Israël begint operatie in Jenin op Westelijke Jordaanoever
JENIN (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht is een militaire operatie begonnen in de stad Jenin, op de Westelijke Jordaanoever. Premier Benjamin Netanyahu zegt dat met deze operatie "het terrorisme wordt geëlimineerd". Volgens de Palestijnse autoriteiten zijn tot nu toe zeker vier Palestijnen omgekomen en 35 mensen gewond geraakt.
De Israëlische operatie wordt uitgevoerd door de veiligheidsdienst Shin Bet en de Israëlische grenspolitie. "We treden systematisch en doortastend op tegen de Iraanse as waar die zijn armen naar uitstrekt - in Gaza, Libanon, Syrië, Jemen en Judea en Samaria", aldus Netanyahu. Met Judea en Samaria bedoelt hij de Westelijke Jordaanoever.
Hamas heeft Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever opgeroepen om harder te gaan vechten in reactie op het Israëlische offensief in Jenin. Troepen van de Palestijnse Autoriteit (PA) vechten al weken met extremistische strijders op de Westelijke Jordaanoever. Die komen uit de gelederen van onder meer Hamas en de Palestijnse Islamitische Jihad.
De Westelijke Jordaanoever wordt al sinds 1967 bezet door Israël. Dat land voert ook regelmatig operaties uit in de steden en dorpen in het gebied. Na de aanslagen op Israël in oktober 2023 en de daaropvolgende oorlog in Gaza, nam ook het geweld op de Westelijke Jordaanoever sterk toe.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/RTR) - Een Chinese oud-minister van Justitie is tot een levenslange gevangenisstraf veroordeeld voor het aannemen van steekpenningen tussen 2006 en 2022. Een rechtbank acht bewezen dat Tang Yijun jarenlang verschillende topfuncties hiervoor misbruikte, melden Chinese staatsmedia als CCTV en China Daily.
19 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft bevestigd dat het diplomatieke overleg met Oekraïne en de VS woensdag en donderdag wordt hervat in Abu Dhabi. Het geplande overleg van afgelopen weekend ging niet door om planningsredenen, aldus het Kremlin.
40 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Vijf mannen die het wapenembargo tegen Rusland zouden hebben omzeild zijn opgepakt in Duitsland. De vijf leverden voor minstens 30 miljoen euro aan tientallen Russische bedrijven, stelt het Duitse Openbaar Ministerie. Ze zouden zijn aangestuurd door Russische diensten.
58 minuten geledenOSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit moet uitleg geven over haar contact met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, volgens premier Jonas Gahr Støre. Dat zei hij maandag tegen het Noorse dagblad VG.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft Europese ambassadeurs ontboden, omdat landen van de Europese Unie vorige week besloten de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) op de terreurlijst te zetten. Eerder werd bekend dat Teheran als vergeldingsmaatregel militairen uit die landen als terroristen gaat bestempelen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woedend gereageerd op de uitreiking van de Grammy Awards. Hij noemde de ceremonie bijna onkijkbaar en dreigde met een rechtszaak tegen komiek en presentator Trevor Noah, die grappen maakte over Trump en zedendelinquent Jeffrey Epstein. "Maak je klaar, Noah, ik ga wat lol met je hebben", schreef hij online.
3 uur geledenRAFAH (ANP/AFP/RTR) - De grensovergang Rafah tussen de Gazastrook en Egypte is heropend, meldt een Israëlische veiligheidsfunctionaris. Palestijnen kunnen via de grensovergang Gaza weer in- en uitgaan.
3 uur geleden