Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IS-zussen veroordeeld tot 3,5 en 2,5 jaar cel

IS-zussen veroordeeld tot 3,5 en 2,5 jaar cel

ROTTERDAM (ANP) - De zussen Amina E. en Amal E. zijn donderdag door de rechtbank Rotterdam veroordeeld tot respectievelijk 3,5 jaar en 2,5 jaar cel voor onder meer het voorbereiden van terroristische misdrijven en lidmaatschap van Islamitische Staat (IS). Dat zou tussen augustus 2014 en 1 november 2022 zijn gebeurd. Tien maanden van de straf van Amina (25) zijn voorwaardelijk, bij Amal (38) gelden bijzondere voorwaarden zoals dat ze na haar celstraf begeleiding en therapie krijgt.

De vrouwen zijn in 2014 via Turkije naar Syrië gegaan. Amina was toen pas 16 jaar oud. De zussen behoren tot de groep van twaalf vrouwen die eind 2022 zijn teruggehaald uit een detentiekamp in Syrië. Zij hebben daar onder zeer zware omstandigheden vastgezeten, erkende de rechter. "En dat is zwak uitgedrukt", zei hij. De straf komt onder meer daarom lager uit dan de eis. Het Openbaar Ministerie had zes jaar en vier maanden geëist tegen Amina en vijf jaar en vier maanden tegen Amal.

Amina had tijdens de behandeling van de strafzaak tegen haar niet ontkend dat ze in IS-gebied heeft gewoond, en dat ze getrouwd was met twee IS-strijders, maar dat was niet uit vrije wil zei ze. De rechter noemde dat echter niet geloofwaardig, onder meer omdat nergens uit blijkt dat ze daar niet wilde zijn. Sterker nog, uit chats en foto's zou het tegendeel blijken. In chats en berichten op sociale media schrijft Amina dat ze achter het gedachtegoed van IS stond en ze verheerlijkte het leven in het kalifaat. "Natuurlijk, u was jong, u was 16 jaar. Maar dat doet niets af aan de strafbaarheid van uw gedragingen", zei de rechter.

De zussen volgden de uitspraak via een videoverbinding. Amina gaf aan erg overstuur te zijn van de flinke celstraf die zij moet uitzitten.

Meer uit Binnenland

Reclamewaakhond hekelt campagne tegen Europese tabaksregels

DEN HAAG (ANP) - Tabaksfabrikant Philip Morris heeft de regels voor tabaksreclame overtreden, oordeelt de Reclame Code Commissie (RCC), de toezichthouder voor advertenties. Philip Morris had een flyer en een website laten maken waarop mensen hun mening over komende Europese tabaksregels konden laten doorgeven aan de Europese Commissie. Kunstmatige intelligentie (AI) schreef de teksten voor de gebruikers.

45 minuten geleden
Efteling krijgt tweede zelfrijdende bus van Nederland

KAATSHEUVEL (ANP) - Vanaf 12 augustus rijdt op en bij pretpark de Efteling een zelfrijdende bus van Arriva, meldt de vervoerder. Zo'n bus rijdt zelfstandig. Er zit nog wel een zogeheten safety driver op de bestuurdersstoel die kan ingrijpen.

1 uur geleden
Surfer overlijdt na aanvaring met bootje op Groningse Schildmeer

STEENDAM (ANP) - Een 58-jarige surfer uit Delfzijl is overleden na een aanvaring met een bootje op het Groningse Schildmeer, meldt de politie. De politie heeft de bestuurder van de boot, een 19-jarige man uit Eemsdelta, aangehouden en verhoord. Hij is weer op vrije voeten, maar blijft verdachte.

2 uur geleden
Faber leerde me leven nog meer te omarmen, zegt Barrie Stevens

DEN HAAG (ANP) - Acteur en zanger Barrie Stevens leerde van Peter Faber dat je "altijd open moet blijven staan om nieuwe dingen te leren en inzichten te krijgen". Dat zegt de entertainer vrijdag in reactie op het overlijden van Faber. De twee waren samen tussen 2018 en 2020 te zien in de RTL4-realityserie Beter laat dan nooit, samen met Gerard Cox en Willibrord Frequin.

3 uur geleden
Tot en met zondag geen treinen tussen Boxmeer en Venray

VENRAY (ANP) - Tussen Boxmeer en Venray rijden tot en met zondag geen treinen, dat meldt een woordvoerder van Arriva. Eerder was al bekend dat er vrijdag geen treinen zouden rijden door de werkzaamheden na de brand in natuurgebied Boschhuizerbergen, ten oosten van Venray.

4 uur geleden
Acteur Peter Faber (82) overleden

AMSTERDAM (ANP) - Acteur Peter Faber is overleden. Hij stierf donderdag op 82-jarige leeftijd "vredig in het bijzijn van zijn meest dierbaren", heeft zijn familie vrijdag bekendgemaakt. In zijn lange carrière speelde Faber in talloze films, series en theaterstukken. Twee keer won hij de toonaangevende toneelprijs Louis d'Or.

4 uur geleden
Ouders betaalden vorig jaar relatief minder voor kinderopvang

DEN HAAG (ANP) - Ouders hebben voor de dagopvang van hun kinderen afgelopen jaar relatief minder betaald dan in 2024, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2025 kregen ouders waarvan de kinderen naar een kinderdagopvang gingen gemiddeld 68 procent van deze kosten vergoed, ten opzichte van 65 procent in 2024. In totaal ontvingen 719.000 ouders kinderopvangtoeslag.

5 uur geleden