Iraniërs veroordeeld tot lange celstraffen voor stakingsoproep
TEHERAN (ANP/AFP) - In Iran zijn celstraffen tot tien jaar uitgedeeld aan mensen die opriepen tot stakingen als onderdeel van de protesten na de dood van de 22-jarige Mahsa Amini in september. Het is de eerste keer dat de rechterlijke macht gevangenisstraffen oplegt voor zo'n oproep.
De vier beklaagden kregen celstraffen uiteenlopend van een tot tien jaar. Ze kunnen nog in beroep gaan.
Activisten hadden op sociale media opgeroepen tot drie dagen van landelijke stakingen. Die hadden op 5 december moeten beginnen ter ondersteuning van de beweging die ontstond nadat de zedenpolitie de Koerdische Amini had gearresteerd omdat ze haar hoofddoek niet volgens de voorschriften droeg. Ze overleed later.
Straffen
Het hoofd van de rechterlijke macht in de zuidelijke provincie Hormozgan zei dat de vier vooral zijn veroordeeld voor het aanzetten tot een staking van chauffeurs en vandalisme. Twee van de vier kregen celstraffen van tien en vijf jaar omdat ze een groep zouden hebben gevormd met als doel de nationale veiligheid te verstoren.
Volgens nieuwszender al-Arabiya kreeg de dochter van oud-president Akbar Hashemi Rafsanjani vijf jaar cel. Zij werd eerder opgepakt omdat ze volgens de autoriteiten relschoppers tot straatprotesten had aangezet. Faezeh Hashemi Rafsanjani, een activist voor vrouwenrechten, kwam al vaker in aanvaring met de wet. De twee anderen kregen een jaar gevangenisstraf en een boete voor het verstoren van de openbare orde en het vernielen van vrachtwagenruiten.
Door de rellen zijn sinds 16 september honderden mensen omgekomen, onder wie leden van de veiligheidstroepen. Duizenden betogers zijn gearresteerd. Inmiddels zijn vier mannen geëxecuteerd voor het doden en verwonden van leden van de veiligheidstroepen.
Meer uit Buitenland
BOEKAREST (ANP/RTR) - De Roemeense hoofdstad Boekarest heeft bij de lokale verkiezingen een liberale burgemeester gekozen, zo blijkt uit de gedeeltelijke resultaten. Dit geeft premier Ilie Bolojan de overhand in de fragiele pro-Europese regeringscoalitie en betekent een nederlaag voor de radicaal-rechtse kandidaat die als favoriet gold.
1 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - Acht gravures van de Franse schilder Henri Matisse zijn gestolen uit een bibliotheek in de Braziliaanse stad São Paulo. Dat heeft de lokale overheid bekendgemaakt. De dieven maakten ook vijf werken buit van de Braziliaanse schilder Candido Portinari.
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Zestig erfgenamen van de vijftien slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben een vordering ingesteld tegen de staat Suriname. Zij eisen eerherstel van de slachtoffers en hun nabestaanden en schadeloosstelling van de erfgenamen, vertelde advocaat Hugo Essed zondag in het programma Welingelichte Kringen van Radio ABC Suriname. Hij heeft de afgelopen week het verzoekschrift ingediend bij de kantonrechter, namens nabestaanden in Suriname en Nederland.
2 uur geledenABUJA (ANP/RTR) - De Nigeriaanse overheid heeft de vrijlating bewerkstelligd van honderd schoolkinderen die vorige maand waren ontvoerd van een kostschool in de staat Niger. Dat meldt de Nigeriaanse omroep Channels Television, die geen details gaf over de vrijlating.
2 uur geledenCOTONOU (ANP/RTR) - President Patrice Talon van Benin heeft verklaard dat de situatie in zijn land "volledig onder controle" is nadat veiligheidstroepen een couppoging van een groep soldaten hadden beëindigd. "Het verraad zal niet ongestraft blijven", zei Talon in een tv-toespraak. Eerder zondag meldde een regeringswoordvoerder dat veertien mensen waren opgepakt voor een couppoging. Alle arrestanten zouden militairen en ex-militairen zijn.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerchef Eyal Zamir heeft gezegd dat de demarcatielijn waarachter Israëlische troepen zich in Gaza hebben teruggetrokken een "nieuwe grens" is. Dat zei Zamir tegen Israëlische reservisten in de Palestijnse Gazastrook, aldus een militaire verklaring.
5 uur geledenPETSJENIHY (ANP/DPA) - Rusland heeft met een raketaanval een dam in de regio Charkiv geraakt, meldt de burgemeester van het nabijgelegen Petsjenihy. Daardoor is een belangrijke aanvoerroute voor het Oekraïense leger onbegaanbaar geworden.
6 uur geleden