Israël: activistenschip verandert koers, op weg naar kust Israël
TEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat het activistenschip Madleen van de Freedom Flotilla Coalition, dat op weg was naar Gaza, zijn koers heeft verlegd naar de kust van Israël. Iedereen aan boord is veilig volgens het bericht van het ministerie, en de activisten zullen volgens Israël eenmaal aan wal terugkeren naar hun landen van herkomst.
Aan boord van het activistenschip zijn twaalf opvarenden, onder wie de Zweedse klimaatactivist Greta Thunberg en de Nederlandse kapitein Mark van Rennes. Het schip heeft hulpgoederen voor Gaza aan boord.
Israël heeft het schip in internationale wateren "aangevallen/met geweld onderschept", meldt Freedom Flotilla Coalition in een verklaring. De organisatie stelt dat Israël geen wettelijke bevoegdheid had om de opvarenden aan te houden. "Het schip werd onrechtmatig geënterd, de ongewapende burgerbemanningsleden werden ontvoerd en de levensreddende lading, waaronder babyvoeding, voedsel en medische voorraden, werd in beslag genomen."
Oproepen
Freedom Flotilla Coalition heeft daarnaast video's gedeeld waarin de opvarenden de regeringen van hun thuislanden oproepen zich in te zetten voor hun vrijlating. Zo richt Van Rennes zich tot Den Haag. De organisatie zegt daarnaast dat regeringen "hun verplichtingen onder internationaal recht moeten nakomen en moeten stoppen met het mogelijk maken van Israëls misdaden."
Freedom Flotilla Coalition stelde in de nacht van zondag op maandag dat de Israëlische marine de Madleen had omsingeld en dat militairen aan boord waren gegaan. Alle contact met het schip werd daarop verbroken. De Israëlische minister van Defensie Israel Katz had eerder laten weten dat de Israëlische krijgsmacht het activistenschip geen doortocht naar Gaza zou verlenen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft met Kenia afgesproken dat er geen Kenianen meer zullen worden ingezet in de oorlog met Oekraïne. De Keniaanse minister van Buitenlandse Zaken Musalia Mudavadi zei die toezegging te hebben gekregen in een gesprek met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov in Moskou.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt dit jaar 458 miljoen euro vrij van het humanitaire budget voor hulp in het Midden-Oosten. Het grootste deel van het budget gaat naar Syrië (210 miljoen) en naar de Palestijnen (124 miljoen). Ook gaat er geld voor humanitaire hulp naar Libanon (100 miljoen), Jordanië (15,5 miljoen) en Egypte (8 miljoen).
1 uur geledenLINCOLN (ANP) - Meer dan 600.000 hectare van de Amerikaanse staat Nebraska ligt in de as door natuurbranden, schrijft persbureau Reuters. Het zou onder meer gaan om de grootste natuurbrand ooit in de staat en nog drie andere kleinere branden. Hoge windsnelheden, lage luchtvochtigheid en droge omstandigheden leidden tot de grote natuurbranden.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk werkt met medestanders aan een gezamenlijk plan om een einde te maken aan de blokkade van de Straat van Hormuz voor onder meer olie- en gastankers, zegt premier Keir Starmer. Het wordt geen NAVO-missie, onderstreepte hij, na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat bondgenoten moeten helpen bij het heropenen van de zeestraat.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Iraanse autoriteiten moeten stoppen met het gebruik van excessief geweld tegen burgers, de internettoegang herstellen en opgepakte demonstranten vrijlaten. Die oproep doet VN-rapporteur Mai Sato, die onderzoek deed naar het gewelddadige optreden tegen de protesten in Iran die voorafgingen aan de oorlog.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nog steeds is er geen oplossing in zicht voor het opheffen van de blokkade van Hongarije voor de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne. EU-buitenlandchef Kaja Kallas hoopt dat de EU-leiders de Hongaarse premier Viktor Orbán kunnen bewegen zich aan de gemaakte afspraak te houden, zei ze maandag voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt nieuwe "grootschalige" aanvallen uit te voeren op verschillende steden in Iran. Doelwitten zijn Teheran, Shiraz en Tabriz. In meerdere steden zijn explosies gehoord.
3 uur geleden