IRI: forse dip supermarktomzet in 2024 door verbod tabaksverkopen
ZALTBOMMEL (ANP) - De omzet van supermarkten zal in 2024 een nooit eerder vertoonde dip laten zien doordat in dat jaar tabak niet langer verkocht mag worden in de supers. In totaal betreft het een jaaromzet van ongeveer 2,5 miljard euro die uit de supermarktomzet zal verdwijnen, voorspelt marktonderzoeker IRI in zijn omzetprognose voor de sector voor de komende jaren.
De exacte datum van het verbod is nog niet bekend, maar ervan uitgaande dat het vanaf 1 januari 2024 ingaat zou deze maatregel volgens IRI leiden tot een omzetdaling van ruim 5 procent in dat jaar. Dit zal slechts deels gecompenseerd worden met groei door de toenemende bevolking en prijsstijgingen, waardoor voor 2024 een nooit eerder voorgekomen omzetdaling van ongeveer 2,5 procent wordt voorspeld voor de supermarkten.
Na de recordomzetten in de afgelopen twee jaar door de sterke stijging van de thuisconsumptie vanwege alle coronamaatregelen en lockdowns, wordt voor dit jaar een daling van ongeveer 0,5 procent voorzien. Voor deze zomer verwacht het onderzoeksbureau wat hogere omzetten dan vorig jaar vanwege de slechte zomer in 2021.
Na de zomer zullen de verkoopvolumes verder dalen, maar zal de omzet gelijk blijven door de gestegen prijzen. In december zal de omzet echter dalen omdat Nederland in december 2021 nog te maken had met een volledige lockdown.
Voor 2023 wordt een omzetgroei van circa 2 procent verwacht. Dat is iets onder het gemiddelde over de afgelopen jaren. De volumes zullen daarbij wel wat onder druk komen te staan door verschuiving van de traditionele supermarktformules naar nieuwe formules zoals bijvoorbeeld maaltijdboxen en pure onlinespelers zoals Picnic en door thuisbezorging van horecamaaltijden.
Meer uit Financieel
SAN JOSE (ANP/BLOOMBERG) - De topman van Adobe stapt op bij het softwareconcern. Topman Shantanu Narayen is achttien jaar de bestuursvoorzitter van Adobe en blijft aan totdat een opvolger is gevonden, meldt het bedrijf bij het bekendmaken van zijn kwartaalresultaten.
56 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke minnen gesloten. Beleggers reageerden op ontwikkelingen rond de Iranoorlog en de verder stijgende olieprijzen. Het sluiten van de Straat van Hormuz en de Iraanse aanvallen op schepen hebben geleid tot zorgen over verstoringen in de aanvoer.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Amerikaanse marine zal olietankers door de Straat van Hormuz begeleiden. Dit heeft de Amerikaanse minister van Financiƫn Scott Bessent donderdag gezegd tijdens een interview met Sky News. "Ik geloof dat zodra het militair mogelijk is, de Amerikaanse marine, mogelijk samen met een internationale coalitie, schepen zal begeleiden."
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering wil een scheepvaartwet opschorten om de stijgende olie- en benzineprijzen te dempen. Dat melden ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Door de Iranoorlog en de vrijwel afgesloten Straat van Hormuz zijn de prijzen flink gestegen en de Amerikaanse president Donald Trump overweegt verschillende opties om de stijgingen tegen te gaan.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - TotalEnergies verwacht 15 procent minder te produceren door de Iranoorlog. Het Franse olie- en gasconcern heeft in Qatar, Irak en voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten de productieactiviteiten gestaakt of is dat van plan.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een kopgroep van zes EU-lidstaten, waaronder Nederland, heeft een reeks voorstellen gedaan die moeten bijdragen aan de versterking van de concurrentiekracht van de EU. Een daarvan is de snelle invoering van de digitale euro.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De grootste belangenvereniging voor huiseigenaren wil dat de Autoriteit Consument & Markt optreedt tegen aanbieders van vaste contracten die in de kleine lettertjes schrijven dat de prijzen tussentijds toch omhoog kunnen. Volgens de Vereniging Eigen Huis (VEH) kunnen consumenten hierdoor contracten niet goed vergelijken in hun zoektocht naar een energieleverancier.
6 uur geleden