Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Isolatiesector snakt naar nieuwe methode voor vleermuisonderzoek

Isolatiesector snakt naar nieuwe methode voor vleermuisonderzoek

UTRECHT (ANP) - Strenge regels voor het opsporen van vleermuizen hebben het tempo waarin woningen worden geïsoleerd ook vorig jaar enorm vertraagd. Volgens de Nederlandse Vereniging voor Duurzame Energie (NVDE) voerden isolatiebedrijven ongeveer 70 procent minder opdrachten voor spouwmuurisolatie bij woningen uit. De organisatie waarschuwt dat bedrijven die in de particuliere markt werken dit jaar massaal failliet zullen gaan als de situatie niet snel verbetert. De sector heeft veel hoop gevestigd op een nieuwe opsporingsmethode, met zogeheten eDNA.

Daarbij wordt met een spons een monster genomen rond gaten en kieren. In een laboratorium kan vervolgens worden achterhaald of op de plek waar het monster is genomen vleermuizen zijn geweest. Is dat niet het geval, dan kan de isolatie meteen beginnen, is de gedachte.

Volgens de NVDE dreigt faillissement voor 70 procent van de bedrijven die uitsluitend voor particuliere woningeigenaren werken. "Daarmee komt de isolatie-opgave nog verder onder druk te staan, zijn de doelen in het Nationaal Isolatieprogramma totaal onhaalbaar en is een betaalbare energierekening voor iedereen nog verder uit het zicht", waarschuwt de vereniging.

Natuurvriendelijk

Vleermuizen zijn beschermde dieren. Omdat ze regelmatig in spouwmuren verblijven, is onderzoek noodzakelijk voordat de spouw wordt opgevuld. Tot 2023 volstond een korte controle van de spouw met een camera. Dat mag niet meer sinds een uitspraak van de Raad van State, die deze aanpak te onbetrouwbaar vindt.

Een veelgebruikte oplossing is natuurvriendelijk isoleren. Daarbij worden alle kieren voorzien van speciale flapjes. Vleermuizen en andere dieren kunnen zo naar buiten kruipen, maar niet terug naar binnen. Het aanbrengen van de flapjes is niet toegestaan in de kraamperiode van vleermuizen, want dan moeten de ouders bij hun jongen kunnen met voedsel. Het isoleren zelf mag ook niet in de winterslaapperiode. Zo blijven nog maar een paar maanden per jaar over om te isoleren.

Haast

De NVDE is "heel blij" met het voorstel over eDNA dat nu voorligt en stelt dat "veel haast is geboden". Invoering per 1 maart noemt de vereniging "een cruciale eerste stap".

Het Netwerk Groene Bureaus, dat ecologische adviesbureaus vertegenwoordigt, ziet het anders. Volgens het netwerk geeft ook eDNA niet genoeg zekerheid voor beschermde soorten en is het "ecologisch en juridisch niet verantwoord".

Meer uit Financieel

IMF-hoofd: moeilijke weg naar economische stabiliteit Venezuela

WASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.

14 minuten geleden
Vleesverwerker Vion verkoopt twee Duitse slachterijen

BOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion Food Group verkoopt twee slachterijen in het zuiden van Duitsland als onderdeel van zijn reorganisatie waarbij het bedrijf zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vion zegt een principeakkoord te hebben gesloten over de verkoop van die vestigingen. Een evaluatie van de overige Duitse locaties van het bedrijf loopt nog.

24 minuten geleden
Boeing: oorlog heeft nog geen impact op vliegtuigleveringen

ARLINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft nog geen impact gehad op de leveringen van passagiersvliegtuigen van Boeing aan klanten. Dat zei Boeing-topman Kelly Ortberg op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van het bedrijf vrijdag. Daarnaast krijgt Boeing meer defensieorders door de oorlog.

2 uur geleden
Oliebedrijven kelderen op beurzen, luchtvaartsector hard omhoog

AMSTERDAM (ANP) - Oliebedrijven gingen vrijdag hard omlaag op de Europese aandelenbeurzen door de gekelderde olieprijzen na het nieuws dat de Straat van Hormuz wordt heropend door Iran voor de commerciële scheepvaart. Luchtvaartmaatschappijen profiteerden juist van de sterke daling van de olieprijzen omdat zij erg gevoelig zijn voor hoge kerosineprijzen.

3 uur geleden
Nederlands Euclyd wil 100 miljoen ophalen voor productie AI-chips

EINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse chipproducent Euclyd wil met een nieuwe investeringsronde 100 miljoen euro ophalen. Het in Eindhoven gevestigde bedrijf wil zo op grotere schaal chips produceren voor de toepassing van kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft oprichter Bernardo Kastrup gezegd in een interview met zakenzender CNBC.

5 uur geleden
CO2-opslagproject Porthos in Noordzee jaar vertraagd

ROTTERDAM (ANP) - De opening van de CO2-opslaglocatie Porthos in de Noordzee is uitgesteld tot de tweede helft van volgend jaar. Volgens de oorspronkelijke planning zou het project eind dit jaar opstarten, maar dat blijkt te ambitieus.

5 uur geleden
Nederlandse reders terughoudend over heropening Straat van Hormuz

ROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) noemt de heropening van de Straat van Hormuz door Iran gedurende het staakt-het-vuren een "positief signaal". Maar de redersvereniging is ook nog terughoudend, want er is nog veel onduidelijk. De KVNR wil zo snel mogelijk verifieerbare garanties voor een veilige passage door de zeestraat.

5 uur geleden