Israël doodt Iraanse topgeneraal in Syrië
TEL AVIV (ANP/AFP/DPA) - Israël heeft bij een luchtaanval op het buurland Syrië een topgeneraal gedood van het Iraanse elitekorps Islamitische Revolutionaire Garde (IRG). Volgens Iraanse media was de omgekomen Razi Mousavi een van de meest ervaren militaire adviseurs voor de Syrische bondgenoot.
De commandant werd gedood "tijdens een aanval door het zionistische regime" nabij de Syrische hoofdstad Damascus, meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA. In een reactie kondigt de IRG aan wraak te nemen op Israël: "Het zionistische regime zal zeker betalen voor het martelaarschap van onze langjarige militaire adviseur." Het Israëlische leger wilde geen commentaar geven.
Syrië en Iran gelden als aartsvijanden van Israël. Mousavi zou de militaire samenwerking hebben gecoördineerd. De Iraanse staatstelevisie onderbrak de gewone nieuwsuitzending voor een speciaal bericht over de dood van de generaal.
Israël valt regelmatig doelen in Syrië aan om te voorkomen dat Iran zijn militaire invloed daar uitbreidt. Samen met Rusland is Iran de belangrijkste bondgenoot van de Syrische regering. Voor het Iraanse regime in Teheran maakt Syrië deel uit van de zogenaamde as van verzet in de strijd tegen Israël, naast de sjiitische organisatie Hezbollah in Libanon. Teheran beweert echter altijd dat de IRG in Syrië alleen actief is als militair adviseur en niet direct betrokken is bij de burgeroorlog daar.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/AFP/DPA) - Israël heeft hevige aanvallen op Libanon uitgevoerd in het zuiden en in de Bekaavallei. Het leger zegt tachtig doelen te hebben bestookt en tientallen Hezbollahstrijders te hebben gedood. Dit was volgens het leger naar aanleiding van een raketbeschieting door Hezbollah in Libanon waarbij vier Israëlische militairen omkwamen.
3 minuten geledenDE BILT (ANP) - Voor de provincie Limburg geldt vrijdag vanaf 15.00 uur code oranje vanwege zware onweersbuien. Het KNMI meldt dat er plaatselijk kans is op overlast en schade door zware windstoten, hagel en veel regen in korte tijd.
4 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De extreemrechtse Israëlische minister Itamar Ben-Gvir heeft gezegd dat "heel Libanon moet branden", nadat het leger had bericht dat er vier Israëlische militairen in dat land zijn gedood. Er vallen doden bij Israëlische aanvallen op de grond in Libanon, maar deze vier zijn de eerste gesneuvelde Israëlische militairen sinds Iran en de VS een voorlopig vredesakkoord tekenden op woensdag.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk stemt niet zomaar in met de opheffing van sancties die de VN-Veiligheidsraad heeft ingesteld tegen Iran. Het doet dat pas als de gesprekken over het Iraanse kernprogramma aan zijn verwachtingen voldoen, aldus buitenlandminister Jean-Noël Barrot.
2 uur geledenBEIROET/JERUZALEM (ANP) - Bij Israëlische aanvallen op de regio Nabatieh in het zuiden van Libanon zijn zeker zestien mensen om het leven gekomen. Dat meldt Al Jazeera vrijdag op basis van het Libanese staatspersbureau NNA. Het Israëlische leger heeft melding gemaakt van aanvallen op meerdere doelen in het zuiden van Libanon.
5 uur geledenBERN (ANP/RTR) - De gesprekken die voor vrijdag gepland waren tussen de Verenigde Staten en Iran in het bergresort Bürgenstock in Zwitserland zullen niet plaatsvinden. Dat meldt het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdagochtend in een verklaring.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran zal "niet aarzelen om de vijand een verpletterende slag toe te brengen" als de deze week ondertekende overeenkomst wordt geschonden. Dat schrijft de Iraanse onderhandelaar Mohammad Bagher Qalibaf op X.
6 uur geleden