Iran laat na gewonnen wedstrijd op WK gevangenen vrij
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft 709 gevangenen vrijgelaten na de gewonnen voetbalwedstrijd in Qatar tegen het team van Wales. Het elftal van Iran begon het WK met een smadelijke nederlaag tegen Engeland (2-6), maar won vrijdag met 2-0 van Wales.
De justitiële autoriteiten hebben bekendgemaakt dat de gewonnen wedstrijd tot de vrijlatingen heeft geleid. Onder de vrijgelatenen zijn "enkelen die tijdens de recente gebeurtenissen zijn gearresteerd". Daarmee worden de felle protesten bedoeld die in heel het land zijn uitgebroken, nadat half september een 22-jarige Koerdische Iraanse overleed na haar arrestatie wegens schending van kledingvoorschriften. Volgens de familie is haar dood het gevolg van politiegeweld. Volgens een onderzoek van de autoriteiten had ze al heel lang een kwaal die tot haar overlijden leidde.
In het door westerse sancties getroffen land vinden sinds half september massale betogingen plaats voor vrouwenrechten, etnische bevolkingsgroepen, mensenrechten en betere economische omstandigheden en tégen het regime van de aartsconservatieve sjiitische geestelijkheid onder leiding van ayatollah Ali Khamenei. Duizenden mensen zijn opgepakt en volgens officiële cijfers zijn er meer dan 2000 aangeklaagd wegens hun rol in de protesten. Volgens mensenrechtengroepen zouden bij de heftige demonstraties in heel het land inmiddels circa vierhonderd mensen zijn gedood.
De autoriteiten hebben de actrice Hengameh Ghaziani op borgtocht vrijgelaten. Ze werd ruim een week geleden opgepakt nadat ze publiekelijk de protestbeweging had gesteund. Haar vrijlating op borgtocht lijkt geheel los te staan van de vrijlatingen naar aanleiding van het WK in Qatar. Op sociale media zijn ook beelden verschenen van de actrice en filmmaker Soheila Golestani die zonder hoofddoek door een park loopt en die het protest steunt en die onder anderen gezelschap krijgt van acht vrouwen die ook geen hoofddoek dragen. Verscheidene mensen uit de Iraanse filmwereld hebben de protesten gesteund en zijn vastgezet zoals de actrice Katayoun Riahi en de regisseurs Mohammad Rasoulof en Jafar Panahi.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD/BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Door Israëlische aanvallen zijn zondag in de Gazastrook ten minste acht Palestijnen gedood, aldus gezondheidsfunctionarissen. Dat aantal is inclusief de vier doden die Palestijnse autoriteiten eerder op zondag al meldden.
10 uur geledenSEVILLA (ANP/AFP) - De socialisten van de Spaanse premier Pedro Sánchez lijken af te stevenen op een nederlaag bij de regionale verkiezingen in Andalusië, zo voorspelt een exitpoll. De stemming wordt gezien als een graadmeter voor de landelijke verkiezingen van volgend jaar.
10 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - Door een gewapende aanval in de Mexicaanse deelstaat Puebla zijn tien mensen om het leven gekomen. Dat heeft het ministerie van Openbare Veiligheid van de deelstaat bekendgemaakt. Onder de slachtoffers waren zes mannen, drie vrouwen en een kind. Zij werden in de gemeente Tehuitzingo onder vuur genomen.
12 uur geledenLIENZ (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een wandelaarster om het leven gekomen door een dodelijke aanval van koeien. De 67-jarige vrouw werd door een kudde koeien aangevallen in een weiland en raakte daarbij dodelijk gewond, aldus de politie.
12 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Een beer heeft een man gedood in Vitosha, een bergachtig gebied net buiten de Bulgaarse hoofdstad Sofia. "De bevindingen van de forensisch patholoog en een expert op het gebied van wilde dieren tonen aan dat de sporen op het lichaam afkomstig zijn van een vrouwtjesbeer en haar jong," aldus een politiewoordvoerder.
13 uur geledenMODENA (ANP) - De man die zaterdag meerdere mensen verwondde door met hoge snelheid in het stadscentrum van de Italiaanse stad Modena op voetgangers in te rijden, is aangeklaagd voor doodslag en zware mishandeling, maar niet voor terrorisme. Dat melden lokale media waaronder Sky TG24.
15 uur geledenSCHKEUDITZ (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft een tijger doodgeschoten die ontsnapt was uit een particulier beheerd verblijf. Bij het incident zou een 73-jarige man zware verwondingen hebben opgelopen.
16 uur geleden