Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran verwijdert 27 camera's van atoomwaakhond

Iran verwijdert 27 camera's van atoomwaakhond

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran is van plan om 27 camera's van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) te verwijderen. Rafael Grossi, de directeur-generaal van de atoomwaakhond, zei tijdens een persconferentie dat Iran die stap donderdag al wil nemen en dat hij de toekomst van het nucleaire akkoord uit 2015 somber inziet.

Naast de 27 camera's zet Teheran nog meer apparaten uit waarmee het IAEA het atoomprogramma van Iran monitort. Daarmee zijn vrijwel alle extra middelen om toezicht te houden uit het akkoord van 2015 teruggedraaid. Volgens Grossi kan dit een "fatale klap" zijn voor de nucleaire deal, waarover nog onderhandeld wordt. Hij denkt dat er nog maar drie of vier weken over zijn voordat het onmogelijk wordt om het akkoord nieuw leven in te blazen. Er blijven nog zo'n veertig camera's draaien in de nucleaire faciliteiten van Iran.

Volgens het originele akkoord zou Iran stoppen met nucleaire activiteiten, in ruil voor het opschorten van internationale sancties. Het IAEA heeft Iran berispt voor de stilliggende onderhandelingen. De Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland hebben deze week een resolutie opgesteld waarin ze Iran oproepen "volledig mee te werken" met het atoomagentschap. De resolutie is aangenomen door 30 van de 35 landen in het bestuur. Iran zou de camera's nu uitzetten als reactie op deze resolutie.

Het IAEA liet vorige maand in een rapport weten dat Iran vragen over verrijkt uranium op drie locaties die niet bekend waren onvoldoende had "opgehelderd". Een resolutie zou nodig zijn om een signaal af te geven dat het ontwijken van vragen van het IAEA consequenties heeft.

Meer uit Buitenland

Tienduizenden gelovigen in Vaticaan voor inauguratie paus Leo XIV

VATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV is tijdens een speciale dienst in het Vaticaan geïnaugureerd als hoofd van de Katholieke Kerk. Tienduizenden mensen hadden zich op het Sint-Pietersplein verzameld voor het ceremoniële begin van Leo's pontificaat.

3 uur geleden
NAVO-leiders willen botsingen op top vermijden en houden het kort

BRUSSEL (ANP) - De NAVO-leiders houden het op hun top in Den Haag kort, verwachten diplomaten. De Amerikaanse president Donald Trump - als hij inderdaad komt - en zijn 31 collega's vergaderen niet alleen maar een paar uur. Ze zijn ook zo zuinig mogelijk met de gezamenlijke conclusies die ze na afloop opsommen in een slotverklaring. Ze willen botsingen voorkomen en gaan meningsverschillen uit de weg.

4 uur geleden
Reddingswerkers Gaza: veel kinderen gedood bij nieuwe aanvallen

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Door Israëlische luchtaanvallen zijn zondag verspreid over Gaza zeker 33 mensen gedood, meldt de burgerbescherming van het gebied. Van de slachtoffers was meer dan de helft kind.

5 uur geleden
Stembussen in Polen open voor presidentsverkiezingen

WARSCHAU (ANP/AFP) - In Polen is zondagochtend de eerste ronde van de presidentsverkiezingen begonnen, na een campagne die vooral in het teken stond van buitenlands beleid en sociale thema's als abortus en lhbti-rechten.

5 uur geleden
Roemenen naar de stembus voor nieuwe president

BOEKAREST (ANP/RTR) - In Roemenië zijn zondagochtend de stembussen geopend voor de tweede ronde van de presidentsverkiezingen. Volgens peilingen wordt het een spannende tweestrijd tussen de radicale nationalist George Simion en de gematigde Nicosur Dan.

5 uur geleden
Twee doden nadat zeilschip tegen Brooklyn Bridge botst

NEW YORK (ANP/AFP) - Twee mensen zijn omgekomen en zeventien anderen zijn gewond geraakt nadat een groot zeilschip van de Mexicaanse marine tegen de Brooklyn Bridge is gebotst, heeft burgemeester Eric Adams van New York op X bekendgemaakt.

7 uur geleden
Oostenrijk wint Eurovisie Songfestival 2025, Claude eindigt als 12e

BASEL (ANP) - Oostenrijk heeft dit jaar het Eurovisie Songfestival gewonnen. Wasted Love van zanger JJ kreeg met 436 punten de meeste punten. De Nederlandse zanger Claude eindigde met een puntenaantal van 175 op de 12e plaats.

7 uur geleden