Iran: verdere verrijking uranium reactie op 'nucleair terrorisme'
TEHERAN (ANP/AFP) - Het Iraanse besluit om uranium te gaan verrijken tot 60 procent is een reactie op het "nucleair terrorisme" door Israël. Dat zei de Iraanse president Hassan Rohani, die daarmee verwees naar de vermeende sabotage van de nucleaire installatie Natanz. "Wat wij doen is legaal", beklemtoonde hij.
Iran maakte dinsdag bekend dat het uranium verder gaat verrijken. Daarmee schendt het land opnieuw het atoomakkoord uit 2015. Dat gebeurt op een gevoelig moment, omdat internationaal topoverleg plaatsvindt om die deal over het nucleaire programma van Iran te redden. In dat akkoord was vastgelegd dat uranium niet boven de 3,67 procent zuiverheid verrijkt mag worden.
Hoogverrijkt uranium is nodig voor de productie van kernwapens, al zegt Iran daar niet op uit te zijn. Het land stelt dat het hoger verrijkt uranium wil gebruiken voor medische doeleinden. De Iraanse regering houdt aartsrivaal Israël verantwoordelijk voor de explosie in de nucleaire installatie van Natanz. Die heeft volgens ingewijden enorme schade aangericht.
Israël staat zeer kritisch tegenover het atoomakkoord met Iran uit 2015. De Iraniërs beloofden destijds dat ze hun nucleaire programma aan banden zouden leggen in ruil voor verlichting van internationale sancties. De deal kwam al na enkele jaren onder grote druk te staan toen de Amerikaanse president Donald Trump zijn land terugtrok uit het akkoord en Iran weer sancties oplegde. Daarna stopte ook Iran met het naleven van de afspraken.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse regering heeft vliegtuigen gecharterd om Britten op te halen uit Jamaica. Dat land is zwaar getroffen door orkaan Melissa. Ook wordt samengewerkt met reisbureaus om zoveel mogelijk toeristen op een andere manier terug te halen.
10 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse oud-president Nicolas Sarkozy heeft in de gevangenis bezoek gekregen van minister van Justitie Gérald Darmanin, melden Franse media zoals BFMTV en 20 Minutes op basis van ingewijden. Dat bezoek is omstreden. Een hoge aanklager waarschuwde eerder dat daardoor de onafhankelijkheid van de rechtsstaat onder druk kan komen.
53 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Israël zegt zich klaar te maken voor de overdracht van de stoffelijke overschotten van twee gijzelaars door Hamas. Dat meldt Haaretz. De overdracht moet plaatsvinden rond 15.00 uur Nederlandse tijd. Hamas heeft de overdracht bevestigd.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - Een Duitse rechter heeft drie Duits-Russische burgers veroordeeld voor spionage voor Rusland. De hoofdverdachte werd ook beschuldigd van het voorbereiden van sabotage en het meevechten met een militie in Oost-Oekraïne en kreeg daarvoor zes jaar gevangenisstraf. De twee andere verdachten kregen voorwaardelijke straffen van zes maanden en een jaar.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De tests met een nucleair aangedreven raket en torpedo die Rusland deed, waren niet bedoeld als wapenproeven met kernkoppen. Dat zegt het Kremlin in reactie op opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Die zei woensdag voorafgaand aan zijn ontmoeting met de Chinese president Xi Jinping dat hij het Pentagon had opgedragen onmiddellijk te beginnen met het testen van het Amerikaanse nucleaire arsenaal.
2 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - Justitie gaat 42 voormalige aanhangers van de inmiddels ontmantelde Oostenrijkse tak van klimaatorganisatie Letzte Generation (Laatste Generatie) vervolgen, zegt de openbaar aanklager. Aanvankelijk werden zij ook beschuldigd van het vormen van een criminele organisatie, maar die aanklacht is vervallen.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Israël heeft donderdagochtend ongeveer tien luchtaanvallen uitgevoerd bij de zuidelijke Gazaanse stad Khan Younis. Dat meldt onder meer Al Jazeera. Ook zou er met tanks zijn aangevallen ten oosten van Gaza-Stad. Vooralsnog zijn er geen doden of gewonden gemeld. Volgens Israël ging het om "precisieaanvallen" gericht tegen "terroristische infrastructuur" in gebieden die nog onder controle van Israël staan.
3 uur geleden