Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran negeert deadline over overeenkomst IAEA-inspecties

Iran negeert deadline over overeenkomst IAEA-inspecties

WENEN/TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Iran heeft aan het begin van vrijdag een deadline genegeerd voor de verlenging van een akkoord over de inspectie van Iraanse nucleaire installaties door het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA). De chef van de atoomwaakhond IAEA, Rafael Mariano Grossi, heeft wekenlang aangedrongen op de verlenging, want de internationale gemeenschap moet volgens hem zicht houden op de Iraanse nucleaire projecten, juist nu mogendheden samen met Iran proberen een atoomakkoord uit 2015 nieuw leven in te blazen.

Teheran had eerder al aangegeven dat het pas een besluit neemt over de verlenging, nadat het bestaande akkoord zou zijn verlopen. De vorige keer werd het ook pas 24 uur na het verlopen van het akkoord weer verlengd. Mogelijk gebruikt de Iraanse regering het verlopen van de overeenkomst nu in de onderhandelingen over het internationale atoomakkoord dat Iran nodig heeft om zijn vastgelopen economie los te trekken.

Iran heeft gedreigd het akkoord over de inspecties helemaal op te zeggen. Met de overeenkomst plaatst de IAEA apparatuur in nucleaire installaties om de activiteiten daar in de gaten te houden. Verzamelde informatie zou volgens sommige waarnemers nu door de Iraniërs verwijderd kunnen worden, omdat het akkoord momenteel niet geldt.

Atoomakkoord

In Wenen spreken grote mogendheden met Iran over het weer optuigen van een atoomakkoord uit 2015. Het is door de toenmalige Amerikaanse president Donald Trump in 2018 opgezegd. Het akkoord had moeten zorgen voor het verlichten van vooral Amerikaanse sancties tegen Iran. Die wurgen de economie en ook de gezondheidszorg al jaren. In ruil zou Iran zijn atoomprogramma onder internationaal toezicht beperken.

Afgelopen week werd in Wenen gezegd dat de gesprekken dicht bij een akkoord komen. Iran snakt naar verlichting van sancties en zou dus heel erg graag de afspraken weer nieuw leven inblazen. Maar een week geleden waren er Iraanse presidentsverkiezingen die een heel erg radicaal lid van de heersende sjiitische geestelijkheid als winnaar heeft opgeleverd, Ebrahim Raisi. Het niet bekend wat hij straks, eenmaal in het zadel, met de nucleaire projecten wil. De onderhandelaars in Wenen willen voortmaken en een deal sluiten voor de regering van Raisi om de tafel komt.

Meer uit Buitenland

Oekraïne zoekt 2 miljoen ontduikers van militaire dienst

KYIV (ANP) - De nieuwe Oekraïense defensieminister Mychajlo Fedorov heeft gezegd dat 2 miljoen landgenoten worden gezocht voor het ontduiken van de mobilisatie. Ook zijn volgens hem 200.000 militairen ongeoorloofd afwezig.

5 minuten geleden
Trump: NAVO moet VS helpen bij het verkrijgen van Groenland

WASHINGTON (ANP) - De NAVO zou de Verenigde Staten eigenlijk moeten helpen bij het verkrijgen van Groenland, zegt de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. Alleen de VS zijn in staat om het gebied te verdedigen tegen Rusland en China, en dat is essentieel voor de veiligheid van de VS, aldus Trump. Hij noemt iedere andere uitkomst vlak voor Amerikaans overleg met Groenland en Denemarken "onaanvaardbaar".

2 uur geleden
Lavrov: onderhandelingen over bestand pas na vredesakkoord

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland is bereid te onderhandelen over vrede in Oekraïne, al zijn gesprekken over een staakt-het-vuren niet serieus te nemen voordat er een vredesakkoord ligt. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov tijdens een persconferentie. Het zou daarbij helpen, zei Lavrov, als de VS het Kremlin op de hoogte houden van de vredesvoorstellen zoals die nu besproken worden.

2 uur geleden
Oekraïens parlement stemt voor Fedorov als minister van Defensie

KYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft ingestemd met de benoeming van Mychajlo Fedorov als nieuwe minister van Defensie. De 34-jarige was vicepremier en minister van Digitale Transformatie. Hij speelde een rol bij technische innovaties in de oorlog tegen Rusland.

2 uur geleden
Macron waarschuwt voor gevolgen bij Amerikaanse inname Groenland

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron waarschuwt voor "ongekende gevolgen" als de Verenigde Staten Groenland innemen. Het eiland hoort bij Denemarken, maar de Amerikaanse president Donald Trump wil het bij de VS voegen omdat dat volgens hem "nodig is voor de nationale veiligheid".

2 uur geleden
Dodental treinongeluk Thailand loopt op

BANGKOK (ANP/AFP) - Het dodental na een treinongeluk in het noordoosten van Thailand is opgelopen naar 31, meldt het ministerie van Gezondheid. Het ongeluk vond woensdagochtend plaats toen een bouwkraan op rijtuigen van een trein viel. De trein, die onderweg was naar hoofdstad Bangkok, ontspoorde en stond korte tijd in brand.

2 uur geleden
Coalitiepartner Japan: premier ontbindt Lagerhuis komende week

TOKIO (ANP/AFP) - De Japanse premier is van plan binnen afzienbare tijd het Lagerhuis te ontbinden. Dat zegt de partijleider van coalitiepartner de Japanse Innovatiepartij. Daarmee maakt de coalitie van premier Sanae Takaichi de weg vrij voor vervroegde verkiezingen, in wat volgens verschillende media een poging is om een steviger mandaat te krijgen.

3 uur geleden