Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Isolatiesector snakt naar nieuwe methode voor vleermuisonderzoek

Isolatiesector snakt naar nieuwe methode voor vleermuisonderzoek

UTRECHT (ANP) - Strenge regels voor het opsporen van vleermuizen hebben het tempo waarin woningen worden geïsoleerd ook vorig jaar enorm vertraagd. Volgens de Nederlandse Vereniging voor Duurzame Energie (NVDE) voerden isolatiebedrijven ongeveer 70 procent minder opdrachten voor spouwmuurisolatie bij woningen uit. De organisatie waarschuwt dat bedrijven die in de particuliere markt werken dit jaar massaal failliet zullen gaan als de situatie niet snel verbetert. De sector heeft veel hoop gevestigd op een nieuwe opsporingsmethode, met zogeheten eDNA.

Daarbij wordt met een spons een monster genomen rond gaten en kieren. In een laboratorium kan vervolgens worden achterhaald of op de plek waar het monster is genomen vleermuizen zijn geweest. Is dat niet het geval, dan kan de isolatie meteen beginnen, is de gedachte.

Volgens de NVDE dreigt faillissement voor 70 procent van de bedrijven die uitsluitend voor particuliere woningeigenaren werken. "Daarmee komt de isolatie-opgave nog verder onder druk te staan, zijn de doelen in het Nationaal Isolatieprogramma totaal onhaalbaar en is een betaalbare energierekening voor iedereen nog verder uit het zicht", waarschuwt de vereniging.

Natuurvriendelijk

Vleermuizen zijn beschermde dieren. Omdat ze regelmatig in spouwmuren verblijven, is onderzoek noodzakelijk voordat de spouw wordt opgevuld. Tot 2023 volstond een korte controle van de spouw met een camera. Dat mag niet meer sinds een uitspraak van de Raad van State, die deze aanpak te onbetrouwbaar vindt.

Een veelgebruikte oplossing is natuurvriendelijk isoleren. Daarbij worden alle kieren voorzien van speciale flapjes. Vleermuizen en andere dieren kunnen zo naar buiten kruipen, maar niet terug naar binnen. Het aanbrengen van de flapjes is niet toegestaan in de kraamperiode van vleermuizen, want dan moeten de ouders bij hun jongen kunnen met voedsel. Het isoleren zelf mag ook niet in de winterslaapperiode. Zo blijven nog maar een paar maanden per jaar over om te isoleren.

Haast

De NVDE is "heel blij" met het voorstel over eDNA dat nu voorligt en stelt dat "veel haast is geboden". Invoering per 1 maart noemt de vereniging "een cruciale eerste stap".

Het Netwerk Groene Bureaus, dat ecologische adviesbureaus vertegenwoordigt, ziet het anders. Volgens het netwerk geeft ook eDNA niet genoeg zekerheid voor beschermde soorten en is het "ecologisch en juridisch niet verantwoord".

Meer uit Financieel

Werknemers kledingketen Zara willen protesteren op Black Friday

MADRID (ANP/RTR) - Werknemers van kledingketen Zara zijn van plan om in meerdere Europese landen te protesteren op Black Friday. Ze willen dat er weer een regeling komt voor het delen van winsten met het personeel van het Spaanse moederbedrijf Inditex.

38 minuten geleden
Motor achter economische groei verzwakt, constateert CPB

DEN HAAG (ANP) - Het proces van economische vernieuwing in Nederland is duidelijk afgezwakt. Tot die conclusie komt het Centraal Planbureau (CPB) in een nieuw rapport. Volgens de belangrijke adviseur van het kabinet worden slecht presterende bedrijven minder snel vervangen door nieuwe, innovatieve en goed presterende bedrijven.

1 uur geleden
Wall Street opent hoger na verliezen dag eerder

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst geopend na de flinke ommezwaai een dag eerder. Beter dan verwachte resultaten van beurslieveling Nvidia, de grote aanjager van de AI-rally dit jaar, leken donderdag nog voor opluchting te zorgen bij beleggers. Wall Street kon de koersrally echter niet volhouden door de onzekerheid over het aanstaande rentebesluit van de Federal Reserve.

1 uur geleden
Conglomeraat uit Abu Dhabi wil buitenlandse tak Lukoil overnemen

ABU DHABI (ANP/RTR) - Het conglomeraat International Holding Company (IHC) uit Abu Dhabi wil de buitenlandse bezittingen van het Russische oliebedrijf Lukoil overnemen. De Emirati hebben hun interesse ook al kenbaar gemaakt aan het Amerikaanse ministerie van Financiën.

3 uur geleden
Brussel tikt Italië op de vingers om regels bij overnames

BRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - Brussel heeft Italië op de vingers getikt over Italiaanse regels waarmee het land voorwaarden kan stellen aan deals in de bankensector. De actie van de Europese Commissie volgt op strenge voorwaarden die de Italiaanse regering had gesteld aan de voorgenomen miljardenovername van de Italiaanse bank Banco BPM door rivaal UniCredit. Die deal ging uiteindelijk niet door.

3 uur geleden
Ubisoft stelde resultaten uit door onjuiste opgave omzet

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Gameontwikkelaar Ubisoft heeft de resultaten over de eerste helft van zijn boekjaar uitgesteld vanwege een onjuiste opgave van de omzet in die periode. Volgens de accountants van de uitgever van videogames als Assassin's Creed en Far Cry had het bedrijf de inkomsten uit een recent partnerschap ten onrechte al als omzet in de boeken gezet.

6 uur geleden
KLM noemt investering Schiphol belangrijk, zorgen over kosten

AMSTELVEEN (ANP) - KLM noemt de vrijdag aangekondigde investeringsplannen van luchthaven Schiphol "essentieel" om passagiers goed te blijven bedienen. Tegelijkertijd houdt de luchtvaartmaatschappij, die Schiphol als thuisbasis heeft, zorgen over mogelijk oplopende kosten.

6 uur geleden