Israël: Hamas creëert crisis, nog geen stemming over akkoord
TEL AVIV (ANP/BLOOMBERG) - Hamas heeft volgens het kantoor van de Israëlische premier Netanyahu op het laatste moment een crisis gecreëerd door terug te komen op een aantal punten in de afgesproken Gaza-deal. Om die reden wordt de Israëlische stemming over de overeenkomst nog niet gehouden, staat in een verklaring. Onduidelijk is wanneer een eventuele stemming wel plaats zou kunnen vinden.
Israël is pas officieel akkoord als het veiligheidskabinet en daarna de regering de overeenkomst hebben goedgekeurd. Die zouden donderdag samenkomen, maar er was nog geen tijdstip bekendgemaakt. Volgens Netanyahu's kantoor probeert Hamas "op het laatste moment concessies af te dwingen" en wil Israël dat Hamas de bemiddelaars laat weten akkoord te gaan met alle overeengekomen afspraken.
De deal tussen Israël en Hamas werd woensdag aangekondigd, nadat in de voorgaande dagen al was gemeld dat die aanstaande was. Israël reageerde herhaaldelijk terughoudend. Zo zei Netanyahu's kantoor dat de laatste details nog moesten worden uitgewerkt, terwijl veel bronnen en de aanstaande Amerikaanse president Donald Trump, wiens gezant bij de onderhandelingen was, meldden dat er een akkoord was bereikt.
Maandenlange onderhandelingen
Meerdere Israëlische ministers hebben publiekelijk kritiek geuit op een eventuele deal en de afspraken die nu op tafel liggen. Een ultrarechtse minister dreigde zelfs uit de coalitie te stappen.
De overeenkomst is het resultaat van maandenlange onderhandelingen. De eerste fase van het bestand duurt in eerste instantie zes weken en in deze periode komen 33 gijzelaars vrij in ruil voor honderden Palestijnse gevangenen. Ook vinden dan onderhandelingen plaats voor de tweede fase, waarin de oorlog permanent moet eindigen. In de derde en laatste fase ligt de focus op de wederopbouw van de Gazastrook.
Meer uit Buitenland
SCHWERIN (ANP/DPA) - De gestrande bultrug die al dagen bekijks trekt langs de Duitse kust, is maandagavond naar open zee gezwommen. De waterpolitie meldt dat het dier in eerste instantie de verkeerde kant op zwom, richting de haven, maar later alsnog richting de Oostzee vertrok.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wil graag dat de oorlog met Iran eindigt, melden bronnen aan The Wall Street Journal. Hij zou daarom welwillend zijn om de Amerikaanse militaire vijandelijkheden te stoppen, zonder dat de Straat van Hormuz door Iran is heropend, schrijft de krant. Trump zou dit scenario "in de afgelopen dagen" met zijn adviseurs hebben besproken, maar er nog geen definitieve beslissing over hebben genomen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
9 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, bevestigt president Jennifer Simons na berichtgeving door Surinaamse media. Haar voorganger zou volgens diverse mediaberichten maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.
10 uur geledenADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
11 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Opnieuw is een Iraanse raket neergehaald die het Turkse luchtruim was binnengedrongen. De ballistische raket werd onschadelijk gemaakt door de NAVO-luchtverdediging in de oostelijke Middellandse Zee, meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie.
12 uur geleden