Iran noemt aanval succes, Israël spreekt dat tegen
TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De Iraanse strijdkrachten zeggen alle doelen bereikt te hebben bij hun grootschalige aanval op Israël. "De operatie is succesvol afgerond", zei legerleider Mohammad Bagheri tegen de staatstelevisie.
Bagheri zei dat onder meer een Israëlische luchtmachtbasis is aangevallen. Die zou gebruikt zou zijn door de Israëlische gevechtsvliegtuigen die op 1 april de Iraanse diplomatieke post in Damascus aanvielen.
De legerleider zei dat ook een "inlichtingencentrum" onder vuur is genomen. Beide doelen zijn volgens Bagheri buiten gebruik door de Iraanse aanvallen. Israël heeft dat niet bevestigd en maakte alleen melding van lichte schade.
Waarschuwing
Volgens Bagheri heeft zijn land nu niet langer de behoefte om verder te gaan met vergeldingsaanvallen voor het bombardement in Damascus. Hij waarschuwde wel dat Israël op een veel zwaardere reactie kan rekenen als het Iran weer aanvalt.
De Iraanse president Ebrahim Raisi kwam met een vergelijkbare waarschuwing. Hij zei dat op "roekeloos gedrag" van Israël of Israëlische bondgenoten een krachtige Iraanse reactie zal volgen.
Israël betwist dat de Iraanse aanval een succes was en zegt dat "99 procent" van de projectielen tegengehouden kon worden. "Ik denk dat Iran resultaten wilde en dat het die niet heeft gekregen", zei woordvoerder Daniel Hagari van de strijdkrachten.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk is voorstander van een NAVO-oefening in en rond Groenland, zegt president Emmanuel Macron. Zijn land zou klaarstaan om daaraan deel te nemen.
24 minuten geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft een uitnodiging geaccepteerd om deel te nemen aan de Raad van Vrede. Deze raad moet toezicht houden op het toekomstige Palestijnse overgangsbestuur in de Gazastrook.
1 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse oud-premier Han Duck-soo heeft 23 jaar gevangenisstraf gekregen in een zaak rond de militaire noodtoestand van 2024. Een rechtbank acht de 76-jarige politicus schuldig aan onder meer het deelnemen aan een cruciale handeling van opstand.
1 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De man die in 2022 de Japanse oud-premier Shinzo Abe vermoordde, is veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Dat meldt de Japanse publieke omroep NHK. De man bekende eind oktober schuld.
2 uur geledenSAO PAULO (ANP/RTR) - De Braziliaanse regering heeft Elon Musks bedrijf xAI dertig dagen de tijd gegeven om te voorkomen dat chatbot Grok seksueel getinte nepbeelden verspreidt. Consumentenorganisatie Senacon, gegevensbeschermingsautoriteit ANPD en federale aanklagers dreigen met wettelijke of juridische maatregelen als xAI daar geen gehoor aan geeft.
7 uur geledenGELIDA (ANP/RTR) - De machinist van de forensentrein die dinsdag in de omgeving van Barcelona op een omgevallen muur botste, is overleden. Bij het voorval raakten volgens de lokale brandweer 37 mensen gewond, van wie vier ernstig.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.
10 uur geleden