Isoleercel Navalny in Slot Loevestein
ZALTBOMMEL (ANP) - In Slot Loevestein in de gemeente Zaltbommel is vanaf vrijdag onder meer een replica te zien van een isoleercel waarin de Russische activist en Poetin-criticus Aleksej Navalny 91 dagen heeft doorgebracht. Zijn broer Oleg, die er volgens het slot ook een tijdje in zat, heeft de ruimte nagebouwd.
Het gaat om een zogenoemde ShIZO, dat is een afkorting van het Russische "shtrafnoy izolyator". De cel maakt in Loevestein deel uit van de tentoonstelling Monddood - Politiek gevangen, die donderdagmiddag officieel wordt geopend. Dat gebeurt in het bijzijn van onder anderen de woordvoerster en assistent van de nog steeds gevangen Navalny, Kira Yarmysh.
De ShIZO was eerder in Berlijn en Parijs te bezoeken. "De tentoonstelling geeft inzicht in de verhalen en situaties van politieke gevangenen over de hele wereld en de ShIZO-cel zal een indrukwekkende bijdrage leveren aan de bewustwording hiervan’’, zegt Loevestein-directeur Ed Dumrese. De tentoonstelling is gemaakt in samenwerking met mensenrechtenorganisatie Amnesty International.
Loevestein is bekend van de opsluiting van politiek gevangene, rechtsgeleerde en schrijver Hugo de Groot (1583 - 1645) en vooral om de wijze waarop hij er in een boekenkist uit wist te ontsnappen.
Loevestein als gevangenis kan volgens het slot zelf worden vergeleken met plekken waar andere politieke gevangenen werden vastgezet, zoals de Tower in Londen en Robbeneiland bij Kaapstad
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak maakt zich zorgen over de zorgvuldigheid van het wetgevingsproces. In het jaarverslag over 2025 geeft de raad aan dat "de kwaliteit van het wetgevingsproces onder druk staat". Daardoor zou de uitvoerbaarheid en de kwaliteit van wetten in het gedrang komen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veilig Thuis kreeg vorig jaar opnieuw meer meldingen van vermoedelijk huiselijk geweld en kindermishandeling. Dat melden Veilig Thuis en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Het advies- en meldpunt kreeg 136.000 meldingen binnen; een jaar eerder waren dat er nog 129.000.
4 uur geledenHAARLEM (ANP) - Een rechter van de rechtbank Noord-Holland die op persoonlijke titel meer dan 4000 Woo-verzoeken deed bij gemeenten in het hele land, behandelt tot nader order geen zaken. Dat meldt de rechtbank Noord-Holland woensdagavond in een verklaring.
11 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft woensdagavond opgetreden bij een azc-protest in Loosdrecht. Het is voor de derde avond op rij dat in de Noord-Hollandse plaats de politie ingrijpt tegen demonstranten die tegen de komst van asielzoekers zijn. Er zijn zeker twee mensen aangehouden.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Syrische asielzoekers moeten mogelijk terugkeren naar een veilig gedeelte van hun thuisland in plaats van dat zij een verblijfsvergunning in Nederland krijgen, schrijft asielminister Bart van den Brink (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Per individueel geval gaat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) onderzoeken of dat kan.
14 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt opnieuw gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvanglocatie voor asielzoekers. Aan het begin van de avond hebben een paar honderd mensen zich verzameld bij het gemeentehuis. Uit een speaker klinkt een anti-azc-lied en af en toe is er geknal van vuurwerk te horen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-minister Eelco Heinen (Financiën) staat in principe open voor het belasten van overwinsten bij bedrijven die profiteren van de oorlogen in het Midden-Oosten, zoals oliebedrijven. Maar nu wil hij daar nog niet aan: eerst moet er nog een aantal stappen voor worden doorlopen.
15 uur geleden