Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Israël en Hamas akkoord met bestand na elf dagen beschietingen

JERUZALEM/CAÏRO (ANP/RTR) - Israël en de islamitische beweging Hamas in de Gazastrook stoppen komende nacht met hun wederzijdse beschietingen.

Premier Netanyahu en zijn veiligheidschefs hebben donderdagavond na anderhalve week met veel geweld besloten tot een staakt-het-vuren. Dat moet om 01.00 uur (Nederlandse tijd) ingaan. Hamas, dat de Gazastrook bestuurt, laat "tegelijkertijd" de wapens ook zwijgen. De radicale beweging Islamistische Jihad die Israël ook aanviel, heeft eveneens ingestemd met het staakt-het vuren.

Egypte, dat in nauw contact staat met het volgens de EU en de VS terroristische Hamas, garandeerde volgens bronnen eerder dat er geen raketten meer worden afgevuurd vanuit de Gazastrook. President Abdel Fatah al-Sisi zegt dat twee teams in Israël en de Palestijnse Gebieden erop gaan toezien dat de afspraken worden nagekomen.

Tweehonderd doden

In de kleine strook land met 2 miljoen inwoners zijn in elf dagen van beschietingen en bombardementen meer dan tweehonderd doden, onder wie tientallen kinderen, en 1500 gewonden gevallen. De aanleiding voor de recente vijandelijkheden was de dreigende uitzetting van Palestijnse huishoudens uit hun huizen in de Arabische wijk Sheikh Jarrah in Oost-Jeruzalem. Hun woningen zouden dan zoals vaker in de bezette gebieden in bezit komen van Joodse kolonisten.

Na onlusten in Oost-Jeruzalem besloten Hamas, zijn al-Aqsa-brigades en andere militanten in de Gazastrook massaal raketten op Israël af te vuren. Die veroorzaakten weliswaar paniek, maar werden veelal uit de lucht geplukt door de luchtverdediging. Er vielen twaalf doden in Israël. Het Israëlische leger heeft naar eigen zeggen grote schade toegebracht aan het tunnelnetwerk en andere infrastructuur van Hamas.

Internationale druk

Het bestand zat er mede daarom al aan te komen, maar de internationale druk werd ook steeds sterker. De Amerikaanse president Joe Biden maakte Netanyahu woensdag duidelijk "aanzienlijke de-escalatie" te verwachten, zodat naar een bestand kon worden toegewerkt. VN-chef António Guterres zei donderdag dat de beschietingen "onmiddellijk" moeten stoppen en toonde zich geschokt over de Israëlische bombardementen op de Gazastrook. Hij noemde dat gebied "de hel op aarde voor kinderen".

Er zijn deze eeuw al vaker relatief korte oorlogen gevoerd over de Gazastrook, waarbij het veel sterkere Israël steevast het militaire overwicht had.

Meer uit Buitenland

CBS News: regering-Trump bereidt nieuwe aanvallen op Iran voor

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering bereidt zich voor op een nieuwe reeks militaire aanvallen op Iran, melden bronnen aan CBS News. Er is nog geen definitief besluit genomen, benadrukken de bronnen. Vrijdag meldde nieuwssite Al Arabiya nog dat een conceptvoorstel voor een volledig bestand in Iran juist snel mogelijk is.

2 uur geleden
Raket Starship van SpaceX succesvol gelanceerd

STARBASE (ANP) - Raket Starship van het ruimtevaartbedrijf SpaceX is in de nacht van vrijdag op zaterdag succesvol gelanceerd. Om 00.30 uur (Nederlandse tijd) steeg de onbemande raket op. Ruim tien minuten later was op beelden die SpaceX op X deelde te zien dat de raket in de ruimte was.

2 uur geleden
Hoofd van Amerikaanse inlichtingendiensten Tulsi Gabbard stapt op

WASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.

10 uur geleden
Dodental instorting pand in Fez loopt op

FEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.

10 uur geleden
Cubanen demonstreren in Havana tegen aanklacht VS tegen Castro

HAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.

11 uur geleden
Rubio: VS hebben hulp NAVO niet ingeroepen in Straat van Hormuz

HELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "geen concreet beroep" op de NAVO gedaan om te helpen de geblokkeerde Straat van Hormuz weer open te krijgen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Maar als de blokkade voortduurt, kunnen Europese bondgenoten niet blijven wachten tot de strijd echt voorbij is voor ze in actie komen, waarschuwt hij.

11 uur geleden
Europese landen: Israël moet stoppen met bouwen nederzettingen

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Italië en Duitsland roepen Israël gezamenlijk op om te stoppen met het uitbreiden van illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het land moet beschuldigingen tegen Israëlische troepen, die zouden bijdragen aan het toenemende geweld op de Westoever, onderzoeken, aldus de landen in een verklaring.

12 uur geleden