Iran verwerpt Europese oproep tot terughoudendheid
TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran heeft een oproep van Frankrijk, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk tot terughoudendheid tegenover Israël verworpen. De boodschappen "ontbreken politieke logica en zijn in strijd met de beginselen van het internationaal recht", aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken.
De spanningen in de regio zijn opgelopen door een dodelijke aanval op Ismail Haniyeh, de politieke leider van Hamas, vorige maand in Teheran. Iran houdt Israël verantwoordelijk voor het doden van Haniyeh en belooft wraak. De drie Europese landen drongen maandag in een gezamenlijke verklaring aan op kalmte vanuit Teheran.
De Franse president Emmanuel Macron, de Duitse bondskanselier Olaf Scholz en de Britse premier Keir Starmer riepen op "af te zien van aanvallen die de regionale spanningen verder zouden doen oplopen en de kans op een staakt-het-vuren en de vrijlating van gijzelaars in gevaar zouden brengen". Ook verklaarden de leiders dat Iran en diens bondgenoten verantwoordelijk worden gehouden voor "acties die deze kans op vrede en stabiliteit in gevaar brengen".
Een woordvoerder van het Iraanse ministerie stelt dat de landen met hun verklaring Iran vragen niet te reageren op "een schending van zijn soevereiniteit en territoriale integriteit". Ook vindt de woordvoerder het kwalijk dat ze zich niet uitspreken tegen Israël. Parijs, Berlijn en Londen zouden volgens de woordvoerder "voor eens en altijd moeten opkomen tegen de oorlog in Gaza en het oorlogszuchtige gedrag van Israël".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister Marco Rubio van Buitenlandse Zaken bevestigt dat zijn land een grote campagne start om het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag aan te pakken. Hij zei in een videoboodschap dat "de ICC en vrienden van het hof een oorlog voeren tegen ons land" en daarbij de "zogenaamde internationale wetgeving" misbruiken.
22 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers gaan na de zomer verder praten over eventuele handelsmaatregelen tegen producten uit illegale Israëlische nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. "We hopen dan weer een volgende stap te kunnen zetten", zei buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) na afloop van een vergadering met EU-buitenlandministers in Brussel.
42 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - In Vlaanderen is de code voor brandgevaar in natuurgebieden opgeschroefd van geel (gevaar) naar oranje (zeer gevaarlijk). Dat meldt de Vlaamse minister van Omgeving Jo Brouns.
50 minuten geledenPARIJS (ANP) - Nederland, Oekraïne en acht andere Europese landen vormen een coalitie om zich beter te kunnen verdedigen tegen de snelste Russische raketten. Dat is besloten tijdens overleg van Oekraïne-bondgenoten in Parijs.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat zijn land compensatie krijgt voor de kosten die het maakt bij het beschermen van de scheepvaart voor de Iraanse kust. Hij spreekt op zijn platform Truth Social over een bedrag van 20 procent over alle verscheepte ladingen, zonder verder in detail te treden over hoe dat precies zal werken. "De Verenigde Staten zullen vanaf nu bekendstaan als 'de hoeder van de Straat van Hormuz'", staat in het bericht.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan de druk op het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag opvoeren. Een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei tegen persbureau Reuters dat wordt gekeken naar een breed pakket aan maatregelen. Het gaat onder meer om het instellen van reisbeperkingen, het intrekken van visa, nieuwe sancties en diplomatieke druk op landen om zich terug te trekken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft na dagenlange aanvallen over en weer aangekondigd dat hij opnieuw een maritieme blokkade van Iran laat instellen. Iraanse schepen mogen het land niet meer in of uit, meldt hij op zijn platform Truth Social.
1 uur geleden