Iraniërs veroordeeld tot lange celstraffen voor stakingsoproep
TEHERAN (ANP/AFP) - In Iran zijn celstraffen tot tien jaar uitgedeeld aan mensen die opriepen tot stakingen als onderdeel van de protesten na de dood van de 22-jarige Mahsa Amini in september. Het is de eerste keer dat de rechterlijke macht gevangenisstraffen oplegt voor zo'n oproep.
De vier beklaagden kregen celstraffen uiteenlopend van een tot tien jaar. Ze kunnen nog in beroep gaan.
Activisten hadden op sociale media opgeroepen tot drie dagen van landelijke stakingen. Die hadden op 5 december moeten beginnen ter ondersteuning van de beweging die ontstond nadat de zedenpolitie de Koerdische Amini had gearresteerd omdat ze haar hoofddoek niet volgens de voorschriften droeg. Ze overleed later.
Straffen
Het hoofd van de rechterlijke macht in de zuidelijke provincie Hormozgan zei dat de vier vooral zijn veroordeeld voor het aanzetten tot een staking van chauffeurs en vandalisme. Twee van de vier kregen celstraffen van tien en vijf jaar omdat ze een groep zouden hebben gevormd met als doel de nationale veiligheid te verstoren.
Volgens nieuwszender al-Arabiya kreeg de dochter van oud-president Akbar Hashemi Rafsanjani vijf jaar cel. Zij werd eerder opgepakt omdat ze volgens de autoriteiten relschoppers tot straatprotesten had aangezet. Faezeh Hashemi Rafsanjani, een activist voor vrouwenrechten, kwam al vaker in aanvaring met de wet. De twee anderen kregen een jaar gevangenisstraf en een boete voor het verstoren van de openbare orde en het vernielen van vrachtwagenruiten.
Door de rellen zijn sinds 16 september honderden mensen omgekomen, onder wie leden van de veiligheidstroepen. Duizenden betogers zijn gearresteerd. Inmiddels zijn vier mannen geëxecuteerd voor het doden en verwonden van leden van de veiligheidstroepen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Iran heeft onlangs twee ballistische raketten afgevuurd richting de Amerikaans-Britse militaire basis op Diego Garcia in de Indische Oceaan. Dat meldt de Amerikaanse krant The Wall Street Journal op gezag van Amerikaanse functionarissen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran is bereid om Japanse schepen door de Straat van Hormuz te laten varen. Dat heeft de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gezegd in een interview met het Japanse persbureau Kyodo.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het besluit van de regering-Trump om de activiteiten van verslaggevers in het Pentagon aan banden te leggen, is in strijd met de Amerikaanse grondwet. Dat heeft een rechter vrijdag bepaald in een zaak die was aangespannen door The New York Times, meldt de krant.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt te overwegen om de militaire operaties tegen Iran af te schalen. Hij begon drie weken geleden samen met Israël met het aanvallen van het land en claimt dat de oorlog zo goed als afgerond is.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering probeert met een gerechtelijke procedure miljarden dollars federaal belastinggeld terug te krijgen van de gerenommeerde Universiteit van Harvard bij Boston.
13 uur geleden