IS-leider verantwoordelijk voor plannen Europese aanvallen gedood
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben in Syrië een militaire operatie uitgevoerd waarbij een IS-leider is gedood. Het gaat om de persoon die verantwoordelijk is voor het plannen van aanvallen in Europa, meldt het Amerikaanse militaire hoofdkwartier Centcom.
Deze Khalid Aydd Ahmad al-Jabouri ontwikkelde daarnaast de leiderschapsstructuur van de terroristische beweging. Zijn dood zal "tijdelijk het vermogen van de organisatie verstoren om externe aanvallen te plannen", aldus de Amerikanen.
Over de operatie zijn geen details gedeeld. Het is bijvoorbeeld niet bekend waar de aanval plaatsvond. Centcom meldt dat er geen burgerslachtoffers zijn gevallen. IS, dat in 2019 zijn laatste gebied in Syrië verloor, blijft volgens Centcom "een bedreiging vormen voor de regio en daarbuiten".
De groepering is nog altijd actief in Syrië en Irak. De Verenigde Naties publiceerden in februari een rapport waarin het aantal leden en aanhangers in beide landen werd geschat op 5000 tot 7000. Ongeveer de helft van deze mensen zouden strijders zijn.
Het Amerikaanse leger heeft in Syrië, met name in het door Koerden geleide noodoosten, ongeveer negenhonderd militairen gestationeerd. De VS leiden er een coalitie tegen IS.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft de grondoperaties in het zuiden van Libanon uitgebreid tot boven de zelf ingestelde 'gele lijn', schrijft de Israëlische krant Haaretz. De lijn is een onofficiële afbakening van "Israëlisch grondgebied" in Zuid-Libanon, die Israël afgelopen april aankondigde.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De internettoegang in Iran is weer gedeeltelijk hersteld, meldt internetmonitor NetBlocks in een post op sociaal netwerk Mastodon. Maandag schreven de Iraanse staatsmedia dat president Masoud Pezeshkian had bevolen de internationale internettoegang te herstellen. Vicepresident Mohammad Reza Aref heeft bevestigd dat de eerste stappen hiervoor zijn gezet.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben het staakt-het-vuren geschonden door de zuidelijke Iraanse provincie Hormozgan aan te vallen. Dat zegt het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken in een verklaring. De VS vielen eerder deze week naar eigen zeggen mijnenleggers en raketlanceerinstallaties aan in het aan de Straat van Hormuz grenzende gebied.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Belgische politici hebben afschuw, rouw en medeleven geuit om het dodelijke ongeluk tussen een trein en een schoolbusje in het Vlaamse Buggenhout. Daardoor kwamen tot nu toe vier mensen om het leven, onder wie twee tieners.
3 uur geledenBUGGENHOUT (ANP) - De mensen die om het leven kwamen door de aanrijding tussen een trein en een schoolbusje in het Vlaamse Buggenhout waren tussen de 12 en 49 jaar oud, heeft het parket bekendgemaakt op een persconferentie. Vijf kinderen zijn in kritieke toestand naar het ziekenhuis gebracht, maar hun situatie is stabiel.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - "Vandaag rouwt Europa mee met België", schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X naar aanleiding van het dodelijke ongeluk tussen een trein en een schoolbusje in het Vlaamse Buggenhout. Volgens de Belgische minister Jean-Luc Crucke (Mobiliteit) kwamen vier inzittenden van de schoolbus om door het ongeluk, onder wie twee tieners.
4 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Door Israëlische aanvallen op Libanon zijn zeker twaalf mensen omgekomen, melden Libanese staatsmedia. Er werden meerdere aanvallen gemeld in het zuiden van het land sinds maandagavond, nadat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu had aangekondigd de gevechten tegen Hezbollah te intensiveren.
5 uur geleden