Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran laat na gewonnen wedstrijd op WK gevangenen vrij

Iran laat na gewonnen wedstrijd op WK gevangenen vrij

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft 709 gevangenen vrijgelaten na de gewonnen voetbalwedstrijd in Qatar tegen het team van Wales. Het elftal van Iran begon het WK met een smadelijke nederlaag tegen Engeland (2-6), maar won vrijdag met 2-0 van Wales.

De justitiële autoriteiten hebben bekendgemaakt dat de gewonnen wedstrijd tot de vrijlatingen heeft geleid. Onder de vrijgelatenen zijn "enkelen die tijdens de recente gebeurtenissen zijn gearresteerd". Daarmee worden de felle protesten bedoeld die in heel het land zijn uitgebroken, nadat half september een 22-jarige Koerdische Iraanse overleed na haar arrestatie wegens schending van kledingvoorschriften. Volgens de familie is haar dood het gevolg van politiegeweld. Volgens een onderzoek van de autoriteiten had ze al heel lang een kwaal die tot haar overlijden leidde.

In het door westerse sancties getroffen land vinden sinds half september massale betogingen plaats voor vrouwenrechten, etnische bevolkingsgroepen, mensenrechten en betere economische omstandigheden en tégen het regime van de aartsconservatieve sjiitische geestelijkheid onder leiding van ayatollah Ali Khamenei. Duizenden mensen zijn opgepakt en volgens officiële cijfers zijn er meer dan 2000 aangeklaagd wegens hun rol in de protesten. Volgens mensenrechtengroepen zouden bij de heftige demonstraties in heel het land inmiddels circa vierhonderd mensen zijn gedood.

De autoriteiten hebben de actrice Hengameh Ghaziani op borgtocht vrijgelaten. Ze werd ruim een week geleden opgepakt nadat ze publiekelijk de protestbeweging had gesteund. Haar vrijlating op borgtocht lijkt geheel los te staan van de vrijlatingen naar aanleiding van het WK in Qatar. Op sociale media zijn ook beelden verschenen van de actrice en filmmaker Soheila Golestani die zonder hoofddoek door een park loopt en die het protest steunt en die onder anderen gezelschap krijgt van acht vrouwen die ook geen hoofddoek dragen. Verscheidene mensen uit de Iraanse filmwereld hebben de protesten gesteund en zijn vastgezet zoals de actrice Katayoun Riahi en de regisseurs Mohammad Rasoulof en Jafar Panahi.

Meer uit Buitenland

Veel animo in Florida voor geplande maanmissie Artemis II

ORLANDO (ANP/AFP) - De verwachte lancering van de Artemis II-maanmissie trekt al veel bekijks in Florida. Daar moet vanaf het Kennedy Space Center de SLS-raket met het Orion-ruimtevaartuig vertrekken, de eerste bemande maanmissie in decennia. Het doel: in tien dagen een rondje om de maan vliegen, om daarna terug te keren naar de aarde. Op het nabijgelegen Cocoa Beach zijn al veel dagjesmensen die van plan zijn te gaan kijken.

23 minuten geleden
Vance brengt boek uit over zijn katholieke geloof

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft de verschijning aangekondigd van een boek dat gewijd is aan zijn katholieke geloof. Communion: Finding My Way Back to Faith is vanaf 16 juni verkrijgbaar in de Verenigde Staten.

2 uur geleden
Grote brand op luchthaven Koeweit door Iraanse droneaanval

KOEWEIT-STAD (ANP/RTR) - Een Iraanse droneaanval heeft brandstoftanks op de internationale luchthaven van Koeweit getroffen. De aanval veroorzaakte een enorme brand, maar eiste geen slachtoffers, meldde het Koeweitse staatspersbureau KUNA.

2 uur geleden
Trump beweert oorlog Iran binnen twee, drie weken te beëindigen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens een persconferentie in het Witte Huis gezegd dat hij verwacht dat de Verenigde Staten "de klus zullen klaren" in Iran. Gevraagd wanneer de VS klaar zijn met de oorlog, antwoordde Trump: "Ik denk binnen twee of drie weken."

3 uur geleden
Trump: woensdag waarschijnlijk persoonlijk naar Hooggerechtshof

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat woensdag mogelijk persoonlijk naar het Hooggerechtshof voor een zaak betreffende burgerschap op basis van geboorteplaats. "Dat denk ik wel," zei Trump toen hem werd gevraagd of hij woensdag naar het hof zou gaan.

8 uur geleden
Trump beveelt ingrijpende hervorming van stemmen per post

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een uitvoerend bevel ondertekend waarin hij zijn regering opdraagt de landelijke regels voor stemmen per post aan te scherpen. Trump stelt al jaren dat stemmen per post tot veel fraude heeft geleid aan Democratische zijde.

8 uur geleden
Pro-Iraanse strijder opgepakt voor ontvoering journalist uit VS

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Een pro-Iraanse strijder is opgepakt na de ontvoering van een Amerikaanse journalist in Irak, bevestigt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Eerder op dinsdag werd bekend dat een buitenlandse journalist uit de Iraakse hoofdstad Bagdad was ontvoerd. Bronnen meldden dat het gaat om de Amerikaanse Shelly Kittleson, die onder andere voor de Britse omroep BBC en Politico schrijft.

10 uur geleden