Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Israël claimt dood topfiguren Hamas

Israël claimt dood topfiguren Hamas

TEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - Israël claimt twee hooggeplaatste Hamasfunctionarissen te hebben uitgeschakeld. Het gaat volgens nieuwssite Times of Israel om Rashid Jahjouh en Amin Eslaiah.

Een legerwoordvoerder zei op X dat "de terrorist Rashid Jahjouh", hoofd van de veiligheidsdienst van Hamas, is "geëlimineerd". Hij zou in juli vorig jaar zijn aangetreden na de dood van zijn voorganger.

Jahjouh ging naar verluidt ook over propaganda. De gedode Eslaiah zou eveneens een belangrijk figuur zijn geweest binnen het interne veiligheidsapparaat van Hamas.

De veiligheidsdienst heeft volgens de Israëlische krijgsmacht allerlei taken. Die lopen uiteen van de beveiliging van hoge Hamasleden tot het aanpakken van tegenstanders van Hamas en het opsporen van collaborateurs.

Islamitische Jihad

De strijdkrachten zeggen volgens de nieuwssite ook een topfiguur van Islamitische Jihad te hebben gedood, een andere gewapende Palestijnse groep. Het zou gaan om Ismail Abd al-Alal, die verantwoordelijk wordt gehouden voor grootschalige wapensmokkel.

Israël hervatte deze week grootschalige aanvallen op de Gazastrook. Sindsdien hebben Palestijnse autoriteiten in het gebied melding gemaakt van honderden doden. Donderdag zouden ten minste 91 mensen zijn omgekomen.

Bestand

Israël en Hamas sloten in januari een bestand, dat uit meerdere fasen zou bestaan. Tijdens de eerste fase zijn Israëlische gijzelaars geruild voor gevangenen die vastzitten in Israël. Die fase eindigde begin maart.

Hamas wilde door naar een tweede fase, waarin ook zou worden onderhandeld over een definitief einde van de oorlog. Israël stuurde juist aan op een verlenging van de eerste fase.

Meer uit Buitenland

Polen zet opnieuw straaljagers in na aanval op Oekraïne

WARSCHAU (ANP) - Polen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag uit voorzorg opnieuw straaljagers de lucht ingestuurd, terwijl het westen van Oekraïne werd bestookt door Russische luchtaanvallen. De operatie is inmiddels weer afgerond, melden de Poolse strijdkrachten op X.

1 uur geleden
Wereld moet zich niet laten intimideren door Israël, zegt VN-chef

NEW YORK (ANP/AFP) - VN-secretaris-generaal António Guterres heeft vrijdag gezegd dat de wereld zich niet moet laten "intimideren" door Israël en de dreiging van verdere kolonisering van de bezette Westelijke Jordaanoever.

3 uur geleden
Verstoringen op Brussels Airport na cyberaanval

BRUSSEL (ANP/BELGA/DPA) - Een cyberaanval op de IT-dienstverlener van de check-in- en boardingsystemen heeft vrijdagavond het vliegverkeer op meerdere Europese luchthavens, waaronder Brussels Airport, verstoord. Daardoor kan er in Brussel alleen nog handmatig worden ingecheckt en geboard, wat zorgt voor forse vertragingen en annuleringen, meldde de luchthaven zaterdag.

3 uur geleden
Ook Brazilië wil zich aansluiten bij genocidezaak tegen Israël

DEN HAAG (ANP) - Brazilië heeft een verzoek ingediend bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) om zich aan te sluiten bij de genocidezaak tegen Israël. Die is aangespannen door Zuid-Afrika. Volgens dat land schendt Israël het internationale genocideverdrag door het optreden van de krijgsmacht in de Gazastrook.

12 uur geleden
Europese landen veroordelen schending luchtruim Estland

BERLIJN/LONDEN/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Europese landen reageren boos op de door Estland gemelde schending van het luchtruim van twaalf minuten door drie Russische gevechtsvliegtuigen. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul noemde het "onacceptabel" en zei dat de NAVO klaar is om zichzelf te verdedigen.

13 uur geleden
Estland belegt zeldzaam NAVO-spoedoverleg om Russische jets

BRUSSEL (ANP) - Estland grijpt, net als Polen vorige week, naar een weinig gebruikt NAVO-artikel voor spoedoverleg van het bondgenootschap bij gevaar. Het land wil het binnendringen van zijn luchtruim door Russische gevechtsvliegtuigen zo bespreken. Vorige week deed Polen hetzelfde nadat Russische drones het land waren binnengevlogen.

14 uur geleden
Polen meldt Russische vliegtuigen over zone bij booreiland

WARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse kustwacht heeft gemeld dat er boven de Oostzee, boven een Pools booreiland, vrijdag twee Russische gevechtsvliegtuigen hebben gevlogen. Die deden dat laag door een 'veiligheidszone' heen die voor het platform van de onderneming Petrobaltic was uitgeroepen.

14 uur geleden