Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran ontkent betrokkenheid bij aanval op vliegveld in Noord-Irak

Iran ontkent betrokkenheid bij aanval op vliegveld in Noord-Irak

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran ontkent dat het iets te maken heeft met de beschieting van een vliegveld in het noorden van buurland Irak. Daar vielen een dode en raakten meerdere mensen gewond. Nederlandse militairen in het gebied bleven ongedeerd.

De internationale luchthaven in Erbil wordt onder meer beveiligd door troepen uit Nederland. Die maken deel uit van de internationale coalitie tegen terreurgroep IS. Het vliegveld is ruim een jaar geleden al eens beschoten. Iraanse troepen vuurden destijds raketten af nadat de VS de prominente generaal Soleimani hadden gedood in Bagdad.

De recente aanval wordt opgeëist door een relatief onbekende organisatie die zich Awliyaa al-Dam noemt. Iran heeft volgens waarnemers nauwe banden met sommige milities in het buurland, maar zegt niets te maken te hebben met de gebeurtenissen van maandagavond. Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken veroordeelde "verdachte pogingen om de aanval aan Iran toe te schrijven".

Kritiek

Bij de aanval zou een twaalftal raketten zijn afgevuurd. Die waren mogelijk gericht tegen het deel van de luchthaven in het Koerdische Erbil waar internationale troepen zijn gelegerd. Sommige raketten raakten het vliegveld, maar andere projectielen vielen op woonwijken. Daardoor raakten minstens vijf burgers gewond.

Het dodelijke geweld leidde tot internationale kritiek. De Nederlandse VN-gezant Jeanine Hennis-Plasschaert schreef op Twitter dat dergelijke "roekeloze daden" de stabiliteit in Irak in gevaar kunnen brengen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken zei zeer verontwaardigd te zijn.

Meer uit Buitenland

Israël zet stap richting militair tribunaal voor 7 oktober

JERUZALEM (ANP) - Zaken van het tribunaal voor Hamasstrijders die worden verdacht van betrokkenheid bij de aanvallen op Israël op 7 oktober 2023, komen te vallen onder de hoogste aanklager van het Israëlische leger, Itay Offir. Dat zegt procureur-generaal Gali Baharav-Miara tegen het Israëlische nieuwsmedium ynet. De speciale militaire rechtbank moet nog worden opgericht. Tegen meer dan 300 Hamasstrijders liggen al aanklachten klaar, zo werd onlangs bekend.

6 minuten geleden
Ook AfD in Nedersaksen aangemerkt als extremistisch

HANNOVER (ANP/DPA) - De tak van anti-immigratiepartij Alternative für Deutschland (AfD) in het aan Nederland grenzende Nedersaksen is daar aangemerkt als extremistisch. Dat gebeurde door de veiligheidsdienst van de deelstaat. De AfD is landelijk de grootste oppositiepartij en staat hoog in de peilingen.

8 minuten geleden
Eeuwenoud gezonken oorlogsschip weer zichtbaar in Zweden

STOCKHOLM (ANP/AFP) - Een eeuwenoud gezonken oorlogsschip is in Stockholm weer zichtbaar geworden. Dat komt doordat het waterpeil in de Oostzee is gezakt.

22 minuten geleden
Khamenei: pogingen VS regering Iran omver te werpen mislukken

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft dinsdag gewaarschuwd dat Amerikaanse pogingen de regering van Iran omver te werpen gedoemd zijn te mislukken. Hij sprak aan het begin van naar verwachting tweedaagse onderhandelingen tussen beide landen in Genève. Die gaan over het omstreden Iraanse nucleaire programma. De diplomaten uit Oman zijn tussenpersonen in de gesprekken.

1 uur geleden
VN beklemtonen in rapport leed migranten in Libië

GENÈVE (ANP) - Migranten en vluchtelingen in Libië zijn het slachtoffer van "wrede en systematisch gepleegde" mishandelingen en andere schendingen van de mensenrechten. Daarbij worden moord, verkrachting, afpersing en marteling gepleegd, volgens een nieuw rapport van het mensenrechtenbureau van de VN en de VN-missie in het Noord-Afrikaanse land.

2 uur geleden
Media: overleg VS en Iran hervat in Genève

GENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en Iran hebben hun onderhandelingen hervat in Genève. Dat berichten Iraanse staatsmedia, die schrijven dat de twee partijen berichten uitwisselen via bemiddelaars uit Oman.

2 uur geleden
Burgerrechtenactivist Jesse Jackson (84) overleden

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse burgerrechtenactivist Jesse Jackson is op 84-jarige leeftijd overleden, meldt zijn familie. Jackson was een predikant, maar vooral bekend om zijn strijd voor gelijke rechten voor zwarte Amerikanen. Hij probeerde in 1984 en 1988 president van de Verenigde Staten te worden. Volgens zijn naasten overleed hij vredig, "omgeven door zijn familie".

3 uur geleden