Iran weggestemd uit VN-vrouwenrechtenorgaan
NEW YORK (ANP/AFP) - Iran is vanwege het brute neerslaan van door vrouwen geleide protesten in Teheran en andere steden niet langer lid van de VN-commissie die zich bezighoudt met vrouwenrechten. Het voorstel van de Verenigde Staten om Iran eruit te zetten kreeg de steun van 29 landen, met acht stemmen tegen en zestien onthoudingen.
Iran zou tot 2026 zitting hebben in de zogeheten Commissie voor de Status van Vrouwen, maar is per direct geen lid meer van het orgaan dat toeziet op het internationale verdrag dat discriminatie tegen vrouwen moet uitbannen. Volgens de aangenomen tekst schendt het Iraanse leiderschap de mensenrechten van vrouwen en meisjes, vaak met gebruik van buitensporig geweld.
De Amerikaanse vicepresident Kamala Harris zei dat de VS met andere landen zouden samenwerken om Iran uit de commissie te verwijderen. Tegenstanders, waaronder Rusland en China, merkten op dat de uitzetting van een gekozen land "een gevaarlijk precedent" zou scheppen.
Iran is in de greep van demonstraties sinds Masha Amini, een jonge Iraanse Koerdische vrouw, half september overleed nadat ze was opgepakt voor het overtreden van de strenge, religieuze kledingvoorschriften die in het islamitisch geleide land gelden. Sindsdien zijn duizenden arrestaties verricht. Zeker vierhonderd mensen zijn veroordeeld voor hun betrokkenheid bij de protesten, soms tot lange celstraffen. De rechterlijke macht heeft elf doodvonnissen uitgesproken in verband met de protesten, waarvan er twee zijn voltrokken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.
13 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.
13 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
18 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
18 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.
18 uur geledenBERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.
19 uur geleden