Iran ziet af van strengere handhaving kledingvoorschriften
TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse regering ziet af van de strengere handhaving van de islamitische kledingvoorschriften. Het parlement keurde in september 2023 een wet goed voor strengere straffen voor vrouwen die hun nek en hoofd niet bedekken, wat verplicht werd na de islamitische revolutie in 1979.
Vicepresident Mohammad Javad Zarif maakte op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos bekend dat president Masoud Pezeshkian de wet niet heeft geïmplementeerd. Dat gebeurde volgens hem met toestemming van de voorzitter van het parlement, de voorzitter van de rechterlijke macht en anderen in de Nationale Veiligheidsraad.
"Als je naar de straten van Teheran gaat, zul je vrouwen vinden die hun haar niet bedekken. Het is tegen de wet, maar de regering heeft besloten vrouwen niet onder druk te zetten", zei de vicepresident. Hij stelde dat Iran "in de juiste richting beweegt". Hij erkende dat "het niet genoeg is, maar het is een stap in de goede richting". De wet in kwestie ging ook over strengere straffen voor het promoten van "naaktheid" of "onfatsoenlijkheid".
Boetes en gevangenisstraf
De wet moest in december ingaan, maar Pezeshkian had zijn bedenkingen geuit. VN-mensenrechtenexperts spraken toen van een "duidelijke schending van fundamentele mensenrechten" en riepen Teheran op de wet in te trekken. Een regeringswoordvoerder zei begin deze maand dat de wet was vertraagd omdat sommige bepalingen mogelijk gepaard gaan met "ernstige sociale gevolgen".
Vrouwen in Iran kunnen boetes en gevangenisstraffen krijgen als ze geen hijab dragen. De kledingvoorschriften worden in de praktijk niet altijd gehandhaafd. In de nieuwe wetgeving werden strengere straffen geregeld voor meisjes vanaf 12 jaar en vrouwen. Zij zouden tot vijftien jaar celstraf of de doodstraf kunnen krijgen.
Verzet
In Iran is de laatste jaren veel verzet geweest tegen de strenge kledingvoorschriften in het land. Er waren maandenlang massaprotesten na de dood van de 22-jarige Mahsa Amini in september 2022. Zij werd opgepakt omdat ze haar hijab niet correct zou hebben gedragen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Twee Chinese containerschepen zijn door de Straat van Hormuz gevaren, is te zien bij scheepvaartmonitor MarineTraffic. Iran heeft sinds het begin van de oorlog vorige maand slechts enkele schepen doorgelaten en heeft schepen aangevallen die ondanks de blokkade toch probeerden om door te varen.
25 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt om het Iraanse eiland Kharg op te blazen als het regime niet snel een deal met hem sluit. Hij eist op Truth Social dat de Straat van Hormuz onmiddellijk wordt heropend voor de scheepvaart.
38 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische luchtaanval op de Gazastrook zijn zeker drie doden gevallen, meldden de lokale autoriteiten. Ook op de bezette Westelijke Jordaanoever is een persoon gedood door Israëlische militairen.
41 minuten geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne staat open voor een staakt-het-vuren tijdens Pasen. Dat zegt president Volodymyr Zelensky tegen journalisten. De Oekraïense leider voegt eraan toe dat bondgenoten Kyiv hebben gevraagd de aanvallen op de Russische oliesector te staken, vanwege de vermeende effecten daarvan op de wereldwijde oliemarkt. Die schommelt al weken flink, vanwege de door Iran opgeworpen blokkade aan de Straat van Hormuz.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft excuses aangeboden aan Finland nadat daar zondagochtend twee drones waren neergekomen. De drones waren bedoeld voor Rusland en in elk geval niet voor Finland.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Bij aanvallen op het noorden van Israël is schade aangericht bij de Bazan-raffinaderij nabij Haifa. Op beelden bij Israëlische media is te zien hoe rook en vlammen opstijgen uit de raffinaderij. Volgens het Israëlische Channel 13 zijn er vooralsnog geen gewonden gemeld, wel zou volgens onbevestigde bronnen een chemische substantie lekken.
3 uur geledenMADRID (ANP) - Spanje heeft het luchtruim gesloten voor alle Amerikaanse vliegtuigen die betrokken zijn bij de aanvallen op Iran, meldt de krant El País. De Spaanse regering weigerde eerder al om de Amerikanen gebruik te laten maken van Spaanse militaire bases, maar gaat nu nog een stap verder.
3 uur geleden