Iran: verdere verrijking uranium reactie op 'nucleair terrorisme'
TEHERAN (ANP/AFP) - Het Iraanse besluit om uranium te gaan verrijken tot 60 procent is een reactie op het "nucleair terrorisme" door Israël. Dat zei de Iraanse president Hassan Rohani, die daarmee verwees naar de vermeende sabotage van de nucleaire installatie Natanz. "Wat wij doen is legaal", beklemtoonde hij.
Iran maakte dinsdag bekend dat het uranium verder gaat verrijken. Daarmee schendt het land opnieuw het atoomakkoord uit 2015. Dat gebeurt op een gevoelig moment, omdat internationaal topoverleg plaatsvindt om die deal over het nucleaire programma van Iran te redden. In dat akkoord was vastgelegd dat uranium niet boven de 3,67 procent zuiverheid verrijkt mag worden.
Hoogverrijkt uranium is nodig voor de productie van kernwapens, al zegt Iran daar niet op uit te zijn. Het land stelt dat het hoger verrijkt uranium wil gebruiken voor medische doeleinden. De Iraanse regering houdt aartsrivaal Israël verantwoordelijk voor de explosie in de nucleaire installatie van Natanz. Die heeft volgens ingewijden enorme schade aangericht.
Israël staat zeer kritisch tegenover het atoomakkoord met Iran uit 2015. De Iraniërs beloofden destijds dat ze hun nucleaire programma aan banden zouden leggen in ruil voor verlichting van internationale sancties. De deal kwam al na enkele jaren onder grote druk te staan toen de Amerikaanse president Donald Trump zijn land terugtrok uit het akkoord en Iran weer sancties oplegde. Daarna stopte ook Iran met het naleven van de afspraken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Een federale rechtbank in Washington verbiedt het Kennedy Center de naam van president Donald Trump op de gevel te zetten of het bijbehorende plein naar hem te vernoemen. Dat oordeelde de U.S. District Court of Columbia dinsdag, nadat het Democratische Congreslid Joyce Beatty de rechtbank had verzocht een hernieuwde poging tot hernoeming te voorkomen.
1 uur geledenROME (ANP/RTR) - Italië heeft de grenscontroles voor reizigers uit Spanje met nog eens vijftien dagen verlengd, meldt het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. De maatregel werd aanvankelijk ingevoerd nadat eind juli tienduizenden mensen vanuit Marokko de Spaanse enclave Ceuta probeerden te bereiken. De Italiaanse premier Giorgia Meloni uitte felle kritiek op hoe Spanje met deze situatie is omgegaan.
3 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - Minstens 150 mensen zijn in Istanbul tijdens een pro-lhbtqi-demonstratie opgepakt door de Turkse politie. De demonstranten hadden zich verzameld voor het gerechtshof in Çağlayan, een wijk in Istanbul. De politie hield ze aan voordat ze een persverklaring konden afleggen.
4 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft de onschendbaarheid van de Poolse politicus Grzegorz Braun opgeheven. Hij werd drie weken geleden in Polen aangeklaagd voor het ontkennen van nazi-misdaden, omdat hij openlijk het bestaan van de gaskamers in vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau in twijfel had getrokken, aldus TVP World.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk heeft zijn zorgen uitgesproken over schendingen van het internationaal recht bij de berging van lichamen in Gaza. Hij roept Israël op internationale onderzoekers toegang te verlenen tot het gebied, zodat ze kunnen helpen bij het verzamelen van bewijs.
6 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP/RTR) - De reddingsactie na een veerbootongeluk in Indonesië wordt bemoeilijkt door slecht weer. Hoge golven maken dat reddingswerkers moeilijk bij het gekapseisde schip kunnen komen. Zondagochtend zonk het passagiersschip. Het officiële dodental ligt op zes, 129 mensen worden nog vermist.
6 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) zegt langzaamaan resultaten te zien van de bestrijding van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo. Maar de VN-organisatie benadrukt dat het nog te vroeg is om te zeggen dat de uitbraak over zijn hoogtepunt heen is.
7 uur geleden