
Iran houdt verkiezingen op 28 juni voor opvolger dode Raisi
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran houdt op 28 juni nieuwe presidentsverkiezingen, melden staatsmedia. De verkiezingen zijn noodzakelijk na de dood van president Ebrahim Raisi en zijn gevolg bij een helikoptercrash. "De verkiezingskalender werd goedgekeurd tijdens de bijeenkomst van de hoofden van de rechterlijke macht, de regering en het parlement", aldus de staatstelevisie.
Tot 28 mei kunnen kandidaten zich aanmelden. Zij moeten wel eerst nog voor de zogeheten Raad der Hoeders verschijnen om hun kandidatuur bevestigd te krijgen. In die Raad zitten conservatieve geestelijken en juristen. In het verleden blokkeerden ze kandidaten die als hervormingsgezind beschouwd werden.
Anders dan in veel andere landen is de president in Iran niet het staatshoofd. Die rol is voor de hoogste geestelijke leider, die in alle strategische kwesties het laatste woord heeft.
Meer uit Buitenland
HAIFA (ANP) - Een Iraanse raketaanval zondag op een olieraffinaderij in de Israëlische stad Haifa heeft voor substantiële schade gezorgd. De raffinaderij en alle andere installaties zijn voorlopig buiten gebruik, meldt het bedrijf Bazan in een beursbericht.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu is niet geïnteresseerd in eventuele onderhandelingen met Iran. In een interview met het Amerikaanse ABC News verwijt Netanyahu Iran "te liegen, te bedriegen" en de Verenigde Staten te misleiden.
3 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Vance Boelter, die ervan verdacht wordt twee Democratische politici en hun partners te hebben neergeschoten in hun woningen, bezocht ook nog de huizen van twee andere politici. Hij had "de intentie om hen te vermoorden", zei procureur Joe Thompson tijdens een persconferentie. Boelter was in het bezit van een lijst met daarop de namen van 45 functionarissen, maar een duidelijk motief ontbreekt nog.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/DPA) - Het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken biedt Duitsers die Israël willen verlaten een vlucht aan vanaf de Jordaanse hoofdstad Amman. Die zal woensdag vertrekken, zegt een woordvoerder van het ministerie. Door het sluiten van het luchtruim boven Israël voor de burgerluchtvaart zijn directe vluchten van en naar dat land niet mogelijk.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - Israël heeft in Teheran de Iraanse staatsomroep IRIB aangevallen. Het bombardement was te horen en te zien tijdens een uitzending van de omroep. Een presentatrice bekritiseerde live in een studio Israël toen een enorme explosie was te horen, waarna ze uit beeld loopt en er rook en puin te zien is. Op beelden van andere staatsmedia is te zien dat het gebouw in brand staat en er veel rook vanaf komt.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Nieuwe gesprekken tussen Rusland en de Verenigde Staten over het normaliseren van de ambassadewerkzaamheden zouden door de Amerikaanse delegatie zijn afgezegd. Dat heeft Moskou maandag gezegd, zonder daarbij een reden te noemen. De VS hebben nog niet op het bericht gereageerd.
6 uur geledenDUBAI (ANP) - Iran geeft via bemiddelende landen te kennen dat het een wapenstilstand met Israël wil sluiten, melden internationale media. Iran heeft Golfstaten als Saudi-Arabië, Qatar en Oman dringend gevraagd die boodschap over te brengen aan de Verenigde Staten en Israël, zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters en The Wall Street Journal.
7 uur geleden