden Oekraïense autoriteiten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een fragment uit het Amerikaanse nieuwsprogramma 60 Minutes dat afgelopen weekend op het laatste moment niet werd uitgezonden, is toch online te zien, schrijft CNN. Het item gaat over de gevangenis in El Salvador waar de regering van president Donald Trump Venezolaanse migranten naartoe heeft gestuurd.
3 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft opnieuw een dodelijke aanval uitgevoerd op een boot in de oostelijke Stille Oceaan. Dat schrijft Southcom, het centrale commando van het Amerikaanse leger in de regio, op X. Er kwam een man om het leven bij de aanval.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft geoordeeld dat de regering van president Donald Trump moet zorgen voor de terugkeer van ongeveer 137 uitgezette Venezolanen. De vermeende bendeleden werden in maart naar de beruchte CECOT-gevangenis in El Salvador gestuurd.
6 uur geleden