Iran ziet af van strengere handhaving kledingvoorschriften
TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse regering ziet af van de strengere handhaving van de islamitische kledingvoorschriften. Het parlement keurde in september 2023 een wet goed voor strengere straffen voor vrouwen die hun nek en hoofd niet bedekken, wat verplicht werd na de islamitische revolutie in 1979.
Vicepresident Mohammad Javad Zarif maakte op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos bekend dat president Masoud Pezeshkian de wet niet heeft geïmplementeerd. Dat gebeurde volgens hem met toestemming van de voorzitter van het parlement, de voorzitter van de rechterlijke macht en anderen in de Nationale Veiligheidsraad.
"Als je naar de straten van Teheran gaat, zul je vrouwen vinden die hun haar niet bedekken. Het is tegen de wet, maar de regering heeft besloten vrouwen niet onder druk te zetten", zei de vicepresident. Hij stelde dat Iran "in de juiste richting beweegt". Hij erkende dat "het niet genoeg is, maar het is een stap in de goede richting". De wet in kwestie ging ook over strengere straffen voor het promoten van "naaktheid" of "onfatsoenlijkheid".
Boetes en gevangenisstraf
De wet moest in december ingaan, maar Pezeshkian had zijn bedenkingen geuit. VN-mensenrechtenexperts spraken toen van een "duidelijke schending van fundamentele mensenrechten" en riepen Teheran op de wet in te trekken. Een regeringswoordvoerder zei begin deze maand dat de wet was vertraagd omdat sommige bepalingen mogelijk gepaard gaan met "ernstige sociale gevolgen".
Vrouwen in Iran kunnen boetes en gevangenisstraffen krijgen als ze geen hijab dragen. De kledingvoorschriften worden in de praktijk niet altijd gehandhaafd. In de nieuwe wetgeving werden strengere straffen geregeld voor meisjes vanaf 12 jaar en vrouwen. Zij zouden tot vijftien jaar celstraf of de doodstraf kunnen krijgen.
Verzet
In Iran is de laatste jaren veel verzet geweest tegen de strenge kledingvoorschriften in het land. Er waren maandenlang massaprotesten na de dood van de 22-jarige Mahsa Amini in september 2022. Zij werd opgepakt omdat ze haar hijab niet correct zou hebben gedragen.
Meer uit Buitenland
MAR-A-LAGO (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat het einde van de oorlog in Oekraïne dichterbij is gekomen na zijn gesprekken met de Russische en de Oekraïense president zondag. Trump zei tijdens een persconferentie met Volodymyr Zelensky dat nog niet alle kwesties opgelost zijn, maar dat beide partijen steeds dichter bij een deal komen.
1 uur geledenPRISTINA (ANP/RTR) - De partij van premier Albin Kurti heeft bij de Kosovaarse verkiezingen ongeveer de helft van de stemmen gekregen, blijkt uit de voorlopige uitslagen. Dat betekent dat die waarschijnlijk een nieuwe regering kan vormen en er een einde kan komen aan de politieke impasse die al maanden duurt.
1 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben gewaarschuwd dat ze iedere Israëlische aanwezigheid in Somaliland als een militair doelwit zullen beschouwen. Somaliland ligt vlak bij het gebied dat de Houthi's in Jemen onder controle hebben, aan de overkant van de Golf van Aden.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het telefoongesprek tussen Vladimir Poetin en Donald Trump had volgens het Kremlin een "vriendelijke toon". Topadviseur Joeri Oesjakov zei dat de twee presidenten het eens zijn dat er een definitieve oplossing moet komen voor de oorlog in Oekraïne en dat een tijdelijk bestand het conflict alleen maar zou verlengen.
4 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat Poetin oprecht vrede wil. "Beide presidenten willen een deal sluiten", zei Trump toen hij de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontving op zijn landgoed Mar-a-Lago.
4 uur geledenPALM BEACH (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump meldt op Truth Social dat hij een "goed en zeer productief" telefoongesprek heeft gevoerd met de Russische president Vladimir Poetin. Hij zei niet waarover de twee spraken.
5 uur geledenLATAKIA (ANP/AFP) - In Syrië zijn zeker drie doden gevallen bij protesten van de alawitische minderheid in het land. Duizenden alawieten gingen de straat op om te protesteren tegen een bomaanslag op een alawitische moskee afgelopen vrijdag. Op meerdere plekken liep het uit op confrontaties met tegendemonstranten en veiligheidstroepen van de regering.
6 uur geleden