Iran zegt hypersonische raket te hebben ontwikkeld
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran zegt voor het eerst een hypersonische raket te hebben ontwikkeld. Volgens de Iraanse regering kan deze raket door alle verdedigingssystemen dringen.
"We hebben deze hypersonische raket ontwikkeld om luchtafweersystemen te neutraliseren en te omzeilen", zei generaal Amirali Hajizadeh donderdag tegen het Iraanse persbureau Fars. Volgens de bevelhebber op het gebied van ruimtevaart van de Iraanse Revolutionaire Garde zal het tientallen jaren duren voordat een systeem wordt gefabriceerd dat de hypersonische raket kan onderscheppen.
Hypersonische raketten kunnen een snelheid ontwikkelen van tussen de vijf en tien keer de snelheid van het geluid. Door de hoge snelheid zijn de raketten, die kunnen worden afgevuurd van schepen, onderzeeërs en vliegtuigen, veel moeilijker te volgen en te onderscheppen. "De raket, die de anti-raketsystemen van onze vijanden als doelwit heeft, vertegenwoordigt een grote stap voorwaarts voor deze generatie op het gebied van raketontwikkeling", aldus Hajizadeh.
Leveringen aan Rusland
Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat weten dat de aankondiging van Iran tot "toenemende zorgen" bij de VN-waakhond leidt. "We zien dat dit soort aankondigingen zorgen voor meer aandacht op en bezorgdheid over het nucleaire programma van Iran", aldus IAEA-chef Rafael Grossi tijdens de VN-klimaattop in Sharm-el-Sheikh.
De Iraanse regering heeft zaterdag voor het eerst erkend dat het "een klein aantal" militaire drones heeft geleverd aan Rusland. Minister van Buitenlandse Zaken Hossein Amir-Abdollahian zei dat dit enkele maanden was voor de Russische inval in Oekraïne op 24 februari. De krant The Washington Post berichtte vorige maand dat Iran voorbereiding aan het treffen was om nieuwe raketten aan Rusland te leveren. Teheran noemt deze bewering "volledig onjuist". Rusland ontkent nog steeds dat het Iraanse drones gebruikt in Oekraïne.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oekraïne zegt een aanval te hebben uitgevoerd op een Russisch boorplatform en een militair patrouilleschip in de Kaspische Zee. Volgens het land maakt het deel uit van een reeks aanvallen in het gebied, maar het is de eerste die officieel door de Oekraïense krijgsmacht is erkend.
1 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De Russische gezant Kirill Dmitriev is onderweg naar het Amerikaanse Miami om deel te nemen aan gesprekken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne, meldt hij op X.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Zowel Democratische als Republikeinse politici zijn kritisch nadat de Amerikaanse overheid slechts een deel van de Epstein-documenten heeft vrijgegeven. Tot nu toe zijn rond de 300.000 pagina's openbaar gemaakt. Het Congres gaf vorige maand opdracht alle documenten vrij te geven, met 19 december als deadline.
2 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Bij grootschalige Amerikaanse luchtaanvallen op terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Syrië zijn zeker vijf doden gevallen, meldt het Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten. De Verenigde Staten voerden de aanvallen vrijdag uit als vergelding, nadat drie Amerikanen om het leven kwamen bij een aanslag in de Syrische stad Palmyra vorige week.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft luitenant-generaal Francis L. Donovan benoemd tot commandant van de Amerikaanse strijdkrachten voor Latijns-Amerika (Southcom). Hij wordt onder andere verantwoordelijk voor de troepenopbouw in het Caribisch gebied bij Venezuela, na kritiek op de vorige commandant.
3 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - De Australische premier Anthony Albanese noemt de Joodse gemeenschap van het land "volledig onbreekbaar". Hij woonde vrijdagavond een herdenkingsdienst bij in een synagoge in Sydney voor de slachtoffers van een schietpartij tijdens een chanoekaviering aan zee. Albanese zei in een toespraak dat de bijeenkomst in de synagoge "een avond van eenheid, veerkracht, trots, geloof en liefde" was.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een flink deel van de honderdduizenden pagina's uit het dossier rond zedendelinquent Jeffrey Epstein die het Amerikaanse ministerie van Justitie vrijdag heeft vrijgegeven, is zwartgelakt. Dat leidt tot kritiek en nieuwe twijfels over de transparantie van het onderzoek naar de overleden zakenman.
5 uur geleden