Israël heropent tweede waterleiding naar Gazastrook
GAZA-STAD (ANP) - Israël heeft een tweede waterleiding naar de Gazastrook heropend, schrijft de Israëlische krant The Times of Israel. Maar dat extra water lijkt nog niet genoeg om te voldoen aan de behoeften van de Palestijnse bevolking.
Volgens de autoriteiten stroomt er nu 28,5 miljoen liter water per dag naar Gaza. Voordat de oorlog tussen Israël en Hamas drie weken geleden uitbrak, zou dat nog 49 miljoen liter per dag zijn geweest. Twee dagen nadat het geweld was uitgebroken besloot Israël tot een totale blokkade van de Gazastrook, omdat het niet wilde dat de Hamasstrijders in het gebied zich nog konden bevoorraden. Dat betekende dat er geen water, voedsel, medicijnen en brandstof meer vanuit Israël naar het gebied gingen.
Vorige week heropende Israël al een eerste waterleiding gedeeltelijk, maar volgens experts was dat nog maar een fractie van wat er nodig is, berichtten internationale media. De druk op Israël om de Palestijnse bevolking geen basisbehoeften zoals drinkwater te ontzeggen, is groot. Veel wereldleiders en mensenrechtenorganisaties maken zich ernstige zorgen om de humanitaire situatie in Gaza.
De Gazastrook is deels afhankelijk van Israël voor de watervoorziening en haalt het deels uit andere bronnen. Maar doordat er in het gebied geen brandstof meer binnenkomt, is er ook nauwelijks energie om water op te pompen of te zuiveren. Al Jazeera meldde zondag dat veel Gazanen nu ook zeewater gebruiken om zich bijvoorbeeld te wassen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/BELGA) - De protestmars met duizenden boeren naar de Europese wijk in Brussel is eerder beëindigd dan gepland. De manifestatie werd rond 13.45 uur ontbonden. Het is nog onduidelijk waarom de mars niet verderging.
32 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky begrijpt de risico's van België als de Russische bevroren tegoeden worden gebruikt voor een lening aan zijn land. "Maar we zijn in oorlog en ik denk dat we grotere risico's lopen", zei Zelensky tijdens een persconferentie in Brussel. Voor het begin van de EU-top heeft hij met de Belgische premier Bart De Wever gesproken.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Duizenden boeren zijn begonnen met een mars naar de Europese wijk van Brussel, waar op dit moment een EU-top bezig is. Het is daar al de hele ochtend onrustig, maar de officiële protestmars is nu pas van start gegaan.
1 uur geledenMANNHEIM (ANP/DPA) - De man die in maart op een menigte inreed in Mannheim, heeft een levenslange gevangenisstraf gekregen. Hij doodde tijdens Rosenmontag, een Duitse carnavalstraditie, twee mensen. Veertien personen raakten gewond.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Frankrijk is nog niet klaar voor de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen, laat president Emmanuel Macron voorafgaand aan de EU-top weten. "Ik wil onze protesterende boeren zeggen dat het standpunt van Frankrijk vanaf het begin duidelijk is geweest: wij vinden de voorwaarden onvoldoende en vinden dat deze overeenkomst niet kan worden ondertekend", zei hij.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Het Poolse Grondwettelijke Hof heeft de fundamentele principes van het Europees recht geschonden, oordeelt het Europees Hof van Justitie. Het Poolse hof besloot namelijk dat de eigen grondwet voorrang heeft op de wetten van de Europese Unie. Dat gaat volgens het EU-hof in Luxemburg in tegen de basisprincipes van de EU.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De sfeer bij de boerenprotesten in Brussel is volgens Belgische media op sommige plekken "erg grimmig". De boeren gooien volgens de krant De Morgen met stenen en aardappelen naar de politie, die traangas en waterkanonnen heeft ingezet.
4 uur geleden