Iran negeert deadline over overeenkomst IAEA-inspecties
WENEN/TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Iran heeft aan het begin van vrijdag een deadline genegeerd voor de verlenging van een akkoord over de inspectie van Iraanse nucleaire installaties door het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA). De chef van de atoomwaakhond IAEA, Rafael Mariano Grossi, heeft wekenlang aangedrongen op de verlenging, want de internationale gemeenschap moet volgens hem zicht houden op de Iraanse nucleaire projecten, juist nu mogendheden samen met Iran proberen een atoomakkoord uit 2015 nieuw leven in te blazen.
Teheran had eerder al aangegeven dat het pas een besluit neemt over de verlenging, nadat het bestaande akkoord zou zijn verlopen. De vorige keer werd het ook pas 24 uur na het verlopen van het akkoord weer verlengd. Mogelijk gebruikt de Iraanse regering het verlopen van de overeenkomst nu in de onderhandelingen over het internationale atoomakkoord dat Iran nodig heeft om zijn vastgelopen economie los te trekken.
Iran heeft gedreigd het akkoord over de inspecties helemaal op te zeggen. Met de overeenkomst plaatst de IAEA apparatuur in nucleaire installaties om de activiteiten daar in de gaten te houden. Verzamelde informatie zou volgens sommige waarnemers nu door de Iraniërs verwijderd kunnen worden, omdat het akkoord momenteel niet geldt.
Atoomakkoord
In Wenen spreken grote mogendheden met Iran over het weer optuigen van een atoomakkoord uit 2015. Het is door de toenmalige Amerikaanse president Donald Trump in 2018 opgezegd. Het akkoord had moeten zorgen voor het verlichten van vooral Amerikaanse sancties tegen Iran. Die wurgen de economie en ook de gezondheidszorg al jaren. In ruil zou Iran zijn atoomprogramma onder internationaal toezicht beperken.
Afgelopen week werd in Wenen gezegd dat de gesprekken dicht bij een akkoord komen. Iran snakt naar verlichting van sancties en zou dus heel erg graag de afspraken weer nieuw leven inblazen. Maar een week geleden waren er Iraanse presidentsverkiezingen die een heel erg radicaal lid van de heersende sjiitische geestelijkheid als winnaar heeft opgeleverd, Ebrahim Raisi. Het niet bekend wat hij straks, eenmaal in het zadel, met de nucleaire projecten wil. De onderhandelaars in Wenen willen voortmaken en een deal sluiten voor de regering van Raisi om de tafel komt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De omstreden Amerikaanse immigratiedienst ICE gaat helpen bij de beveiliging van de Winterspelen, meldt de dienst aan persbureau AFP. ICE gaat een beveiligingsdienst van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ondersteunen, onder Italiaans gezag. De Italiaanse autoriteiten ontkenden aanvankelijk dat de dienst een rol zou spelen, maar zeiden later dat de dienst alleen helpt bij de beveiliging van de Amerikaanse delegatie.
8 minuten geledenNEW DELHI (ANP) - De EU en India hebben dinsdag een handtekening gezet onder een zogenoemd veiligheids- en defensiepartnerschap. Daarmee wordt toegezegd dat India en de EU meer zullen gaan samenwerken op het gebied van defensie, maritieme veiligheid, cyberaanvallen en terrorismebestrijding.
1 uur geledenBANDUNG (ANP/RTR) - Bij de recente aardverschuivingen op West-Java zijn 23 militairen om het leven gekomen. De mariniers waren zaterdag bezig met oefeningen toen ze door het weer werden overvallen. Dinsdag is bevestigd dat zij het niet hebben overleefd.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De winterstorm die over de Verenigde Staten trekt, heeft al aan zeker 23 mensen het leven gekost, meldt persbureau AFP op basis van een eigen inventarisatie. De dodelijke slachtoffers vielen door onderkoeling en ongelukken met onder meer sneeuwruimers en sleeën. In New York werden zeker acht mensen dood aangetroffen op straat tijdens het winterse noodweer. Er wordt nog onderzocht of al deze sterfgevallen direct aan de storm kunnen worden toegeschreven.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Canadese premier Mark Carney heeft in een telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump afstand genomen van kritische uitspraken die hij vorige week over Trump en de Verenigde Staten deed tijdens het World Economic Forum in Davos. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent maandag.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft in de nacht van maandag op dinsdag ingestemd met een wetsvoorstel dat sociale media verbiedt voor kinderen onder de 15 jaar. Het wetsvoorstel gaat nu naar de Senaat. De maatregel kan rekenen op brede politieke en publieke steun in Frankrijk.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de importheffingen op goederen uit Zuid-Korea, waaronder auto's, hout en farmaceutische producten. De tarieven gaan van 15 naar 25 procent, zo maakte Trump maandag bekend.
7 uur geleden