Iran: Haniyeh gedood door projectiel dat op hem werd afgevuurd
TEHERAN (ANP) - Hamasleider Ismail Haniyeh is volgens de Revolutionaire Garde gedood door "een projectiel dat van korte afstand op hem werd afgevuurd". Dat meldt het militaire elitekorps van Iran in een verklaring.
Het projectiel waarmee Haniyeh om het leven kwam, was volgens de Revolutionaire Garde geladen met zeven kilo explosieven en werd afgevuurd van buiten het verblijf waar de politieke leider van Hamas zich bevond. Het veroorzaakte een grote explosie, die Haniyeh het leven kostte.
De beschrijving komt niet overeen met eerdere berichtgeving van The New York Times. De Amerikaanse krant beschreef hoe Haniyeh zou zijn gedood door een explosief dat twee maanden geleden al in zijn verblijf werd gesmokkeld.
Wraak
Haniyeh kwam om het leven in de nacht van dinsdag op woensdag toen hij in de Iraanse hoofdstad Teheran verbleef wegens de inauguratieceremonie van de nieuwe Iraanse president Masoud Pezeshkian.
De Revolutionaire Garde zegt ook dat het Israël hoe dan ook zal straffen voor de dood van Haniyeh op Iraans grondgebied. "Een strenge straf zal volgen op het juiste moment, de juiste plaats en de juiste manier", staat in het statement, dat naar Israël verwijst als "het terroristische zionistische regime".
Drone- en raketaanval
Eerder deze week riep de hoogste geestelijke leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, tijdens de Nationale Veiligheidsraad het Iraanse leger op om Israël aan te vallen als wraak voor de dood van Haniyeh. Dat meldden Iraanse bronnen op anonieme basis aan The New York Times.
In april lanceerde Iran al eens honderden drones en raketten naar Israël. Dat was toen een reactie op een Israëlische aanval in Syrië waarbij meerdere topcommandanten van de Iraanse Revolutionaire Garde waren omgekomen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Justitie in Frankrijk heeft een onderzoek ingesteld naar de voormalige directeur van het Europese grensagentschap Frontex, meldt een bron bij de rechtspraak aan persbureau AFP. De mensenrechtenorganisatie Ligue des droits de l'homme (LDH) had daarom gevraagd. De organisatie beschuldigt de Fransman Fabrice Leggeri van misdaden tegen de menselijkheid en marteling door de manier waarop migranten werden geweerd op zee.
31 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - In Iran zijn meer dan vierhonderd arrestaties verricht voor het ondermijnen van de nationale veiligheid, melden Iraanse staatsmedia. Het zou gaan om de grootste actie sinds het uitbreken van de oorlog met de VS en Israël. De 466 arrestanten zouden illegale uitingen hebben gedaan op internet, met als doel het veroorzaken van instabiliteit in het land.
39 minuten geledenCHISINAU (ANP) - Nachtelijke Russische aanvallen op Oekraïne hebben de belangrijkste hoogspanningslijn tussen Moldavië en Europa verbroken. Dat schrijft de Moldavische president Maia Sandu op X.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft maandag laten weten dat journalisten niet langer mogen werken in het Pentagon. Er zal op het terrein een aparte werkplaats voor media worden ingericht en medewerkers van de pers zijn alleen nog "onder begeleiding van geautoriseerd personeel" welkom in het hoofdkwartier van Defensie.
7 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV/RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Meerdere landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw aanvallen. Zo meldde de Iraanse staatstelevisie dat er een "nieuwe reeks raketten is afgevuurd op Israël". Israël trof volgens Al Jazeera doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet. Journalisten van The New York Times meldden zeker zeven explosies in de stad.
7 uur geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker 34 mensen overleden, laat gouverneur Jhon Gabriel Molina Acosta van Putumayo, de regio waar het toestel neerstortte, weten.
10 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA onderzoekt of een luchtverkeersleider op het New Yorkse vliegveld LaGuardia mogelijk was afgeleid voor de crash met een toestel van Air Canada, schrijft The New York Times op basis van ingewijden. Door de botsing tussen de passagiersvlucht en een brandweerwagen kwamen de twee piloten om het leven. Zo'n veertig inzittenden raakten gewond.
10 uur geleden