IRI: forse dip supermarktomzet in 2024 door verbod tabaksverkopen
ZALTBOMMEL (ANP) - De omzet van supermarkten zal in 2024 een nooit eerder vertoonde dip laten zien doordat in dat jaar tabak niet langer verkocht mag worden in de supers. In totaal betreft het een jaaromzet van ongeveer 2,5 miljard euro die uit de supermarktomzet zal verdwijnen, voorspelt marktonderzoeker IRI in zijn omzetprognose voor de sector voor de komende jaren.
De exacte datum van het verbod is nog niet bekend, maar ervan uitgaande dat het vanaf 1 januari 2024 ingaat zou deze maatregel volgens IRI leiden tot een omzetdaling van ruim 5 procent in dat jaar. Dit zal slechts deels gecompenseerd worden met groei door de toenemende bevolking en prijsstijgingen, waardoor voor 2024 een nooit eerder voorgekomen omzetdaling van ongeveer 2,5 procent wordt voorspeld voor de supermarkten.
Na de recordomzetten in de afgelopen twee jaar door de sterke stijging van de thuisconsumptie vanwege alle coronamaatregelen en lockdowns, wordt voor dit jaar een daling van ongeveer 0,5 procent voorzien. Voor deze zomer verwacht het onderzoeksbureau wat hogere omzetten dan vorig jaar vanwege de slechte zomer in 2021.
Na de zomer zullen de verkoopvolumes verder dalen, maar zal de omzet gelijk blijven door de gestegen prijzen. In december zal de omzet echter dalen omdat Nederland in december 2021 nog te maken had met een volledige lockdown.
Voor 2023 wordt een omzetgroei van circa 2 procent verwacht. Dat is iets onder het gemiddelde over de afgelopen jaren. De volumes zullen daarbij wel wat onder druk komen te staan door verschuiving van de traditionele supermarktformules naar nieuwe formules zoals bijvoorbeeld maaltijdboxen en pure onlinespelers zoals Picnic en door thuisbezorging van horecamaaltijden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na het lange weekend in de Verenigde Staten. Beleggers op Wall Street bleven optimistisch over een naderend einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Zo zei de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat er grotendeels overeenstemming is over een vredesakkoord met Iran.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten zet de financiële stabiliteit in Nederland verder onder druk. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) en het Centraal Planbureau (CPB) waarschuwen dinsdag in rapporten voor toenemende risico's, terwijl De Nederlandsche Bank (DNB) bedreigingen signaleert door de aanhoudende geopolitieke en economische turbulentie in combinatie met de opmars van AI.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kans op cyberaanvallen in Nederland is toegenomen door nieuwe vormen van kunstmatige intelligentie. AI-gedreven cyberaanvallen zouden zomaar tot uitval van betalingsverkeer kunnen leiden als banken en andere instellingen hun digitale beveiliging niet snel verbeteren, waarschuwt De Nederlandsche Bank (DNB).
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Albert Manifold, voorzitter van het Britse olie- en gasconcern BP, is per direct ontslagen. De raad van bestuur van het bedrijf heeft hem vanwege "ernstige zorgen" uit zijn functie ontheven. De zorgen hebben betrekking op goed bestuur, toezicht en gedrag. BP brengt daarbij geen verdere details naar buiten.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV gaat staken bij makers van melkproducten, kaas, yoghurt en babyvoeding. De vakbond had een ultimatum gesteld aan de Nederlandse Zuivel Organisatie (NZO) in een conflict over een nieuwe cao. Wanneer de stakingen plaatsvinden en welke omvang deze zullen hebben, kan een woordvoerder van FNV nog niet zeggen.
4 uur geledenMARTORELL (ANP/BLOOMBERG/BELGA) - Jonathan Andic, de zoon van Mango-oprichter Isak Andic, treedt tijdelijk af als vicevoorzitter van de raad van bestuur van de Spaanse modeketen. Dat laat hij weten in een brief, gepubliceerd door persbureau EFE. Jonathan wordt in verband gebracht met de dood van zijn vader in december 2024.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Personeelstekorten blijven in Nederland problemen geven voor werkgevers. Dat meldt werkgeversvereniging AWVN na een ledenonderzoek. Bijna driekwart van de werkgevers krijgt volgens de onderzoekers hun planning niet rond.
6 uur geleden