Iran laat Iraakse schepen door Straat van Hormuz
TEHERAN/BAGDAD (ANP/AFP) - Het Iraanse opperbevel heeft gezegd dat schepen uit of naar Irak zonder problemen door de Straat van Hormuz kunnen varen. "We kondigen aan dat ons broederlijk buurland Irak vrijgesteld is van beperkingen die voor de tocht door de Straat van Hormuz zijn ingesteld", zo luidde de verklaring.
De ingestelde beperkingen voor de scheepvaart door de zeestraat zijn alleen van kracht voor vijandelijke landen, zo werd beklemtoond.
Olierijk Irak probeert zich zo neutraal mogelijk op te stellen en een goede relatie met de VS en zijn Arabische buren te handhaven. Maar Irak is voor de scheepvaart aangewezen op de zeestraat. Bovendien is een grote meerderheid van de bevolking sjiitisch en religieus verwant met het aangrenzende overwegend sjiitische Iran. Zaterdag hebben in Bagdad vele tienduizenden sjiitische demonstranten betoogd tegen de Israëlisch-Amerikaanse oorlog tegen Iran.
Blokkade
De Straat van Hormuz is vrijwel geblokkeerd door Iran sinds het begin van de Amerikaanse en Israëlische aanvallen eind vorige maand. Iran zegt dat schepen die geen banden hebben met de vijand er na overleg doorheen kunnen. Maar dit lijkt in de praktijk moeilijk. Daarnaast zou Iran tolgeld eisen in ruil voor bescherming.
Bovendien is de scheepvaart wat betreft de vlag van het schip, de eigenaar, de reder of de bestemming van het vaartuig niet echt 'natiegebonden'. Voor zover bekend hebben slechts ruim 220 vrachtschepen de zeestraat zichtbaar doorkruist sinds 1 maart. In vredestijd waren het er rond de 120 per dag.
Zaterdag meldden de Indiase autoriteiten bijvoorbeeld dat een lpg-tanker die onder Indiase vlag vaart door de zeestraat probleemloos richting de Indische Oceaan is gevaren. Maar er zijn nog steeds zeventien schepen onder Indiase vlag met 460 Indiase bemanningsleden in de Perzische Golf.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse aanklager voor antiterreurzaken heeft een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar Kevin T. voor moord en poging tot moord. Hij deed dat volgens justitie met een terroristisch oogmerk, en omdat hij het gemunt had op mensen van een specifieke komaf, afkomst of religie, zo bleek bij een zitting, melden Franse media. De Fransman zou toegegeven hebben dat hij het gemunt had op moslims en mensen van Afrikaanse komaf.
8 minuten geledenTOLEDO (ANP) - Het dodental door het treinongeluk in Spanje is gestegen naar 69, meldt de nieuwssite El País op basis van informatie van de overheid. Er liggen nog vijftig mensen in het ziekenhuis. De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft steun beloofd aan de families van de slachtoffers en zegt ook de veiligheid op het spoor te gaan verbeteren.
45 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische extreemrechtse minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben Gvir heeft opgeroepen tot de aanhouding van de leiders van Arabisch-Israëlische partijen. Ben Gvir verwijst naar beschuldigingen dat ze geld zouden hebben gekregen uit het buitenland. Die zijn niet bewezen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - Gegevens van meer dan 40.000 medewerkers van het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid zijn vrijgegeven na een hack. Distributed Denial of Secrets, dat een platform biedt om gelekte informatie te publiceren, zegt de informatie gekregen te hebben van een hackerscollectief dat zich Department of Peace noemt.
7 uur geledenLOS ANGELES (ANP/RTR) - Een rechter in Los Angeles heeft een verzoek afgewezen om de stemmen van 20.000 mensen in Californië voorlopig niet mee te tellen in de midterms. Het ministerie van Justitie had daarom gevraagd, omdat de regering van president Donald Trump beweert dat het gaat om mensen die waarschijnlijk geen staatsburgers zijn.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft contact gezocht met de Iraanse veiligheidschef. Volgens The Wall Street Journal was dat om de vredesbesprekingen nieuw leven in te proberen te blazen. President Donald Trump bevestigt het contact, maar zegt dat Iran hulp nodig heeft met medische voorraden en ontkent dat er onderhandelingen zijn.
10 uur geledenURDA (ANP) - Nog 53 mensen liggen in ziekenhuizen in Spanje na het dodelijke treinongeluk ten zuiden van Madrid op woensdagochtend, meldt de Spaanse krant El País. 56 mensen zijn inmiddels ontslagen uit ziekenhuizen.
10 uur geleden