Iraniërs veroordeeld tot lange celstraffen voor stakingsoproep
TEHERAN (ANP/AFP) - In Iran zijn celstraffen tot tien jaar uitgedeeld aan mensen die opriepen tot stakingen als onderdeel van de protesten na de dood van de 22-jarige Mahsa Amini in september. Het is de eerste keer dat de rechterlijke macht gevangenisstraffen oplegt voor zo'n oproep.
De vier beklaagden kregen celstraffen uiteenlopend van een tot tien jaar. Ze kunnen nog in beroep gaan.
Activisten hadden op sociale media opgeroepen tot drie dagen van landelijke stakingen. Die hadden op 5 december moeten beginnen ter ondersteuning van de beweging die ontstond nadat de zedenpolitie de Koerdische Amini had gearresteerd omdat ze haar hoofddoek niet volgens de voorschriften droeg. Ze overleed later.
Straffen
Het hoofd van de rechterlijke macht in de zuidelijke provincie Hormozgan zei dat de vier vooral zijn veroordeeld voor het aanzetten tot een staking van chauffeurs en vandalisme. Twee van de vier kregen celstraffen van tien en vijf jaar omdat ze een groep zouden hebben gevormd met als doel de nationale veiligheid te verstoren.
Volgens nieuwszender al-Arabiya kreeg de dochter van oud-president Akbar Hashemi Rafsanjani vijf jaar cel. Zij werd eerder opgepakt omdat ze volgens de autoriteiten relschoppers tot straatprotesten had aangezet. Faezeh Hashemi Rafsanjani, een activist voor vrouwenrechten, kwam al vaker in aanvaring met de wet. De twee anderen kregen een jaar gevangenisstraf en een boete voor het verstoren van de openbare orde en het vernielen van vrachtwagenruiten.
Door de rellen zijn sinds 16 september honderden mensen omgekomen, onder wie leden van de veiligheidstroepen. Duizenden betogers zijn gearresteerd. Inmiddels zijn vier mannen geëxecuteerd voor het doden en verwonden van leden van de veiligheidstroepen.
Meer uit Buitenland
PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, meldden nieuwsmedia Waterkant en StarNieuws. Hij zou maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.
25 minuten geledenADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
2 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Opnieuw is een Iraanse raket neergehaald die het Turkse luchtruim was binnengedrongen. De ballistische raket werd onschadelijk gemaakt door de NAVO-luchtverdediging in de oostelijke Middellandse Zee, meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Syrië gaan samenwerken aan de terugkeer van honderdduizenden Syrische vluchtelingen in de komende jaren. Dat kondigden de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Syrische president Ahmed al-Sharaa aan op een gezamenlijke persconferentie in Berlijn.
3 uur geledenBREST (ANP/AFP) - De Chinese kapitein van een olietanker die vermoedelijk behoort tot de Russische schaduwvloot, is in Frankrijk veroordeeld tot een jaar cel en een geldboete van 150.000 euro. Ook is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen kapitein Chen Zhangjie, die bij verstek werd veroordeeld voor het weigeren van het stilleggen van zijn schip toen hij hiertoe werd bevolen.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Twee Chinese containerschepen zijn door de Straat van Hormuz gevaren, is te zien bij scheepvaartmonitor MarineTraffic. Iran heeft sinds het begin van de oorlog vorige maand slechts enkele schepen doorgelaten en heeft schepen aangevallen die ondanks de blokkade toch probeerden om door te varen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt om het Iraanse eiland Kharg op te blazen als het regime niet snel een deal met hem sluit. Hij eist op Truth Social dat de Straat van Hormuz onmiddellijk wordt heropend voor de scheepvaart.
5 uur geleden