IS-leider verantwoordelijk voor plannen Europese aanvallen gedood
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben in Syrië een militaire operatie uitgevoerd waarbij een IS-leider is gedood. Het gaat om de persoon die verantwoordelijk is voor het plannen van aanvallen in Europa, meldt het Amerikaanse militaire hoofdkwartier Centcom.
Deze Khalid Aydd Ahmad al-Jabouri ontwikkelde daarnaast de leiderschapsstructuur van de terroristische beweging. Zijn dood zal "tijdelijk het vermogen van de organisatie verstoren om externe aanvallen te plannen", aldus de Amerikanen.
Over de operatie zijn geen details gedeeld. Het is bijvoorbeeld niet bekend waar de aanval plaatsvond. Centcom meldt dat er geen burgerslachtoffers zijn gevallen. IS, dat in 2019 zijn laatste gebied in Syrië verloor, blijft volgens Centcom "een bedreiging vormen voor de regio en daarbuiten".
De groepering is nog altijd actief in Syrië en Irak. De Verenigde Naties publiceerden in februari een rapport waarin het aantal leden en aanhangers in beide landen werd geschat op 5000 tot 7000. Ongeveer de helft van deze mensen zouden strijders zijn.
Het Amerikaanse leger heeft in Syrië, met name in het door Koerden geleide noodoosten, ongeveer negenhonderd militairen gestationeerd. De VS leiden er een coalitie tegen IS.
Meer uit Buitenland
RIGORES (ANP/AFP) - Zeker 19 mensen werden woensdag gedood bij een aanval op een palmolieplantage in het noorden van Honduras, maakten de autoriteiten donderdag bekend.
42 minuten geledenSTARBASE (ANP) - De testvlucht van ruimtevaartbedrijf SpaceX, die donderdagavond plaatselijke tijd zou worden uitgevoerd met de raket Starship, is uitgesteld.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Ondanks dat Iran en de Verenigde Staten nog van mening verschillen over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz, zijn er "goede tekenen" in de besprekingen. Dat heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio donderdag gezegd.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen 5000 Amerikaanse militairen naar Polen, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Eerder meldden meerdere media dat het aantal Amerikaanse militairen flink zou dalen in Polen en Duitsland.
8 uur geledenNUUK (ANP/BLOOMBERG) - De opening van een nieuw Amerikaans consulaat in de Groenlandse hoofdstad Nuuk heeft geleid tot protesten. Inwoners zijn bezorgd over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor het eiland. Honderden mensen verzamelden zich met anti-Amerikaanse spandoeken en posters.
8 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.
11 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.
14 uur geleden