Isoleercel Navalny in Slot Loevestein
ZALTBOMMEL (ANP) - In Slot Loevestein in de gemeente Zaltbommel is vanaf vrijdag onder meer een replica te zien van een isoleercel waarin de Russische activist en Poetin-criticus Aleksej Navalny 91 dagen heeft doorgebracht. Zijn broer Oleg, die er volgens het slot ook een tijdje in zat, heeft de ruimte nagebouwd.
Het gaat om een zogenoemde ShIZO, dat is een afkorting van het Russische "shtrafnoy izolyator". De cel maakt in Loevestein deel uit van de tentoonstelling Monddood - Politiek gevangen, die donderdagmiddag officieel wordt geopend. Dat gebeurt in het bijzijn van onder anderen de woordvoerster en assistent van de nog steeds gevangen Navalny, Kira Yarmysh.
De ShIZO was eerder in Berlijn en Parijs te bezoeken. "De tentoonstelling geeft inzicht in de verhalen en situaties van politieke gevangenen over de hele wereld en de ShIZO-cel zal een indrukwekkende bijdrage leveren aan de bewustwording hiervan’’, zegt Loevestein-directeur Ed Dumrese. De tentoonstelling is gemaakt in samenwerking met mensenrechtenorganisatie Amnesty International.
Loevestein is bekend van de opsluiting van politiek gevangene, rechtsgeleerde en schrijver Hugo de Groot (1583 - 1645) en vooral om de wijze waarop hij er in een boekenkist uit wist te ontsnappen.
Loevestein als gevangenis kan volgens het slot zelf worden vergeleken met plekken waar andere politieke gevangenen werden vastgezet, zoals de Tower in Londen en Robbeneiland bij Kaapstad
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - In verband met de zware explosie die in de nacht van donderdag op vrijdag plaatsvond in Amsterdam Nieuw-West zijn in totaal drie aanhoudingen verricht, laat de politie zaterdag weten. De politie had eerder al gemeld dat er vrijdag meerdere mensen waren aangehouden, maar niet het exacte aantal. Waarvan ze verdacht worden, wil de politie in verband met het onderzoek nog niet zeggen. Ook zijn er twee voertuigen in beslag genomen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met forensisch onderzoek op de locatie in Amsterdam Nieuw-West waar in de nacht van donderdag op vrijdag een zware explosie was. Dat bevestigt een woordvoerster van de politie na berichtgeving door Het Parool.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De eigenaar van de sportschool in Amsterdam Nieuw-West waar in de nacht van donderdag op vrijdag een zware explosie was, kan de situatie nog steeds nauwelijks bevatten, zegt hij in een bericht op Instagram.
8 uur geledenGOES (ANP) - Een Zeeuwse wielrendag waarmee geld wordt ingezameld voor KWF Kankerbestrijding, is in Goes begonnen met één minuut stilte ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het ongeluk in Vogelwaarde donderdagmiddag. Dat meldt de voorzitter van de Ride for the Roses, Eric de Ruijsscher.
8 uur geledenTER APEL (ANP) - Het Rode Kruis plaatst vier extra tenten op het grasveld voor de ingang van het aanmeldcentrum in Ter Apel. De tenten zijn bedoeld om wachtende asielzoekers beschutting te geven tegen regen en wind, niet om 's nachts in te slapen.
8 uur geledenWIJK BIJ DUURSTEDE (ANP) - De politie heeft vrijdagavond in Wijk bij Duurstede verschillende charges uitgevoerd toen relschoppers het gemeentehuis aanvielen. Op sociale media was een demonstratie aangekondigd tegen de komst van een asielnoodopvang, maar daar is volgens de gemeente niemand op afgekomen. Later op de avond arriveerden er wel ongeveer zestig relschoppers, veelal met gezichtsbedekking. Agenten hebben het zwaar gehad, meldt de politie zaterdagochtend. Met hulp van honden, paarden en de mobiele eenheid is de rust weergekeerd.
9 uur geledenTER APEL (ANP) - Afgelopen nacht hebben 106 asielzoekers voor wie geen plek was in het aanmeldcentrum in Ter Apel geslapen in de nachtopvang in de Wijk. Nog eens 13 mensen zijn opgevangen in hotel Lumen in Zwolle. Vijf mensen bleven achter op het voorterrein in Ter Apel. Dat meldt het Rode Kruis.
10 uur geleden