Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Isolatiesector snakt naar nieuwe methode voor vleermuisonderzoek

Isolatiesector snakt naar nieuwe methode voor vleermuisonderzoek

UTRECHT (ANP) - Strenge regels voor het opsporen van vleermuizen hebben het tempo waarin woningen worden geïsoleerd ook vorig jaar enorm vertraagd. Volgens de Nederlandse Vereniging voor Duurzame Energie (NVDE) voerden isolatiebedrijven ongeveer 70 procent minder opdrachten voor spouwmuurisolatie bij woningen uit. De organisatie waarschuwt dat bedrijven die in de particuliere markt werken dit jaar massaal failliet zullen gaan als de situatie niet snel verbetert. De sector heeft veel hoop gevestigd op een nieuwe opsporingsmethode, met zogeheten eDNA.

Daarbij wordt met een spons een monster genomen rond gaten en kieren. In een laboratorium kan vervolgens worden achterhaald of op de plek waar het monster is genomen vleermuizen zijn geweest. Is dat niet het geval, dan kan de isolatie meteen beginnen, is de gedachte.

Volgens de NVDE dreigt faillissement voor 70 procent van de bedrijven die uitsluitend voor particuliere woningeigenaren werken. "Daarmee komt de isolatie-opgave nog verder onder druk te staan, zijn de doelen in het Nationaal Isolatieprogramma totaal onhaalbaar en is een betaalbare energierekening voor iedereen nog verder uit het zicht", waarschuwt de vereniging.

Natuurvriendelijk

Vleermuizen zijn beschermde dieren. Omdat ze regelmatig in spouwmuren verblijven, is onderzoek noodzakelijk voordat de spouw wordt opgevuld. Tot 2023 volstond een korte controle van de spouw met een camera. Dat mag niet meer sinds een uitspraak van de Raad van State, die deze aanpak te onbetrouwbaar vindt.

Een veelgebruikte oplossing is natuurvriendelijk isoleren. Daarbij worden alle kieren voorzien van speciale flapjes. Vleermuizen en andere dieren kunnen zo naar buiten kruipen, maar niet terug naar binnen. Het aanbrengen van de flapjes is niet toegestaan in de kraamperiode van vleermuizen, want dan moeten de ouders bij hun jongen kunnen met voedsel. Het isoleren zelf mag ook niet in de winterslaapperiode. Zo blijven nog maar een paar maanden per jaar over om te isoleren.

Haast

De NVDE is "heel blij" met het voorstel over eDNA dat nu voorligt en stelt dat "veel haast is geboden". Invoering per 1 maart noemt de vereniging "een cruciale eerste stap".

Het Netwerk Groene Bureaus, dat ecologische adviesbureaus vertegenwoordigt, ziet het anders. Volgens het netwerk geeft ook eDNA niet genoeg zekerheid voor beschermde soorten en is het "ecologisch en juridisch niet verantwoord".

Meer uit Financieel

Huizenprijs zakt tot onder de half miljoen euro, aanbod neemt toe

UTRECHT (ANP) - De gemiddelde prijs van bestaande koopwoningen in Nederland is in het afgelopen kwartaal weer onder de half miljoen euro gezakt. Dat meldt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) donderdag. Een huis kostte in de eerste drie maanden van dit jaar gemiddeld 484.658 euro. Dat is 2,7 procent goedkoper dan in het laatste kwartaal van vorig jaar.

23 minuten geleden
EasyJet verwacht groter verlies door oorlog in het Midden-Oosten

LONDEN (ANP) - EasyJet waarschuwt voor een groter verlies in de eerste helft van het boekjaar dan verwacht. De Britse budgetvlieger noemt onzekerheden in de brandstofkosten en onzekerheid over het aantal boekingen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten als reden.

43 minuten geleden
Tientallen XR-activisten bij aandeelhoudersvergadering ForFarmers

LAREN (ANP) - Extinction Rebellion maakt donderdag opnieuw zijn opwachting bij de aandeelhoudersvergadering van veevoerbedrijf ForFarmers. Tientallen activistische aandeelhouders van de klimaatbeweging zijn aanwezig en willen een koerswijziging van het bedrijf afdwingen, meldt XR donderdag.

54 minuten geleden
AEX-index stijgt na nieuwe recordstanden in New York en Tokio

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag hoger geopend. Beleggers trokken zich op aan de positieve stemming in New York en Tokio, waar nieuwe recordniveaus werden bereikt door de hoop op een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Ook lijken de kwartaalresultaten van bedrijven aan het begin van het cijferseizoen over het algemeen mee te vallen.

1 uur geleden
Sligro maandelijks tot 1 miljoen euro meer kwijt aan energie

VEGHEL (ANP) - Groothandelsbedrijf Sligro verwacht tussen de 500.000 en 1 miljoen euro per maand extra kwijt te zijn door de hoge energieprijzen. Sinds het begin van de oorlog in Iran zijn onder andere benzine en diesel fors duurder geworden en dat merkt de leverancier van eten en drinken aan winkeliers en restaurants.

1 uur geleden
Chipconcern TSMC boekt recordwinst door sterke vraag naar AI

HSINCHU (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, 's werelds grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen, heeft in het eerste kwartaal van 2026 een recordwinst geboekt. Het bedrijf, een belangrijke klant van de Nederlandse chipmachinefabrikant ASML, lijkt daarmee weinig last te hebben van de oorlog in het Midden-Oosten, die de uitgaven aan kunstmatige intelligentie (AI) niet heeft afgeremd.

1 uur geleden
UWV: zonder maatregelen verviervoudigt WIA-wachtlijst in 2027

DEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen dat te lang moet wachten op een WIA-keuring loopt in 2027 op tot 100.000 als er niets verandert. Dat schrijft uitkeringsinstantie UWV in het jaarverslag. Eind vorig jaar stonden er 26.700 mensen te lang op de wachtlijst.

2 uur geleden