
Israël heropent tweede waterleiding naar Gazastrook
GAZA-STAD (ANP) - Israël heeft een tweede waterleiding naar de Gazastrook heropend, schrijft de Israëlische krant The Times of Israel. Maar dat extra water lijkt nog niet genoeg om te voldoen aan de behoeften van de Palestijnse bevolking.
Volgens de autoriteiten stroomt er nu 28,5 miljoen liter water per dag naar Gaza. Voordat de oorlog tussen Israël en Hamas drie weken geleden uitbrak, zou dat nog 49 miljoen liter per dag zijn geweest. Twee dagen nadat het geweld was uitgebroken besloot Israël tot een totale blokkade van de Gazastrook, omdat het niet wilde dat de Hamasstrijders in het gebied zich nog konden bevoorraden. Dat betekende dat er geen water, voedsel, medicijnen en brandstof meer vanuit Israël naar het gebied gingen.
Vorige week heropende Israël al een eerste waterleiding gedeeltelijk, maar volgens experts was dat nog maar een fractie van wat er nodig is, berichtten internationale media. De druk op Israël om de Palestijnse bevolking geen basisbehoeften zoals drinkwater te ontzeggen, is groot. Veel wereldleiders en mensenrechtenorganisaties maken zich ernstige zorgen om de humanitaire situatie in Gaza.
De Gazastrook is deels afhankelijk van Israël voor de watervoorziening en haalt het deels uit andere bronnen. Maar doordat er in het gebied geen brandstof meer binnenkomt, is er ook nauwelijks energie om water op te pompen of te zuiveren. Al Jazeera meldde zondag dat veel Gazanen nu ook zeewater gebruiken om zich bijvoorbeeld te wassen.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/RTR) - Spanje vraagt Europese partners om hulp bij de aanpak van de natuurbranden in het land. Minister Fernando Grande-Marlaska (Binnenlandse Zaken) zei tegen het lokale medium Cadena SER dat om twee blusvliegtuigen is gevraagd.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Voormalig filmproducent Harvey Weinstein komt in New York voor de derde keer voor de rechter voor het seksueel misbruik van voormalig actrice Jessica Mann. De rechter wil dat het proces nog dit jaar plaatsvindt, bericht het Amerikaanse NBC News.
6 uur geledenLIMA (ANP/RTR/AFP) - Peru verleent amnestie aan militair personeel, politieagenten en leden van zelfverdedigingsgroepen die worden beschuldigd van deelname aan een bloedige campagne tegen linkse guerrillastrijders tussen 1980 en 2000. President Dina Boluarte heeft een wet hierover ondertekend ondanks bezwaren van mensenrechtenorganisaties.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - De coalitie van bereidwillige landen die Oekraïne na de oorlog willen helpen beschermen, herhaalt dat Oekraïne betrokken moet zijn bij het bepalen van het pad naar vrede in het land. Dat verklaren de drie voorzitters van het overleg van woensdag. Het gaat om de Franse president Emmanuel Macron, de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt heel snel een tweede overlegronde te willen als zijn aankomende gesprek met de Russische leider Vladimir Poetin goed verloopt. Daar kan dan ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bij aanwezig zijn, vertelde Trump op een bijeenkomst in het Kennedy Center.
8 uur geledenGENÈVE (ANP/DPA) - Het aantal burgers dat vorige maand in Oekraïne gewond raakte of omkwam, lag op het hoogste niveau sinds mei 2022. In juli zijn 286 doden en 1388 gewonden geregistreerd, aldus de VN-monitoringsmissie in Oekraïne.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft tevreden teruggeblikt op het digitale overleg met de Amerikaanse president Donald Trump, zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky en andere Europese leiders. Ze sprak op X over een "erg goed gesprek".
9 uur geleden