Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran verwerpt Europese oproep tot terughoudendheid

Iran verwerpt Europese oproep tot terughoudendheid

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran heeft een oproep van Frankrijk, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk tot terughoudendheid tegenover Israël verworpen. De boodschappen "ontbreken politieke logica en zijn in strijd met de beginselen van het internationaal recht", aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken.

De spanningen in de regio zijn opgelopen door een dodelijke aanval op Ismail Haniyeh, de politieke leider van Hamas, vorige maand in Teheran. Iran houdt Israël verantwoordelijk voor het doden van Haniyeh en belooft wraak. De drie Europese landen drongen maandag in een gezamenlijke verklaring aan op kalmte vanuit Teheran.

De Franse president Emmanuel Macron, de Duitse bondskanselier Olaf Scholz en de Britse premier Keir Starmer riepen op "af te zien van aanvallen die de regionale spanningen verder zouden doen oplopen en de kans op een staakt-het-vuren en de vrijlating van gijzelaars in gevaar zouden brengen". Ook verklaarden de leiders dat Iran en diens bondgenoten verantwoordelijk worden gehouden voor "acties die deze kans op vrede en stabiliteit in gevaar brengen".

Een woordvoerder van het Iraanse ministerie stelt dat de landen met hun verklaring Iran vragen niet te reageren op "een schending van zijn soevereiniteit en territoriale integriteit". Ook vindt de woordvoerder het kwalijk dat ze zich niet uitspreken tegen Israël. Parijs, Berlijn en Londen zouden volgens de woordvoerder "voor eens en altijd moeten opkomen tegen de oorlog in Gaza en het oorlogszuchtige gedrag van Israël".

Meer uit Buitenland

Trump ziet af van heffingen en sancties op Russische energie

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump ziet af van enorme importheffingen op Russische energie. Deze waren vorige maand opgelegd in een wet die hij had ondertekend. De sancties komen namelijk slecht uit bij Trumps streven om de dieselprijzen te verlagen voor de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen van begin november.

2 uur geleden
Dode en zwaargewonden bij aanval in Duits verzorgingshuis

OLFEN (ANP/DPA) - Bij een aanval in een verzorgingshuis in het westen van Duitsland is een vrouw om het leven gekomen en zijn twee anderen zwaargewond geraakt. Dat meldde de politie vrijdagavond. Een van de gewonde vrouwen verkeert na de aanval in de stad Olfen, nabij Dortmund, in levensgevaar.

5 uur geleden
Verdachte van schietpartij op school in Oregon was oud-leerling

BEND (ANP/AFP) - De tiener die ervan wordt verdacht de schutter te zijn geweest bij de schietpartij op een basisschool in Oregon was een voormalig leerling op de school. Dat heeft de politie bekendgemaakt tijdens een persconferentie.

5 uur geleden
Krant: Musk stelde Trump voor om Starlink in Oekraïne te beperken

WASHINGTON (ANP) - Techmiljardair Elon Musk heeft zelf de Amerikaanse president Donald Trump benaderd met het voorstel om satellietinternet te beperken in Oekraïne. Dat schrijft de krant The Telegraph, die zich baseert op anonieme bronnen.

8 uur geleden
EU-leiders vragen Brussel te kijken naar extra geld voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben de Europese Commissie gevraagd om te kijken hoe de EU kan voorzien in geld dat Oekraïne nodig heeft in 2027. Eerder vrijdag zei Zelensky op de EU-top volgend jaar 70 miljard euro extra nodig te hebben.

9 uur geleden
Ontbossing in Braziliaanse Amazone op laagste niveau ooit gemeten

BRASÍLIA (ANP/RTR) - De ontbossing in het Amazonegebied in Brazilië is in de twaalf maanden tot en met juli 2026 gedaald tot het laagste niveau ooit gemeten. Dit blijkt uit gegevens die het Braziliaanse ruimteonderzoekagentschap Inpe heeft gepubliceerd.

9 uur geleden
VS ontkennen inperken van satellietnetwerk Oekraïne

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt niet verantwoordelijk te zijn voor de beperkingen die Kyiv woensdag vernam in het Starshield-satellietnetwerk. Dit netwerk, dat onderdeel is van Starlink, wordt gebruikt door de Oekraïense krijgsmacht. Ook zei Trump niet te denken dat Starlink-eigenaar Elon Musk hier verantwoordelijk voor was.

10 uur geleden