Iran: vrachtschip MSC Aries opgebracht om overtreding zeerecht
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het onder Portugese vlag varende containervrachtschip de MSC Aries is volgens de Iraanse autoriteiten zaterdag bij de Straat van Hormuz opgebracht omdat er overtredingen van het zeerecht werden begaan. De bemanning van het schip heeft toen ook niet gereageerd op verzoeken om in contact te treden met de Iraniërs, aldus een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij voegde er aan toe dat het vaartuig ongetwijfeld banden met Israël heeft. De 366 meter lange MSC Aries bevindt zich inmiddels in Iraanse territoriale wateren en lijkt naar de haven Bandar Abbas te varen.
Het schip werd zaterdag geënterd door het Iraanse Korps van de Islamitische Revolutionaire Garde (IRGC) dat ook marine-taken heeft. Daarbij werd melding gemaakt dat het schip banden met Israël had, maar niets over overtreding van vaarvoorschriften.
De Iraanse woordvoerder heeft beklemtoond dat "Iran streeft naar een veilige omgeving voor de scheepvaart in de Perzische Golf en de Straat van Hormuz" die de opening naar de Golf van Oman en de oceaan vormt. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de MSC Aries. Dat schip heeft 25 mensen aan boord onder wie bemanningsleden uit India en Rusland. Over hun lot is nog niets bekendgemaakt. Het vaartuig was op weg van de Verenigde Arabische Emiraten naar India.
Olie- en gasprijzen
Het aanhouden van het vrachtschip bij de zeestraat heeft tot veel zorgen geleid, onder meer over de energieprijzen. De zeestraat, die op sommige plekken slechts circa vijftig kilometer breed is, is cruciaal voor de export van olie en gas uit de landen rond de Perzische Golf. Ongeveer een kwart van de olie die in de wereld wordt gebruikt, moet eerst door de zeestraat heen. Dat geldt ook voor naar schatting een derde van het vloeibaar gemaakte aardgas (lng). Een zegsman van het IRGC dreigde afgelopen week al dat de Straat van Hormuz gesloten zou kunnen worden. Dat was voor er sprake was van de aanhouding van de MSC Aries en voor de Iraanse aanval op Israël.
Het opgebrachte schip is waarschijnlijk van het Britse bedrijf Zodiac Maritime dat in handen is van een Israëlische miljardair. Het wordt geëxploiteerd door MSC, een van origine Italiaanse scheepvaartgigant. Het bedrijf spant zich naar eigen zeggen in voor de veiligheid van de bemanning en de terugkeer van het schip.
Meer uit Buitenland
STUTTGART (ANP/DPA) - De Groenen hebben in de Duitse deelstaat Baden-Württemberg een nipte overwinning behaald op de CDU van bondskanselier Friedrich Merz. Volgens de maandagochtend gepubliceerde voorlopige uitslag behaalden de Groenen 30,2 procent van de stemmen tegenover 29,7 procent voor de CDU.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Bij twee Israëlische aanvallen in Gaza zijn zondag zes Palestijnen omgekomen. Onder de doden zijn twee minderjarigen. Dat melden lokale gezondheidsautoriteiten. Het waren volgens hen de dodelijkste aanvallen in Gaza sinds het begin van de oorlog tussen Israël, de Verenigde Staten en Iran.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Bij een Amerikaanse aanval op een boot in de oostelijke Stille Oceaan zijn zondag zes mensen omgekomen. Volgens het Amerikaanse leger was de boot betrokken bij drugshandel.
3 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Europese landen hebben hun wapenimporten de afgelopen jaren verdrievoudigd. Het overgrote deel komt uit de Verenigde Staten, dat zijn export naar Europa zelfs nog meer zag groeien, becijferde onderzoeksinstituut SIPRI.
6 uur geledenGLASGOW (ANP) - Een grote brand nabij het centraal station van Glasgow heeft zondagavond voor grote problemen gezorgd voor treinreizigers, met tientallen annuleringen tot gevolg. Dat melden Britse media waaronder BBC en Sky News.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Mojtaba Khamenei, een van de zonen van Ali Khamenei, is gekozen tot nieuwe opperste leider van Iran. Dat heeft de daartoe bevoegde Assemblee van Experts bekendgemaakt via Iraanse staatsmedia. Volgens ayatollah Hosseinali Eshkevari wordt de naam Khamenei als leider van Iran daarmee doorgezet.
8 uur geledenKOBLENZ (ANP/DPA/BELGA) - Volgens de politie hebben fragmenten van een meteoriet daken en huizen beschadigd in verschillende delen van de Zuidwest-Duitse deelstaat Rijnland-Palts.
9 uur geleden