Iran wil dat VS miljarden teruggeven voor hervatting atoomoverleg
TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Iran verlangt van de VS dat die ten minste 8,6 miljard euro (10 miljard dollar) aan bevroren Iraanse fondsen vrijgeven als ze willen dat Teheran de nucleaire besprekingen hervat. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Hossein Amirabdollahian zondag in een interview met de staatstelevisie.
Volgens Amirabdollahian had de Amerikaanse regering rond de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, vorige maand in New York, via "verschillende kanalen" contact met zijn team gezocht over het hervatten van de onderhandelingen. Die liepen in juni vast toen de geestelijke Ebrahim Raisi tot president werd gekozen. Bij die gelegenheid in New York zou Iran zijn standpunt over de bevroren miljarden met de VS hebben gedeeld. Raisi staat vijandiger tegenover het Westen dan zijn voorganger Hassan Rohani.
In 2015 sprak Iran met China, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Rusland, de Verenigde Staten en de Europese Unie af dat het land zijn nucleaire programma aan banden zou leggen in ruil voor intrekking van economische sancties. Maar in 2018 stapte toenmalig president van de VS Donald Trump uit het akkoord en verscherpte hij de sancties tegen Iran.
Nieuwe gesprekken
Sinds het aantreden begin 2021 van Joe Biden doen de VS pogingen om het atoomakkoord van 2015 nieuw leven in te blazen. De Iraanse eis vormt mogelijk een complicatie bij die inspanningen, hoewel het nog onduidelijk is of het een harde voorwaarde is om de gesprekken opnieuw te starten.
"Als het meneer Biden ernst is, zeg hem dan dat hij een serieus signaal moet afgeven", heeft Amirabdollahian naar eigen zeggen verklaard. "En een serieus signaal is minstens 10 miljard dollar van ons bevroren geld vrijgeven."
Sancties
Een andere mogelijke complicatie is dat als het al tot onderhandelingen komt, deze volgens Amirabdollahian gevoerd zullen worden door Ali Bagheri Kani. Die ultraconservatieve criticus van het nucleaire akkoord is vorige maand benoemd tot plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken.
De VS hebben nog niet officieel gereageerd op de uitlatingen van Amirabdollahian, laat staan dat ze de bewuste fondsen hebben vrijgegeven. In de tussentijd blijven de sancties tegen Iran van kracht en blijft zijn ruwe olie van de markt. Als gevolg van die sancties zijn miljarden dollars aan Iraanse olie-inkomsten bevroren op rekeningen in het buitenland, de meeste in Zuid-Korea.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse strijdkrachten zijn in staat om dit weekend al Iran aan te vallen, maar president Donald Trump heeft nog geen beslissing genomen. Dat hebben anonieme veiligheidsadviseurs woensdag tegen de zenders CBS en CNN gezegd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Een groep klimaat- en belangengroepen heeft een rechtszaak aangespannen tegen de regering-Trump vanwege het intrekken van een belangrijke wetenschappelijke klimaatstandaard. Die zogenoemde endangerment finding vormde de juridische basis onder veel regelgeving en dicteerde welke broeikasgassen schadelijk zijn voor de gezondheid. Volgens de groeperingen was het intrekken illegaal.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland zal Cuba "altijd" steunen, zei de Russische president Vladimir Poetin woensdag tegen de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken Bruno Rodríguez tijdens een ontmoeting in Moskou. De twee bespraken mogelijke steunmaatregelen, maar maakten geen concrete afspraken.
7 uur geledenCASTLE PEAK (ANP/AFP/RTR) - Acht van de negen skiërs die nog werden vermist in de Californische regio Tahoe, zijn dood aangetroffen. Dat meldt sheriff Shannan Moon. In de regio vond een lawine plaats, die de wintersporters bedolf. Ze zouden buiten de piste hebben geskied. Eén persoon wordt nog vermist.
7 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vindt dat de gesprekken in Genève over een einde aan de oorlog met Rusland te weinig hebben opgeleverd. "Zoals het er vandaag voorstaat, kunnen we niet zeggen dat er voldoende resultaat is geboekt."
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben opnieuw gedreigd uit het Internationaal Energieagentschap (IEA) te stappen, tenzij de organisatie minder aandacht besteedt aan klimaatverandering. Dit zei de Amerikaanse minister van Energie, Chris Wright, woensdag bij een vergadering in Parijs. Vorig jaar dreigde de minister ook al met opstappen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 150 (voormalige) diplomaten, ambassadeurs en politici roepen in een open brief de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot op om beweringen terug te nemen die hij vorige week deed over VN-rapporteur Francesca Albanese. De brief is onder anderen ondertekend door de Nederlandse oud-ministers Jan Pronk, Ben Bot, Laurens Jan Brinkhorst, Jozias van Aartsen en Hedy d'Ancona.
9 uur geleden