Iran zelf meldt ruim 300 doden door protesten
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft voor het eerst melding gemaakt van ruim driehonderd doden bij de jongste golf van protesten tegen het regime. Volgens de autoriteiten zijn, behalve demonstranten, tientallen agenten en militairen om het leven gekomen.
Een commandant van de Iraanse Revolutionaire Garde, het militaire elitekorps, spreekt over "misschien wel meer dan driehonderd martelaren en mensen" , doelend op ordetroepen en betogers. Volgens een mensenrechtenorganisatie voor Iran, gevestigd in Noorwegen, zijn zeker 416 mensen omgekomen bij het neerslaan van demonstraties.
De golf van betogingen ontstond na de dood van een 22-jarige Iraans-Koerdische vrouw na haar arrestatie door de zedenpolitie half september. Duizenden Iraniërs en ongeveer veertig buitenlanders, onder wie een Nederlander, zijn gearresteerd. Meer dan 2000 mensen zijn aangeklaagd. Enkelen werden al ter dood veroordeeld.
Meer uit Buitenland
ANKARA (ANP/AFP) - Turkije zegt Syrië te willen helpen bij de strijd tegen Koerdische strijders in de stad Aleppo. Het land "steunt de Syrische strijd tegen terroristische organisaties" en houdt de situatie goed in de gaten, zegt het ministerie van Defensie.
22 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) zegt de Amerikaanse terugtrekking uit een belangrijk klimaatverdrag van de Verenigde Naties te betreuren. "Het UNFCCC vormt de basis voor wereldwijde klimaatactie", benadrukt de Nederlander in een bericht op X.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat de Verenigde Staten Venezuela nog jaren zullen runnen. In een interview met The New York Times (NYT) liet hij in het midden hoelang precies. "Dat moet de tijd uitwijzen." Hij zei dat de VS ook voor langere tijd olie uit Venezuela gaan halen en toonde zich tevreden over de samenwerking met de huidige interim-regering.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO-landen bespreken donderdag de dreigementen van de Verenigde Staten om desnoods gewapenderhand Groenland van Denemarken af te pakken. Hun ambassadeurs overleggen over de voor de NAVO existentiële kwestie op het hoofdkwartier in Brussel, zeggen ingewijden. Groenland stond niet op de agenda, maar de NAVO-landen zouden er niet omheen kunnen.
1 uur geledenDNIPRO (ANP/RTR/AFP) - Russische aanvallen hebben in het zuidoosten van Oekraïne geleid tot grootschalige stroomuitval. Vicepremier Oleksi Koeleba meldt dat meer dan een miljoen consumenten zijn getroffen.
1 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR/AFP) - Australië laat een groot landelijk onderzoek instellen naar de aanslag bij Bondi Beach. Premier Anthony Albanese had zich daar eerder nog tegen verzet, maar noemt het nu toch de juiste onderzoeksvorm. Het land stelt een koninklijke commissie in en kiest daarmee voor het zwaarste instrument. Zo'n commissie kan bewijsmateriaal opvragen en mensen dagvaarden om te komen getuigen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - Boeren zijn met tractoren Parijs binnengetrokken om te protesteren tegen onder meer het Mercosur-handelsakkoord. Er ontstonden blokkades in de Franse hoofdstad en op snelwegen ernaartoe.
3 uur geleden