Iraniër in Delft opgepakt die aanslag zou beramen in Iran
DELFT (ANP) - Een 40-jarige Iraniër is maandag aangehouden in Delft op verdenking van het voorbereiden van een aanslag in Iran en deelname aan een terroristische organisatie. Het Openbaar Ministerie meldt dat er in januari een strafrechtelijk onderzoek is begonnen naar de man naar aanleiding van informatie van de inlichtingendienst AIVD.
De verdachte zou samen met anderen bezig zijn met de voorbereiding van een of meerdere terroristische aanslagen in Iran. Wie die andere personen zijn, is nog onduidelijk. Daar loopt onderzoek naar, aldus een woordvoerder van het OM. Bij de doorzoeking van de woning van de man in Delft zijn telefoons en andere gegevensdragers in beslag genomen. Ook op zijn werkplek in Rijswijk is onderzoek gedaan.
De opgepakte man woonde volgens de woordvoerder al enige tijd in Nederland. Hij is actief voor de Iraanse verzetsbeweging ASMLA die is gevestigd in Nederland en Denemarken. Ook in Denemarken zijn maandag aanhoudingen verricht in het kader van het strafrechtelijk onderzoek. De Iraniër wordt donderdag voorgeleid aan de rechter-commissaris.
Ambassadeur ontboden
Minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken) heeft maandag de Saudische ambassadeur ontboden, in verband met een "vermeende link" tussen diens land en ASMLA. De in Denemarken opgepakte leden van de groep worden tevens beschuldigd van spionage voor Saudi-Arabië. In Nederland is van zo'n aanklacht geen sprake, aldus de bewindsman.
Blok heeft de Saudische ambassadeur laten weten "dat de ongewenste activiteiten waarvan ASMLA in Denemarken wordt beschuldigd niet acceptabel zijn". Zijn Deense ambtgenoot heeft diezelfde boodschap overgebracht aan de ambassadeur van Saudi-Arabië in Kopenhagen.
ASMLA
ASMLA is een organisatie die in 1999 in Iran is opgericht met als doel de bevrijding van de regio Ahwaz (Khuzastan) van Iran te bewerkstelligen. De gewapende tak van de ASMLA pleegt aanslagen in Iran, onder meer op olie- en gasvelden en op de Iraanse Revolutionaire Garde. Zo zou de verzetsbeweging samen met een andere organisatie achter de aanslag op de militaire militaire parade zitten in Ahwaz op 22 september 2018.
Er loopt een strafrechtelijk onderzoek naar mogelijkheden de ASMLA aan te merken als een terroristische organisatie, aldus het OM.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De teller van de inzamelingsactie van Stadsherstel voor de verwoeste Vondelkerk in Amsterdam staat dinsdag om 10.40 uur op 112.652 euro. Tot dusver kwam het geld van 1775 donateurs. Zondagavond stond het bedrag op 92.779 euro.
3 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Wat Rob Jetten betreft moeten de formerende partijen "de komende dagen of weken de knoop doorhakken" over de manier van samenwerken in een nieuwe coalitie. Dat zegt de D66-leider na zijn eerste gesprek met informateur Rianne Letschert na de kerstvakantie.
28 minuten geledenDE BILT (ANP) - Komende nacht en vooral woensdagochtend gaat het vanuit het westen weer sneeuwen. "Met name tijdens de ochtendspits gaat dit hinder opleveren voor het verkeer", verwacht het KNMI. Het meteorologische instituut voorziet "op uitgebreide schaal" sneeuwval. Code geel blijft van kracht in het hele land. Met die code waarschuwt het KNMI mensen voor gladheid op de weg.
33 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het kost veel moeite om het NS-treinverkeer weer op te starten na de IT-storing bij het bedrijf. Spoorbeheerder ProRail meldt dat veel treinen op verkeerde plekken staan en dat de vele wisselstoringen de zaak bemoeilijken. Met name rond Amsterdam gaat het nog niet naar behoren, volgens ProRail "door een vervelende samenloop van omstandigheden".
43 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Bij de helpdesk van KLM op Schiphol staat een lange rij, ziet een fotograaf van het ANP. Bijna driehonderd KLM-vluchten van en naar Schiphol zijn dinsdag geschrapt vanwege de sneeuwval.
54 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het treinverkeer van de NS is na 10.00 uur langzaam weer opgestart. "De eerste treinen zijn vertrokken", laat een woordvoerder van de spoorvervoerder weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) heeft niet kunnen achterhalen wat de oorzaak is geweest van het ongeluk in juli 2024 toen een vliegtuigje neerstortte op de A58 bij Rucphen. Door het ongeluk kwam de piloot, een 67-jarige man uit Roosendaal, om het leven.
2 uur geleden