Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran zegt op aanval consulaat in Damascus te reageren

Iran zegt op aanval consulaat in Damascus te reageren

TEHERAN/DAMASCUS (ANP/DPA) - De Iraanse president Ebrahim Raisi heeft de luchtaanval op een pand van de diplomatieke vertegenwoordiging van Iran in de Syrische hoofdstad Damascus fel veroordeeld. Hij heeft met tegenacties gedreigd. Het was volgens hem een Israëlische terroristische luchtaanval en een grove schending van de internationale afspraken over diplomatieke vertegenwoordiging. De machtigste man van Iran, geestelijk leider ayatollah Ali Khamenei, zei dat de aanval wordt gewroken.

Beelden weergegeven door het Syrische persbureau SANA tonen een vrijwel volkomen verwoest pand in het stadsdeel Mezzeh waar een Iraanse vlag voor aan de vlaggenstok zit. Bij de luchtaanval zijn volgens Teheran dertien doden gevallen, onder wie zeven Iraniërs, Daar zouden ook twee topfiguren van de buitenlandse strijdmacht van het Korps van de Islamitische Revolutionaire Garde van Iran (IRGC) bij zijn. Volgens Israëlische media is met de luchtaanval de man uitgeschakeld die al vele jaren leiding geeft aan acties van het IRGC in Syrië en Libanon, generaal Mohammad Reza Zahedi. Hij zou de tweede man zijn geweest van de eenheid Quds (Jeruzalem) van het IRGC. Hij zou ook volgens Israëlische media de hoogste Iraanse functionaris zijn die Israël in bijna een half jaar tijd in Syrië heeft gedood.

De sjiitische Libanese beweging Hezbollah heeft ook wraak aangekondigd. Het overwegend sjiitische Iran steunt Hezbollah en de Syrische regering van president Bashar al Assad. Mogelijk vraagt Iran Hezbollah en de beweging van de Houthi's in Jemen hun acties op te voeren. En wellicht overweegt het IRGC aanslagen op Israëlische diplomatieke vertegenwoordigingen. Bijna een maand geleden werd er in Lima een man met de Peruaanse en de Iraanse nationaliteit gearresteerd die wordt verdacht van het beramen van aanslagen in Peru namens het IRGC.

Meer uit Buitenland

Landen rond Noordzee scherper op beveiliging onderzeekabels

HAMBURG (ANP) - Kabels in de Noordzee moeten beter worden beveiligd tegen mogelijke sabotage of hacks, vinden de regeringsleiders van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk. Ze spreken af nauwer samen te werken op het gebied van defensie en andere vormen van beveiliging van de onderwaterinfrastructuur. Maandag zijn de staatshoofden en premiers aanwezig op de Noordzeetop in Hamburg, waar veiligheid hoog op de agenda staat.

54 minuten geleden
VN: 3 miljoen ontheemde Soedanezen keerden terug naar huis

KHARTOUM (ANP/AFP) - Meer dan drie miljoen Soedanezen die ontheemd zijn geraakt in de oorlog zijn weer naar hun huizen teruggekeerd, hoewel er in grote delen van het land nog steeds zwaar gevochten wordt.

57 minuten geleden
Voor altijd 'sterke' troepenmacht VS in Europa, verzekert Rutte

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten blijven voor altijd met "een heel sterke" strijdmacht in Europa, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. De VS zullen zich meer op de concurrentiestrijd met China richten en meer aan Europa zelf overlaten, maar gaan volgens hem niet weg.

59 minuten geleden
Opwekking energie en veiligheid steeds meer verweven op Noordzee

HAMBURG (ANP) - De geopolitieke onrust drukt zijn stempel op de Noordzeetop, die oorspronkelijk vooral over windenergie op zee ging. Maar "we kunnen het tegenwoordig niet hebben over energie zonder ook veiligheid te bespreken", zei de Deense premier Mette Frederiksen op de internationale bijeenkomst in Hamburg.

1 uur geleden
Premier Hongarije beschuldigt Oekraïne van politieke inmenging

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán zegt dat zijn regering de ambassadeur van Oekraïne gaat ontbieden omdat de Oekraïense regering zou proberen zich te bemoeien met de Hongaarse parlementsverkiezingen van 12 april. Hij meldt dat in een video op Facebook. De premier staat in de peilingen achter op zijn grote rivaal Peter Magyar.

1 uur geleden
Amerikaans vliegdekschip arriveert in Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse vliegdekschip USS Abraham Lincoln is met andere schepen aangekomen in het Midden-Oosten, meldt het Amerikaanse leger. Met de Lincoln is de Amerikaanse vuurkracht in de regio aanzienlijk versterkt, terwijl de spanningen met Iran weer hoog zijn opgelopen.

2 uur geleden
Laat Oekraïne met EU-geld ook wapens in VS kopen, maant Rutte

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet de 90 miljard euro die het van de EU leent ook kunnen gebruiken om Amerikaanse wapens te kopen, maant NAVO-chef Mark Rutte. Vooral Frankrijk wil dat Oekraïne de miljarden alleen in Europa besteedt, maar landen als Nederland wijzen erop dat het land bijvoorbeeld nog niet zonder Amerikaanse Patriot-luchtverdedigingsraketten kan.

2 uur geleden