Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran: verdere verrijking uranium reactie op 'nucleair terrorisme'

Iran: verdere verrijking uranium reactie op 'nucleair terrorisme'

TEHERAN (ANP/AFP) - Het Iraanse besluit om uranium te gaan verrijken tot 60 procent is een reactie op het "nucleair terrorisme" door Israël. Dat zei de Iraanse president Hassan Rohani, die daarmee verwees naar de vermeende sabotage van de nucleaire installatie Natanz. "Wat wij doen is legaal", beklemtoonde hij.

Iran maakte dinsdag bekend dat het uranium verder gaat verrijken. Daarmee schendt het land opnieuw het atoomakkoord uit 2015. Dat gebeurt op een gevoelig moment, omdat internationaal topoverleg plaatsvindt om die deal over het nucleaire programma van Iran te redden. In dat akkoord was vastgelegd dat uranium niet boven de 3,67 procent zuiverheid verrijkt mag worden.

Hoogverrijkt uranium is nodig voor de productie van kernwapens, al zegt Iran daar niet op uit te zijn. Het land stelt dat het hoger verrijkt uranium wil gebruiken voor medische doeleinden. De Iraanse regering houdt aartsrivaal Israël verantwoordelijk voor de explosie in de nucleaire installatie van Natanz. Die heeft volgens ingewijden enorme schade aangericht.

Israël staat zeer kritisch tegenover het atoomakkoord met Iran uit 2015. De Iraniërs beloofden destijds dat ze hun nucleaire programma aan banden zouden leggen in ruil voor verlichting van internationale sancties. De deal kwam al na enkele jaren onder grote druk te staan toen de Amerikaanse president Donald Trump zijn land terugtrok uit het akkoord en Iran weer sancties oplegde. Daarna stopte ook Iran met het naleven van de afspraken.

Meer uit Buitenland

Dodental bloedbad Thaise school gestegen na overlijden 12-jarige

BANGKOK (ANP/RTR) - Het dodental van de schietpartij vrijdag in een Thaise school is van acht naar negen gestegen. Een meisje van 12 is zaterdag als gevolg van de schietpartij overleden, volgens de politie.

6 minuten geleden
Hongaarse partij draagt oud-topjurist Baka voor als president

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse regeringspartij Tisza heeft András Baka voorgedragen als de nieuwe president. Baka was in het verleden parlementariër, maar is vooral een bekende jurist. Hij gaf onder meer leiding aan het Hongaarse hooggerechtshof. Naar verwachting stemt het parlement dinsdag in met zijn benoeming.

43 minuten geleden
Meloni laakt vakbondsmensen bij herdenking mijnramp Marcinelle

ROME/MARCINELLE (ANP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft boos gereageerd op de houding van enkele Italiaanse vakbondsmensen bij de herdenking in België van de grootste mijnramp uit de Belgische geschiedenis. Daarbij kwamen in Marcinelle op 8 augustus 1956 262 mensen om, onder wie 136 Italianen.

1 uur geleden
Bulgarije meldt ontplofte drone in de buurt van gaspijplijn

SOFIA (ANP/AFP/DPA) - Een drone is in het grensgebied tussen Bulgarije en Roemenië ontploft, meldt de Bulgaarse minister-president Rumen Radev. In dat gebied loopt ook de Trans-Balkanpijplijn, die gas vervoert tussen Turkije en Oekraïne. Volgens Radev kwam de drone zijn land binnen vanuit Roemenië.

2 uur geleden
Senaat VS stemt in met benoeming Blanche als justitieminister

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat heeft ingestemd met de benoeming van Todd Blanche als minister van Justitie. Democraten verzetten zich tegen de benoeming, omdat Blanche volgens hen door president Donald Trump ingezet zou worden om achter politieke tegenstanders aan te gaan.

3 uur geleden
Senaat VS neemt wet aan om shutdown voorlopig af te wenden

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse Senaat heeft een voorlopige wet aangenomen om te voorkomen dat er nog voor de verkiezingen in november een zogenoemde shutdown komt. Er moeten nu afspraken gemaakt worden met het Huis van Afgevaardigden, dat eerder met een eigen plan kwam. Als dat niet lukt, worden vanaf 30 september veel overheidsdiensten stilgelegd omdat er geen geld meer beschikbaar is.

3 uur geleden
Rusland claimt aanval op wapenproducent Fire Point in Oekraïne

MOSKOU (ANP/DPA) - Rusland heeft naar eigen zeggen een fabriek van de Oekraïense wapenproducent Fire Point aangevallen. Er zou een locatie getroffen zijn waar onderdelen en koppen voor de kruisraket Flamingo gemaakt worden. Ook werd bij Kyiv een olieopslag getroffen die volgens Rusland werd gebruikt om brandstof te leveren aan de Oekraïense krijgsmacht.

4 uur geleden