Iran wil dat VS miljarden teruggeven voor hervatting atoomoverleg
TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Iran verlangt van de VS dat die ten minste 8,6 miljard euro (10 miljard dollar) aan bevroren Iraanse fondsen vrijgeven als ze willen dat Teheran de nucleaire besprekingen hervat. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Hossein Amirabdollahian zondag in een interview met de staatstelevisie.
Volgens Amirabdollahian had de Amerikaanse regering rond de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, vorige maand in New York, via "verschillende kanalen" contact met zijn team gezocht over het hervatten van de onderhandelingen. Die liepen in juni vast toen de geestelijke Ebrahim Raisi tot president werd gekozen. Bij die gelegenheid in New York zou Iran zijn standpunt over de bevroren miljarden met de VS hebben gedeeld. Raisi staat vijandiger tegenover het Westen dan zijn voorganger Hassan Rohani.
In 2015 sprak Iran met China, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Rusland, de Verenigde Staten en de Europese Unie af dat het land zijn nucleaire programma aan banden zou leggen in ruil voor intrekking van economische sancties. Maar in 2018 stapte toenmalig president van de VS Donald Trump uit het akkoord en verscherpte hij de sancties tegen Iran.
Nieuwe gesprekken
Sinds het aantreden begin 2021 van Joe Biden doen de VS pogingen om het atoomakkoord van 2015 nieuw leven in te blazen. De Iraanse eis vormt mogelijk een complicatie bij die inspanningen, hoewel het nog onduidelijk is of het een harde voorwaarde is om de gesprekken opnieuw te starten.
"Als het meneer Biden ernst is, zeg hem dan dat hij een serieus signaal moet afgeven", heeft Amirabdollahian naar eigen zeggen verklaard. "En een serieus signaal is minstens 10 miljard dollar van ons bevroren geld vrijgeven."
Sancties
Een andere mogelijke complicatie is dat als het al tot onderhandelingen komt, deze volgens Amirabdollahian gevoerd zullen worden door Ali Bagheri Kani. Die ultraconservatieve criticus van het nucleaire akkoord is vorige maand benoemd tot plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken.
De VS hebben nog niet officieel gereageerd op de uitlatingen van Amirabdollahian, laat staan dat ze de bewuste fondsen hebben vrijgegeven. In de tussentijd blijven de sancties tegen Iran van kracht en blijft zijn ruwe olie van de markt. Als gevolg van die sancties zijn miljarden dollars aan Iraanse olie-inkomsten bevroren op rekeningen in het buitenland, de meeste in Zuid-Korea.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/DPA) - De Revolutionaire Garde van Iran heeft wraak aangekondigd voor de dood van het staatshoofd en religieus leider ayatollah Khamenei. "De moordenaars van de imam van de natie zullen niet ontsnappen aan een harde, beslissende en afschrikwekkende straf", aldus een verklaring van de elite-eenheid van Iran.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump startte de grootschalige aanval op Iran na een wekenlange lobby-inspanning van onder meer Israël en Saudi-Arabië, meldt The Washington Post op basis van bronnen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse president Trump heeft tegen CBS News gezegd dat hij gelooft dat de Amerikaanse en Israëlische aanvallen, waarbij de Iraanse leider ayatollah Khamenei is gedood, effectief zijn geweest en een pad naar diplomatie kunnen openen.
1 uur geledenMINAB (ANP/AFP) - Het aantal kinderen dat is omgekomen bij een raketinslag in het zuiden van Iran, die een school trof, is opgelopen tot zeker 108, meldt de Iraanse Rode Halve Maan. Het getroffen gebouw was een basisschool voor meisjes, waar op dat moment naar verluidt 170 kinderen aanwezig waren.
4 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/DPA) - Iraanse vergeldingsaanvallen hebben minstens één persoon het leven gekost in de Verenigde Arabische Emiraten. Bij een "incident" op Zayed International Airport in hoofdstad Abu Dhabi is minstens één persoon omgekomen en zijn zeven mensen gewond geraakt, zo meldden functionarissen.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - Het Mexicaanse Openbaar Ministerie heeft de stoffelijke resten van de gedode drugsbaas Nemesio Oseguera, alias El Mencho, overgedragen aan zijn familie. Dat meldt de krant El País.
4 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - De luchthaven van Dubai is zaterdag beschadigd geraakt bij een "incident", meldt Dubai Airports in een verklaring op X na golven van Iraanse raketaanvallen. Bij het incident raakten vier medewerkers gewond.
5 uur geleden