Iran ziet af van strengere handhaving kledingvoorschriften
TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse regering ziet af van de strengere handhaving van de islamitische kledingvoorschriften. Het parlement keurde in september 2023 een wet goed voor strengere straffen voor vrouwen die hun nek en hoofd niet bedekken, wat verplicht werd na de islamitische revolutie in 1979.
Vicepresident Mohammad Javad Zarif maakte op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos bekend dat president Masoud Pezeshkian de wet niet heeft geïmplementeerd. Dat gebeurde volgens hem met toestemming van de voorzitter van het parlement, de voorzitter van de rechterlijke macht en anderen in de Nationale Veiligheidsraad.
"Als je naar de straten van Teheran gaat, zul je vrouwen vinden die hun haar niet bedekken. Het is tegen de wet, maar de regering heeft besloten vrouwen niet onder druk te zetten", zei de vicepresident. Hij stelde dat Iran "in de juiste richting beweegt". Hij erkende dat "het niet genoeg is, maar het is een stap in de goede richting". De wet in kwestie ging ook over strengere straffen voor het promoten van "naaktheid" of "onfatsoenlijkheid".
Boetes en gevangenisstraf
De wet moest in december ingaan, maar Pezeshkian had zijn bedenkingen geuit. VN-mensenrechtenexperts spraken toen van een "duidelijke schending van fundamentele mensenrechten" en riepen Teheran op de wet in te trekken. Een regeringswoordvoerder zei begin deze maand dat de wet was vertraagd omdat sommige bepalingen mogelijk gepaard gaan met "ernstige sociale gevolgen".
Vrouwen in Iran kunnen boetes en gevangenisstraffen krijgen als ze geen hijab dragen. De kledingvoorschriften worden in de praktijk niet altijd gehandhaafd. In de nieuwe wetgeving werden strengere straffen geregeld voor meisjes vanaf 12 jaar en vrouwen. Zij zouden tot vijftien jaar celstraf of de doodstraf kunnen krijgen.
Verzet
In Iran is de laatste jaren veel verzet geweest tegen de strenge kledingvoorschriften in het land. Er waren maandenlang massaprotesten na de dood van de 22-jarige Mahsa Amini in september 2022. Zij werd opgepakt omdat ze haar hijab niet correct zou hebben gedragen.
Meer uit Buitenland
DAKAR (ANP/AFP) - De president van het West-Afrikaanse Guinee-Bissau, Umaro Sissoco Embaló, is "veilig en wel" aangekomen in Senegal, meldt het Senegalese ministerie van Buitenlandse Zaken. Embaló werd naar eigen zeggen opgepakt tijdens een militaire staatsgreep in zijn land.
30 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat Oekraïense en Amerikaanse delegaties eind deze week bij elkaar komen om verder te praten over de plannen om de oorlog tussen Rusland en Oekraïne te beëindigen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten onderzoeken alle asielaanvragen die zijn goedgekeurd toen de vorige president Joe Biden aan de macht was. Dat maakte het ministerie van Binnenlandse Veiligheid bekend nadat twee leden van de Nationale Garde waren neergeschoten in hoofdstad Washington. De autoriteiten verdenken een Afghaanse man van die schietpartij.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Louvre verhoogt de toegangsprijs voor niet-Europese bezoekers met 45 procent. Het museum heeft dit besloten, nadat de maatregel was voorgesteld door de Franse regering. Dit betekent dat een kaartje vanaf 14 januari voor hen straks 32 euro kost, een toename van 10 euro.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/AFP) - Buitenlandministers van Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk hebben Israël opgeroepen Palestijnen te beschermen in de bezette gebieden. Dat is volgens hen onderdeel van internationale wetgeving.
5 uur geledenBISJKEK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Russische president Vladimir Poetin heeft het opgenomen voor de Amerikaanse onderhandelaar Steve Witkoff. Poetin noemde de Amerikaan intelligent en beleefd en sprak tegen dat hij pro-Russisch zou zijn.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Afghaanse verdachte van het neerschieten van twee gardisten in hoofdstad Washington reed voorafgaand aan de schietpartij door het hele land naar de hoofdstad. Hij kwam volgens de autoriteiten uit de staat Washington, aan de westkust.
6 uur geleden