Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran woedend omdat zoon van sjah op conferentie in München was

Iran woedend omdat zoon van sjah op conferentie in München was

MÜNCHEN (ANP/AFP) - Teheran is er niet over te spreken dat Reza Pahlavi, de zoon van de in 1979 afgezette sjah, het afgelopen weekend aanwezig was op de internationale Veiligheidsconferentie in München. Het Iraanse regime zelf was niet uitgenodigd op de top.

"De zoon van een afgezette en gevluchte dictator uitnodigen is een aanfluiting voor onze grote natie", zei Nasser Kanani, de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken.

Vader Reza Pahlavi regeerde over Iran als sjah, koning in het Perzisch, van 1941 tot hij moest vluchten na de Islamitische Revolutie van 1979. Tijdens een groot deel van zijn regeerperiode kon hij rekenen op Amerikaanse steun.

Tegenstander regime

Zoon Pahlavi, die 62 is en in de Verenigde Staten woont, geldt nu als een belangrijke tegenstander van het Iraanse regime. In die hoedanigheid was hij uitgenodigd op de conferentie in de Duitse stad.

De zoon van de sjah zegt geen ambitie te hebben om de macht te grijpen in Iran. Hij wil naar eigen zeggen wel bijdragen tot een seculier en democratisch politiek systeem in zijn thuisland.

Onrust in Iran

De voorzitter van de conferentie in München had eerder deze maand al laten weten dat afgevaardigden van de Iraanse overheid dit jaar niet zouden worden uitgenodigd vanwege het harde neerslaan van de protesten in het land.

Het is onrustig in Iran sinds de de 22-jarige Mahsa Amini in september overleed nadat ze was gearresteerd voor het onjuist dragen van haar hoofddoek.

Meer uit Buitenland

Spanje sluit zich niet aan bij Trumps Vredesraad

BRUSSEL (ANP/DPA) - Premier Pedro Sánchez heeft gezegd dat Spanje zich niet aansluit bij de door de Amerikaanse president Donald Trump opgerichte Vredesraad, een initiatief dat volgens critici de Verenigde Naties ondermijnt. "We stellen de uitnodiging op prijs, maar we wijzen deze af", zei Sánchez tegen verslaggevers na een EU-top in Brussel.

48 minuten geleden
Trump: Amerikaanse vloot is op weg naar Iran

AIR FORCE ONE (ANP/RTR) - President Donald Trump zei donderdag dat de Verenigde Staten een "armada" onderweg hebben naar Iran, die hij hoopt "niet te hoeven gebruiken". Hij herhaalde zijn waarschuwingen aan Teheran om geen demonstranten te doden of het nucleaire programma te hervatten.

4 uur geleden
Von der Leyen: snel meer investeren in Arctische veiligheid

BRUSSEL (ANP) - Er moet snel meer worden geïnvesteerd in de Arctische veiligheid en het Arctische gebied, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na afloop van de extra top van EU-regeringsleiders. "We hebben collectief te weinig geïnvesteerd. Het is dus hoog tijd om de verantwoordelijkheid te nemen."

4 uur geleden
Costa na top: EU zal lidstaten blijven verdedigen tegen dwang

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal haar belangen en haar lidstaten blijven verdedigen tegen elke vorm van dwang, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de extra top donderdag. "Zij heeft de macht en de middelen om dit te doen en zal dit doen wanneer nodig", benadrukte hij.

5 uur geleden
Trump over blauwe plekken: hand gestoten aan tafel

AIR FORCE ONE (ANP/AFP) - Foto's van blauwe plekken op de hand van Donald Trump leidden onlangs tot hernieuwde speculaties over de gezondheid van de 79-jarige Amerikaanse president. Trump wuifde die aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One weg: hij zou simpelweg zijn hand aan een tafel hebben gestoten.

6 uur geleden
Oekraïne: moeilijkste dag voor stroomvoorziening sinds eind 2022

KYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.

9 uur geleden
EU-buitenlandchef: onze betrekkingen met VS hebben klap gekregen

BRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.

10 uur geleden