Iran ziet af van strengere handhaving kledingvoorschriften
TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse regering ziet af van de strengere handhaving van de islamitische kledingvoorschriften. Het parlement keurde in september 2023 een wet goed voor strengere straffen voor vrouwen die hun nek en hoofd niet bedekken, wat verplicht werd na de islamitische revolutie in 1979.
Vicepresident Mohammad Javad Zarif maakte op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos bekend dat president Masoud Pezeshkian de wet niet heeft geïmplementeerd. Dat gebeurde volgens hem met toestemming van de voorzitter van het parlement, de voorzitter van de rechterlijke macht en anderen in de Nationale Veiligheidsraad.
"Als je naar de straten van Teheran gaat, zul je vrouwen vinden die hun haar niet bedekken. Het is tegen de wet, maar de regering heeft besloten vrouwen niet onder druk te zetten", zei de vicepresident. Hij stelde dat Iran "in de juiste richting beweegt". Hij erkende dat "het niet genoeg is, maar het is een stap in de goede richting". De wet in kwestie ging ook over strengere straffen voor het promoten van "naaktheid" of "onfatsoenlijkheid".
Boetes en gevangenisstraf
De wet moest in december ingaan, maar Pezeshkian had zijn bedenkingen geuit. VN-mensenrechtenexperts spraken toen van een "duidelijke schending van fundamentele mensenrechten" en riepen Teheran op de wet in te trekken. Een regeringswoordvoerder zei begin deze maand dat de wet was vertraagd omdat sommige bepalingen mogelijk gepaard gaan met "ernstige sociale gevolgen".
Vrouwen in Iran kunnen boetes en gevangenisstraffen krijgen als ze geen hijab dragen. De kledingvoorschriften worden in de praktijk niet altijd gehandhaafd. In de nieuwe wetgeving werden strengere straffen geregeld voor meisjes vanaf 12 jaar en vrouwen. Zij zouden tot vijftien jaar celstraf of de doodstraf kunnen krijgen.
Verzet
In Iran is de laatste jaren veel verzet geweest tegen de strenge kledingvoorschriften in het land. Er waren maandenlang massaprotesten na de dood van de 22-jarige Mahsa Amini in september 2022. Zij werd opgepakt omdat ze haar hijab niet correct zou hebben gedragen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/DPA) - Melania Trump heeft als eerste first lady een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voorgezeten. De first lady betuigde in haar openingsrede medeleven met "families die hun helden hebben verloren, die hun leven hebben opgeofferd voor de vrijheid".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een onderzoekscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft videobeelden van de getuigenverklaringen van voormalig president Bill Clinton en zijn vrouw Hillary gepubliceerd. De verklaringen werden vorige week achter gesloten deuren afgelegd voor de commissie.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Voor het eerst zal Donald Trump als president het jaarlijkse Correspondents' Dinner voor Witte Huis-verslaggevers bijwonen. Daarmee beëindigt hij zijn jarenlange boycot van het evenement.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw aanvallen uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Volgens het Israëlische leger waren commandocentra en wapenopslagfaciliteiten van Hezbollah in Beiroet het doelwit.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio zegt te hopen dat het Iraanse volk de regering omver kan werpen. Hij zei ook dat Iran onder de huidige machthebbers een enorm risico vormt.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een commandant van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft herhaald dat de Straat van Hormuz gesloten is. Schepen die toch proberen te passeren, zullen volgens hem in brand worden gestoken, aldus Iraanse media.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft gezworen wraak te nemen voor de aanval waarbij ayatollah Ali Khamenei werd gedood. "De vijand moet weten dat hun gelukkige dagen voorbij zijn", zei een bevelhebber van de Garde op staatstelevisie. "Ze zullen nergens ter wereld meer veilig zijn, zelfs niet in hun eigen huizen."
9 uur geleden