Israël houdt levering tegen van humanitaire hulp voor Gazastrook
TEL AVIV (ANP/RTR) - Israël zegt de levering van alle humanitaire hulp aan de Gazastrook tegen te houden. De stap volgt na onenigheid tussen Israël en Hamas over het bestand, waarvan de eerste fase nu is afgelopen. Israël steunt een Amerikaans voorstel voor een verlenging van de eerste fase, terwijl Hamas pleit voor het ingaan van fase twee.
Het kantoor van premier Benjamin Netanyahu heeft een verklaring gedeeld waarin wordt gedreigd met "gevolgen" als Hamas het oneens blijft over het verdere verloop van het bestand. Zaterdag waarschuwde het al dat de gevechten in Gaza kunnen worden hervat als onderhandelingen "niet effectief" blijken.
Het Amerikaanse voorstel bestaat uit verlenging van het staakt-het-vuren tot na de ramadan en de joodse feestdag Pesach halverwege april. Een ander onderdeel is de vrijlating van de helft van de gijzelaars in Gaza op de eerste dag van de verlenging. De rest zou moeten vrijkomen bij een deal over een permanent einde van de oorlog.
Tweede en derde fase
De eerste fase van het bestand tussen Hamas en Israël ging op 19 januari in en duurde zes weken. Die ging gepaard met een tijdelijk staakt-het-vuren, waarmee de oorlog na vijftien maanden stil kwam te liggen. Ook kwamen Israëlische gijzelaars vrij in ruil voor Palestijnse gevangenen en kwam meer humanitaire hulp het gebied binnen. Het staakt-het-vuren gaat volgens de aankondiging in januari door zolang er wordt onderhandeld over de tweede fase.
In de tweede fase moet het staakt-het-vuren permanent worden. Ook moeten de laatste levende gijzelaars vrijkomen en alle Israëlische troepen het Palestijnse gebied verlaten, aldus het oorspronkelijke plan. De details over dit gedeelte van het bestand moeten nog worden uitgewerkt. Dat geldt ook voor de derde en laatste fase. Dan moeten de lichamen van de laatste overleden gijzelaars worden overgedragen en ligt de focus op de wederopbouw van de Gazastrook.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Burgemeester van New York Zohran Mamdani heeft de regering-Trump opgeroepen om de Israëlische premier Benjamin Netanyahu te arresteren als die in september naar New York komt voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties. De reden is dat het gemeentebestuur niet wettelijk bevoegd is Netanyahu te laten arresteren, zoals Mamdani wilde, aldus The New York Times.
31 minuten geledenCOTIGNAC/CORRENS (ANP/AFP) - In het departement Var, in het zuiden van Frankrijk, is dinsdag een zich snel uitbreidende natuurbrand uitgebroken. Honderden mensen zijn hun huizen ontvlucht, terwijl bijna duizend brandweerlieden en blusvliegtuigen de brand bestrijden.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De gewezen Oekraïense minister van Defensie Mychajlo Fedorov is blij dat president Volodymyr Zelensky een nieuwe commandant der strijdkrachten heeft aangewezen. Op sociale media spreekt Fedorov van "een frisse wind en een bron van nieuwe hoop in de strijd van het vrije volk voor vrijheid en gerechtigheid".
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth schat dat de Iranoorlog de VS tot dusver zo'n 37,5 miljard dollar (circa 32,5 miljard euro) heeft gekost. Halverwege mei werd nog gesproken over een bedrag van bijna 29 miljard dollar.
7 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vervangt zijn commandant der strijdkrachten, Oleksandr Syrsky. Dat meldt hij op Telegram. De functie zal worden overgenomen door Mychajlo Drapaty.
7 uur geledenGEORGETOWN (ANP/DPA) - Het dodental na een bootongeluk in Guyana is opgelopen naar 41. Een veerboot kapseisde afgelopen weekend en als gevolg daarvan zijn nog tientallen mensen vermist.
8 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Drie mensen in Venezuela zijn overleden nadat zij het hantavirus hadden opgelopen. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van dat land. Het voegde eraan toe dat er geen aanwijzingen zijn dat het gaat om een besmetting van mens op mens.
8 uur geleden