IS-leider verantwoordelijk voor plannen Europese aanvallen gedood
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben in Syrië een militaire operatie uitgevoerd waarbij een IS-leider is gedood. Het gaat om de persoon die verantwoordelijk is voor het plannen van aanvallen in Europa, meldt het Amerikaanse militaire hoofdkwartier Centcom.
Deze Khalid Aydd Ahmad al-Jabouri ontwikkelde daarnaast de leiderschapsstructuur van de terroristische beweging. Zijn dood zal "tijdelijk het vermogen van de organisatie verstoren om externe aanvallen te plannen", aldus de Amerikanen.
Over de operatie zijn geen details gedeeld. Het is bijvoorbeeld niet bekend waar de aanval plaatsvond. Centcom meldt dat er geen burgerslachtoffers zijn gevallen. IS, dat in 2019 zijn laatste gebied in Syrië verloor, blijft volgens Centcom "een bedreiging vormen voor de regio en daarbuiten".
De groepering is nog altijd actief in Syrië en Irak. De Verenigde Naties publiceerden in februari een rapport waarin het aantal leden en aanhangers in beide landen werd geschat op 5000 tot 7000. Ongeveer de helft van deze mensen zouden strijders zijn.
Het Amerikaanse leger heeft in Syrië, met name in het door Koerden geleide noodoosten, ongeveer negenhonderd militairen gestationeerd. De VS leiden er een coalitie tegen IS.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - In de Amerikaanse stad New York geldt vanaf vanavond (lokale tijd) een tijdelijk reisverbod vanwege een naderende winterstorm. Dat heeft burgemeester Zohran Mamdani aangekondigd in een persconferentie.
58 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben het kamp Al-Hol gesloten. In het kamp verbleven lange tijd familieleden van vermoedelijke IS-strijders. Eerder deze week haalde Syrië de laatste gevangenen weg uit het kamp.
1 uur geledenMOSKOU (ANP) - Iran en Rusland zijn in het geheim een wapendeal overeengekomen ter waarde van 500 miljoen euro, schrijft de Britse krant Financial Times (FT). In het akkoord, dat al in december werd getekend in Moskou, spraken de partijen af dat Rusland draagbare Verba-lanceereenheden en raketten levert aan Iran.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken heeft gezegd dat er nog steeds een "goede kans" is op een diplomatieke oplossing voor het conflict met de Verenigde Staten over Teherans nucleaire ambities. Abbas Araqchi heeft waarschijnlijk donderdag in Genève een ontmoeting met de Amerikaanse gezant Steve Witkoff, zei hij tegen CBS News.
1 uur geledenNUUK (ANP) - Groenland heeft geen medische hulp van buitenaf nodig, zei premier Jens-Frederik Nielsen nadat Donald Trump aankondigde een ziekenhuisschip te sturen naar het gebied. Hij bedankte de Amerikaanse president vriendelijk, maar wijst het af: "nee bedankt".
3 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Studenten in Iran hebben voor de tweede dag op rij antiregeringsprotesten gehouden bij verschillende universiteiten in Teheran en andere steden. Op sociale media verschenen zondag beelden waarop leuzen te horen waren tegen de regering en oproepen tot de vrijlating van politieke gevangenen. Ook toonden de beelden botsingen tussen demonstranten en veiligheidstroepen bij universiteiten.
4 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP/RTR) - Agenten van de Secret Service hebben een man van in de twintig doodgeschoten nadat die had geprobeerd een beveiligd gebied te betreden bij het Mar-a-Lago-resort van president Donald Trump. Dat gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag.
5 uur geleden