Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran: het is de VS niet gelukt ons vertrouwen te winnen

Iran: het is de VS niet gelukt ons vertrouwen te winnen

TEHERAN (ANP/RTR) - Het is de Verenigde Staten niet gelukt het vertrouwen van Iran te winnen in de onderhandelingen in Islamabad dit weekend. Dat zegt parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf, die de 71-koppige Iraanse delegatie voorzit.

Volgens Ghalibaf zijn de Iraanse standpunten gecommuniceerd en is het nu aan de Amerikanen om te kiezen of zij bereid zijn het vertrouwen van Iran te winnen. Ook bedankte hij Pakistan voor het bemiddelen in de gesprekken.

De vredesonderhandelingen tussen de VS en Iran in Pakistan stokten in de nacht van zaterdag op zondag, nadat 21 uur was gesproken. Die gesprekken zouden ook in persoon hebben plaatsgevonden, een historische mijlpaal. De landen gaan al decennia bepaald niet vriendschappelijk met elkaar om, en spreken elkaar doorgaans via bemiddelende partijen.

Verder verloop

Onduidelijk is hoe de onderhandelingen verder zullen verlopen, en welke gevolgen het stuklopen van de gesprekken van dit weekend heeft op het fragiele staakt-het-vuren tussen de landen.

Eerder op de dag reageerde de voormalige Iraanse minister van Buitenlandse Zaken al op de onderhandelingen, Mohammad Javad Zarif. Die onderhandelde in 2015 al met de Amerikanen over de nucleaire ambities van Iran. De Amerikaanse president Donald Trump trok zich vervolgens in 2018 terug uit het akkoord dat uit die onderhandelingen volgde.

Op X schrijft Zarif dat de VS moet leren dat "je niet je wil kunt opleggen aan Iran". Maar, zo voegt hij eraan toe, "het is nog niet te laat om dat te leren - nóg niet". Zarif gaf begin april in het gezaghebbende ambtenarenblad Foreign Affairs al enkele richtlijnen hoe een duurzame vrede er wat hem betreft uit zou moeten zien.

Meer uit Buitenland

Orbán brengt stem uit, 'hier om te winnen'

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft zijn stem uitgebracht in Boedapest. In reactie op de toegestroomde journalisten zei hij voor niets minder dan de winst te zijn gekomen. "Ik ben hier om te winnen." Gevraagd naar de ongewoon hoge opkomst zo kort na het openen van de stembussen, zei hij blij te zijn. "Heel goed - hoe meer van ons komen opdagen, hoe beter." Ook zei hij zijn belangrijkste tegenstander, Péter Magyar van Tisza, niet te hebben onderschat.

4 uur geleden
Vance vertrekt uit Pakistan na 'laatste en beste bod' aan Iran

ISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance vertrekt uit Islamabad nadat hij Iran een "laatste en beste" voorstel heeft gedaan. Een akkoord bleef uit na 21 uur overleg, zei hij zondag tegen verslaggevers. Het stuklopen van de gesprekken brengt het fragiele staakt-het-vuren in gevaar. Dat werd deze week voor een periode van twee weken ingesteld, op verzoek van Pakistan.

5 uur geleden
Stembussen geopend in Hongarije voor langverwachte verkiezingen

BOEDAPEST (ANP) - In Hongarije zijn de stembureaus geopend voor de parlementsverkiezingen. Die worden ook buiten Hongarije nauwlettend gevolgd, met het oog op de ommezwaai die een winst van de oppositie kan betekenen.

6 uur geleden
Tientallen doden door verdrukking bij toeristische site in Haïti

PORT-AU-PRINCE (ANP/AFP) - Bij een verdrukking bij een toeristische trekpleister in het noorden van Haïti zijn zaterdag zeker 30 mensen om het leven gekomen. Dat hebben de autoriteiten bekendgemaakt. Ze waarschuwen dat het dodental nog kan oplopen.

7 uur geleden
Astronauten na maanmissie: 'Aarde is reddingsboot in heelal'

N i e u w bericht, meer quotes in 4e en 5e alinea

11 uur geleden
Persbureau Iran: gesprekken VS en Iran hervat

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse en Amerikaanse delegaties zijn in Islamabad begonnen aan een nieuwe gespreksronde, met Pakistaanse functionarissen als bemiddelaars. Dat meldt het Iraanse persbureau Tasnim.

14 uur geleden
Netanyahu: Iraanse atoom- en raketprogramma's zijn vernietigd

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël en de VS zijn in hun gezamenlijke campagne tegen Iran erin geslaagd de nucleaire en ballistische raketprogramma's van dat land te "vernietigen". Dat zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zaterdag in een televisietoespraak, op het moment dat de VS en Iran in Pakistan onderhandelen.

15 uur geleden