Iran verwijdert 27 camera's van atoomwaakhond
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran is van plan om 27 camera's van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) te verwijderen. Rafael Grossi, de directeur-generaal van de atoomwaakhond, zei tijdens een persconferentie dat Iran die stap donderdag al wil nemen en dat hij de toekomst van het nucleaire akkoord uit 2015 somber inziet.
Naast de 27 camera's zet Teheran nog meer apparaten uit waarmee het IAEA het atoomprogramma van Iran monitort. Daarmee zijn vrijwel alle extra middelen om toezicht te houden uit het akkoord van 2015 teruggedraaid. Volgens Grossi kan dit een "fatale klap" zijn voor de nucleaire deal, waarover nog onderhandeld wordt. Hij denkt dat er nog maar drie of vier weken over zijn voordat het onmogelijk wordt om het akkoord nieuw leven in te blazen. Er blijven nog zo'n veertig camera's draaien in de nucleaire faciliteiten van Iran.
Volgens het originele akkoord zou Iran stoppen met nucleaire activiteiten, in ruil voor het opschorten van internationale sancties. Het IAEA heeft Iran berispt voor de stilliggende onderhandelingen. De Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland hebben deze week een resolutie opgesteld waarin ze Iran oproepen "volledig mee te werken" met het atoomagentschap. De resolutie is aangenomen door 30 van de 35 landen in het bestuur. Iran zou de camera's nu uitzetten als reactie op deze resolutie.
Het IAEA liet vorige maand in een rapport weten dat Iran vragen over verrijkt uranium op drie locaties die niet bekend waren onvoldoende had "opgehelderd". Een resolutie zou nodig zijn om een signaal af te geven dat het ontwijken van vragen van het IAEA consequenties heeft.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat landen minstens 1 miljard dollar (ruim 860 miljoen euro) bijdragen om permanent lid te worden van de nieuwe internationale vredesraad. Dat staat in een concepthandvest dat is ingezien door persbureau Bloomberg.
37 minuten geledenTABQA (ANP/AFP) - Het Syrische leger is verder opgerukt in het noorden van het land. Daardoor hebben ze nu gebieden in handen die lange tijd gecontroleerd werden door de Koerden.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zich kritisch uitgelaten over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor internationale raden die een Palestijns overgangsbestuur in de Gazastrook moeten controleren of bijstaan.
7 uur geledenANKARA/BUENOS AIRES/CAÏRO (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft ook zijn Argentijnse, Egyptische en Turkse ambtgenoten uitgenodigd om zitting te nemen in een 'Raad van Vrede'. Die moet toezicht gaan houden op het overgangsbestuur in de Gazastrook. De uitnodigingen zijn in de betrokken hoofdsteden bevestigd. Er is niets gezegd over eventuele aanvaardingen van deze uitnodiging.
10 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Bij een zware aanrijding in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo zijn zaterdagochtend vroeg vier doden gevallen, meldt de politie. Kort na 06.00 uur lokale tijd, nog voor de zonsopgang, was er een botsing tussen een personenauto en een personenbus. De bus is waarschijnlijk enkele malen over de kop geslagen en er zijn passagiers uit de ramen geslingerd. Een van de doden zou een kind zijn. De juiste toedracht wordt onderzocht.
10 uur geledenKAMALA (ANP/AFP) - De zittende president Yoweri Museveni heeft de presidentsverkiezingen in Oeganda gewonnen. Hij sleept daarmee een zevende termijn binnen. Volgens de kiescommissie kreeg Museveni ruim 70 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste tegenstander, zanger Bobi Wine, behaalde 24 procent van de stemmen. Wine rept van fraude.
10 uur geledenAKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, ontvangt dit jaar de Karelsprijs. Hij krijgt deze omdat hij "met vastberadenheid en onwrikbare wilskracht een grote bijdrage aan Europa heeft geleverd".
11 uur geleden