Israël: commissie gaat schuldvraag verrassingsaanval onderzoeken
TEL AVIV (ANP/DPA) - Een Israëlische onderzoekscommissie gaat zich in opdracht van de regering buigen over de verrassingsaanval van Hamas op 7 oktober. De commissie moet een antwoord geven op de "schuldvraag", zegt de Israëlische cultuur- en sportminister Miki Zohar.
Er is veel kritiek op de overheid om de verrassingsaanval. Verschillende topfunctionarissen binnen de Israëlische krijgsmacht en veiligheidsdiensten hebben hun excuses aangeboden. Zij hadden naar eigen zeggen meer moeten doen om de aanval aan te zien komen. De kritiek op de Israëlische premier Benjamin Netanyahu neemt ook toe. Hij zou tot nu toe nog te weinig de verantwoordelijkheid op zich hebben genomen.
De militante Palestijnse beweging Hamas opende een groot offensief op 7 oktober. Sindsdien zijn er bij de gevechten tussen Hamas en Israël aan de Israëlische zijde naar eigen zeggen 1400 mensen gedood. Ook zou Hamas volgens de Israëlische krijgsmacht nog zeker 224 gijzelaars gevangenhouden. Hamas meldde in Gaza al meer dan 7000 doden.
Meer uit Buitenland
LOUISVILLE (ANP/RTR) - Het dodental na de crash met een vrachtvliegtuig in Kentucky is opgelopen naar elf, heeft de gouverneur van de Amerikaanse staat bekendgemaakt. Het toestel, een UPS-vrachtvliegtuig dat onderweg was naar Hawaï, stortte in de nacht van dinsdag op woensdag kort na het opstijgen neer op een recyclingbedrijf nabij de luchthaven van Louisville.
25 minuten geledenMÜNCHEN (ANP) - De NAVO en secretaris-generaal Mark Rutte krijgen een prestigieuze Duitse vredesprijs. Ze verdienen de Internationale Prijs van de Vrede van Westfalen omdat ze stabiliteit en betrouwbaarheid brengen, vindt de jury.
1 uur geledenBRUSSEL/HEVERLEE (ANP/BELGA) - In de buurt van Belgische militaire instellingen, inclusief luchtmachtbases, zijn woensdag opnieuw drones gesignaleerd. Er zijn weer meldingen gekomen uit de buurt van de luchtmachtbasis Kleine-Brogel, vlakbij de Nederlandse grens bij Weert. In de avond zijn meldingen gekomen uit de buurt van Leuven, waar drones gezien zijn boven het militaire commandocentrum van Heverlee, melden Belgische media.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Ronald Venetiaan is overleden, melden Surinaamse media. Hij leidde het land in totaal vijftien jaar, van 1991 tot 1996 en daarna van 2000 tot 2010. Venetiaan werd 89 jaar.
4 uur geledenSAINT-PIERRE D'OLÉRON (ANP/RTR/AFP) - Een automobilist heeft op het Franse eiland Oléron meerdere voetgangers en fietsers aangereden, meldt binnenlandminister Laurent Nuñez op X. Daarbij zijn volgens de Franse openbaar aanklager tien gewonden gevallen. Van de gewonden zijn er nog steeds twee levensgevaarlijk gewond.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - President Vladimir Poetin heeft opdracht gegeven naar de mogelijkheden te kijken om weer nucleaire wapentests voor kernbommen uit te voeren. Het land heeft die proeven met kernexplosies niet meer gedaan sinds de ineenstorting van de Sovjet-Unie in 1991.
6 uur geledenBOEKAREST (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte probeert zorgen over de Amerikaanse terugtrekking uit Roemenië te sussen. Die doet niets af aan de Amerikaanse toewijding aan de verdediging van Europa, bezweert hij op bezoek in Roemenië. Of andere bondgenoten in het gat springen dat de Amerikanen achterlaten, wil hij niet zeggen.
7 uur geleden