Irritatie in kabinet over rol Van Vroonhoven in beschouwingen
DEN HAAG (ANP) - Verschillende bewindslieden zijn geïrriteerd over de rol die interim-fractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven (NSC) speelde tijdens de tweede dag van de Algemene Politieke Beschouwingen. Dat zeggen bronnen rondom het kabinet.
Van Vroonhoven steunde een verzoek van de oppositie om ambtelijke stukken over de asielcrisiswet naar de Tweede Kamer te sturen. Het bracht het kabinet, en met name asielminister Marjolein Faber (PVV) in grote problemen: in de stukken staat dat ambtenaren geen enkele reden zien om met een noodwet te komen. Het leidde tot een stekelig en bij vlagen chaotisch debat. "Wat had je nou gedacht dat zou gebeuren?", vraagt een bron zich af over Van Vroonhovens steun aan de oppositie.
Ook het "geintje" van Van Vroonhoven, die voor de grap dreigde met een motie van wantrouwen als de transgenderwet niet van tafel gaat, viel niet goed. In vak K was er zichtbare irritatie bij financiënminister Eelco Heinen (VVD) en BBB-minister Femke Wiersma (Landbouw). Ingewijden stellen dat ook andere ministers de grap van Van Vroonhoven in het al gespannen debat niet konden waarderen.
Van Vroonhoven, die de zieke Pieter Omtzigt vervangt, lag woensdag zwaar onder vuur van oppositiepartijen. Zij vielen haar aan op de steun van NSC voor de asielcrisiswet. Oppositiepartijen hielden haar voor dat dit standpunt haaks staat op het bestaansrecht van haar partij. NSC ziet rechtsbescherming als één van de pijlers.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De aanpak van de armoede door het nieuwe kabinet zal beter moeten, aldus premier Rob Jetten. Uit een doorrekening van het regeerakkoord door het Centraal Planbureau (CPB) bleek dat het beleid van D66, VVD en CDA zal leiden tot meer armoede.
9 uur geledenDEN HAAG/WASHINGTON (ANP) - Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft maandag kort na zijn aantreden gesproken met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio. Dat meldde een woordvoerder van de Amerikaanse bewindsman.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft al enkele uren na zijn aantreden gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Jetten verzekerde Zelensky dat Nederland Oekraïne onverminderd blijft steunen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mona Keijzer, Tweede Kamerlid en tot maandag vicepremier namens haar partij, stapt uit de BBB. In een interview met De Telegraaf zegt zij verder te gaan als zelfstandig Kamerlid. Keijzer zegt dat zij partijleider en -oprichter Caroline van der Plas zou opvolgen, maar dat in plaats daarvan Henk Vermeer het partijleiderschap kreeg. Zij noemt dat in De Telegraaf "een grote vertrouwensbreuk".
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het pas beëdigde kabinet-Jetten is maandagmiddag voor het eerst in functie bijeengekomen voor een ministerraad. De ministers en staatssecretarissen nemen daar een definitief besluit over de precieze taakverdeling op de ministeries. Zaterdag hebben zij daar ook al over overlegd.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nieuwe ministers en staatssecretarissen zijn maandagmiddag verwelkomd op hun ministeries door hun voorgangers. Daar hebben ze door een handtekening te zetten officieel het beheer van het ministerie overgenomen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De premiers van België en Luxemburg hebben Rob Jetten gefeliciteerd met zijn aantreden als hun ambtsgenoot. "In een tijd van gezamenlijke Europese uitdagingen is een krachtige Benelux-samenwerking essentieel", schrijft de Belgische premier Bart De Wever op X. Hij pleit voor nauwere samenwerking, "in de geest van ons gedeeld verleden".
17 uur geleden