Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran woedend omdat zoon van sjah op conferentie in München was

Iran woedend omdat zoon van sjah op conferentie in München was

MÜNCHEN (ANP/AFP) - Teheran is er niet over te spreken dat Reza Pahlavi, de zoon van de in 1979 afgezette sjah, het afgelopen weekend aanwezig was op de internationale Veiligheidsconferentie in München. Het Iraanse regime zelf was niet uitgenodigd op de top.

"De zoon van een afgezette en gevluchte dictator uitnodigen is een aanfluiting voor onze grote natie", zei Nasser Kanani, de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken.

Vader Reza Pahlavi regeerde over Iran als sjah, koning in het Perzisch, van 1941 tot hij moest vluchten na de Islamitische Revolutie van 1979. Tijdens een groot deel van zijn regeerperiode kon hij rekenen op Amerikaanse steun.

Tegenstander regime

Zoon Pahlavi, die 62 is en in de Verenigde Staten woont, geldt nu als een belangrijke tegenstander van het Iraanse regime. In die hoedanigheid was hij uitgenodigd op de conferentie in de Duitse stad.

De zoon van de sjah zegt geen ambitie te hebben om de macht te grijpen in Iran. Hij wil naar eigen zeggen wel bijdragen tot een seculier en democratisch politiek systeem in zijn thuisland.

Onrust in Iran

De voorzitter van de conferentie in München had eerder deze maand al laten weten dat afgevaardigden van de Iraanse overheid dit jaar niet zouden worden uitgenodigd vanwege het harde neerslaan van de protesten in het land.

Het is onrustig in Iran sinds de de 22-jarige Mahsa Amini in september overleed nadat ze was gearresteerd voor het onjuist dragen van haar hoofddoek.

Meer uit Buitenland

Marius Borg Høiby mag mogelijk met enkelband gevangenis verlaten

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby, de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit, lijkt de gevangenis te mogen verlaten. Een rechtbank in Oslo heeft zijn voorarrest maandag met vier weken verlengd, maar hij mag dat wel thuis met een enkelband uitzitten. Dat melden Noorse media. De aanklager is in beroep gegaan tegen die beslissing.

40 minuten geleden
Bijna 900 miljoen euro voor hulp aan Gazanen

BRUSSEL (ANP) - Voor hulp aan Gazanen is 883,6 miljoen euro bijeengebracht, zo heeft de Europese Commissie maandag bekendgemaakt. Dat deed zij voor het begin van de tweede bijeenkomst van de Palestijnse Donorgroep (PDG) in Brussel. Onder meer Nederland heeft hier 5 miljoen aan bijgedragen, zei minister Tom Berendsen maandag bij aankomst in Brussel.

54 minuten geleden
Marokkaanse journalist Ali Lmrabet gearresteerd in Tanger

TANGER (ANP/AFP/RTR) - De bekende Marokkaanse journalist Ali Lmrabet is zondag gearresteerd op het vliegveld van Tanger, meldt zijn echtgenote aan persbureau AFP. Ook Reporters Without Borders (RSF) bericht over de arrestatie van de journalist, die zou worden beschuldigd van het verspreiden van valse informatie.

57 minuten geleden
Bahrein beschuldigt Iran van aanvallen op burgers

MANAMA (ANP/AFP/RTR) - Bahrein heeft verontwaardigd gereageerd op Iraanse aanvallen op doelen in de Golfstaat. Iran zegt daar doelen van de Amerikaanse strijdkrachten onder vuur te hebben genomen, maar volgens de krijgsmacht van Bahrein worden burgers aangevallen.

59 minuten geleden
Russische veiligheidsdienst op EU-sanctielijst om cyberaanvallen

BRUSSEL (ANP) - Een onderdeel van de Russische Federale Veiligheidsdienst (FSB) is maandag aan de EU-sanctielijst toegevoegd. "De FSB voert al jarenlang uiteenlopende kwaadwillige cyberactiviteiten uit die steeds ernstiger worden en gevolgen hebben voor de EU, haar lidstaten en internationale partners, met name Oekraïne", stelt EU-buitenlandchef Kaja Kallas in een verklaring.

2 uur geleden
NYT: Japan komt met nieuwe inlichtingendienst om spionagedreiging

TOKIO (ANP) - Japan is bezig met het opzetten van een centrale inlichtingendienst, om staatsgeheimen en belangrijke technologieën beter te kunnen beschermen. Dat meldt The New York Times. Het land krijgt daarbij hulp van andere overheden. Volgens de krant is Japan erg kwetsbaar voor spionage.

2 uur geleden
België roept Belgen op zich te registreren om bosbranden

BRUSSEL (ANP) - Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken roept Belgen op zich voor vertrek naar het buitenland online bij het ministerie te registreren. Aanleiding voor de oproep zijn de bosbranden in verschillende regio's in Europa, waaronder Spanje.

2 uur geleden