Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran laat EU-diplomaat en andere Zweed vrij bij gevangenenruil

Iran laat EU-diplomaat en andere Zweed vrij bij gevangenenruil

STOCKHOLM (ANP/RTR/DPA) - Zweden en Iran hebben een deal gesloten over de uitwisseling van gevangenen. Teheran heeft de Zweedse EU-diplomaat Johan Floderus en de Zweed Saeed Azizi vrijgelaten in ruil voor de Iraniër Hamid Noury, een in Zweden tot levenslange cel veroordeelde oud-gevangenismedewerker.

Floderus zat sinds april 2022 vast in Iran. Hij werd beschuldigd van samenzwering met Israël. Volgens de Europese Unie is hij opgepakt om als ruilmiddel te dienen. Azizi zat vast sinds november 2023. De twee Zweden waren "pionnen in een cynisch onderhandelingsspel" dat bedoeld was om Noury vrij te krijgen, meent de Zweedse premier Ulf Kristersson.

Kristersson heeft de vrijlating van de twee Zweden zaterdagmiddag bekendgemaakt. De mannen zijn nu met het vliegtuig onderweg naar huis. "De Zweedse regering heeft intensief gewerkt om hen vrij te krijgen. Vandaag landen ze op Zweeds grondgebied en worden ze herenigd met hun families en dierbaren. Welkom thuis!", aldus de premier.

Martelingen

Iran meldt tegelijkertijd dat Noury "binnen enkele uren" terug in Iran is. De man is in Zweden veroordeeld voor zijn betrokkenheid bij executies en martelingen van dissidenten in Iraanse gevangenissen in 1988. Hij werd in 2019 opgepakt op de luchthaven van Stockholm, nadat de politie klachten over hem had ontvangen van Iraanse dissidenten in Zweden.

Kazem Gharibabadi van de Iraanse Hoge Raad voor de Mensenrechten heeft de vrijlating aangekondigd op X. "Hamid Noury, die sinds 2019 illegaal werd vastgehouden in Zweden, is vrij en keert binnen enkele uren terug naar zijn thuisland", staat in het bericht.

Hulp

De ruil is tot stand gekomen met hulp van Oman. De drie gevangenen werden eerst naar Muscat, de hoofdstad van Oman, gebracht en vertrokken vanuit die stad naar hun thuisland. De Golfstaat was eerder deze maand ook al betrokken bij de vrijlating van de Fransman Louis Arnaud. Hij zat sinds september 2022 vast in Iran.

EU-buitenlandchef Josep Borrell laat op X weten dat hij blij is met de vrijlating van de twee Zweden. Ook bedankt hij de Zweedse en Omaanse autoriteiten. Borrell benadrukt dat andere EU-burgers nog steeds willekeurig vastgehouden worden in Iran. "We blijven samen met de betrokken EU-lidstaten werken aan hun vrijlating", laat hij weten.

Meer uit Buitenland

Israël voert opnieuw luchtaanvallen uit op Libanon

BEIROET (ANP) - Israël heeft zaterdag weer luchtaanvallen uitgevoerd op Libanon. Bij twee aanvallen in het zuiden van het land kwamen volgens het Libanese leger twee personen om het leven. Israël zegt een Hezbollah-commandant te hebben gedood.

1 uur geleden
Linkse Catherine Connolly wint presidentsverkiezingen in Ierland

DUBLIN (ANP/RTR) - De linkse onafhankelijke kandidaat Catherine Connolly heeft zaterdag de presidentsverkiezingen in Ierland gewonnen. Met groot verschil versloeg ze de centrumrechtse Heather Humphreys.

6 uur geleden
Betogers markeren eerste jaar na overstromingen Valencia

VALENCIA (ANP/AFP) - Meer dan 50.000 betogers hebben in het Spaanse Valencia actiegevoerd om het eerste jaar na de dodelijke overstromingen te herdenken en het optreden van de autoriteiten te bekritiseren. Ze eisen het opstappen van regiopresident Carlos Mazón.

6 uur geleden
Israël voert luchtaanval uit in Centraal-Gaza

GAZA -STAD (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt een luchtaanval te hebben uitgevoerd op een vermeende strijder van de Islamitische Jihad in Centraal-Gaza, ondanks een door de Verenigde Staten bemiddeld staakt-het-vuren.

7 uur geleden
Japanse premier tegen Trump: sterkere banden zijn prioriteit

TOKIO (ANP/AFP) - De nieuwe Japanse premier Sanae Takaichi heeft in een "goed en openhartig" telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump verklaard dat het versterken van de banden tussen hun landen een "topprioriteit" is. Het gesprek komt enkele dagen voor Trumps bezoek aan het Aziatische land.

9 uur geleden
NYT: geheime donateur die leger VS betaalt is miljardair Mellon

WASHINGTON (ANP) - De geheime donateur die de Amerikaanse overheid 130 miljoen dollar schonk om de militairen te kunnen blijven betalen tijdens de shutdown is de miljardair Timothy Mellon, schrijft The New York Times. Mellon is een belangrijke geldschieter van president Donald Trump en heeft miljoenen gedoneerd aan zijn campagne van 2024.

9 uur geleden
Rubio belooft terugkeer lichamen van Israëlische gijzelaars

TEL AVIV (ANP) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio heeft beloofd de terugkeer te regelen van alle overleden Israëlische gijzelaars die zich nog in de Gazastrook bevinden. Dat deed hij op de laatste dag van zijn bezoek aan Israël.

11 uur geleden