Iran gaat gevechtsvliegtuigen diep onder de bergen verstoppen
TEHERAN (AFP/ANP) - Iran heeft een nieuwe luchtmachtbasis geopend, honderden meters onder het Zagrosgebergte. Die moet Amerikaanse bombardementen kunnen weerstaan. De aankondiging van die zogenoemde 'Oghab 44-'basis lijkt een reactie op de gezamenlijke militaire oefening van de Verenigde Staten en Israël twee weken geleden.
Het Iraanse persagentschap (IRNA) laat in het midden waar de nieuwe basis precies gelegen is, maar meldt dat er zowel drones als gevechtsvliegtuigen komen te staan. Iran produceert zelf drones en beschikt over Russische MIG- en Sukhoi-straaljagers en over Chinese F-7's.
Iran beschikt al over ondergrondse bases, maar dit is de eerste waar het gevechtsvliegtuigen stationeert en waar het die kan klaarmaken voor een offensief. In een propagandafilmpje beweert Iran dat het voortaan "de absolute overmacht heeft in het luchtruim van de regio".
Reactie
Het moment van de aankondiging lijkt niet toevallig gekozen. Woensdag viert Iran de 'Dag van de Luchtmacht', in aanloop naar de 44e verjaardag van de Islamitische Revolutie die zaterdag plaatsvindt.
Waarnemers gaan er ook vanuit dat de bekendmaking een reactie is op de Amerikaans-Israëlische oefening in de regio van twee weken geleden. Daarbij testten 6400 Amerikaanse en 1100 Israëlische soldaten hun vermogen om regionale bedreigingen het hoofd te bieden.
De gezamenlijke oefening was de grootste van zijn soort ooit. Iran werd niet bij naam genoemd als potentiële tegenstander, maar Teheran interpreteerde het Amerikaans-Israëlische optreden als een niet mis te verstane boodschap aan zijn adres.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Een woordvoerder van het Iraanse leger heeft de Verenigde Staten bespot om uitlatingen over mogelijke onderhandelingen over het conflict in het Midden-Oosten. Volgens Iraanse staatsmedia zei hij dat Washington "met zichzelf onderhandelt".
27 minuten geledenTEHERAN/TEL AVIV/KOEWEIT/RIYAD (ANP/RTR) - Israël heeft woensdag opnieuw de Iraanse hoofdstad Teheran onder vuur genomen, melden het Israëlische leger en Iraanse media. Volgens Iran werd onder meer een woonwijk getroffen, waar reddingswerkers naar slachtoffers zoeken.
1 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen in het zuiden van Libanon zijn woensdag zeker negen mensen gedood, berichten Libanese staatsmedia. Vier kwamen om in de stad Adloun, twee in het Palestijnse vluchtelingenkamp Mieh Mieh bij de kustplaats Sidon, waar ook vier mensen gewond raakten. Bij een aanval op de stad Habboush vielen drie doden en achttien gewonden.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Het linkse blok van de sociaaldemocratische premier Mette Frederiksen heeft de Deense parlementsverkiezingen gewonnen, maar haalde opnieuw geen meerderheid. De sociaaldemocraten zelf boekten hun slechtste resultaat in meer dan 120 jaar.
5 uur geledenPALM BEACH (ANP) - In het kiesdistrict rond Mar-a-Lago, het landgoed van president Donald Trump in Florida, heeft de Democratische Emily Gregory een zetel in het parlement van de staat gewonnen. Ze versloeg de door Trump gesteunde Republikein Jon Maples. Dat melden Amerikaanse media, waaronder Politico.
5 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio heeft dinsdag bijna drie uur getuigd in een corruptiezaak tegen zijn goede vriend en voormalig congreslid David Rivera. Die staat terecht voor geheime lobbyactiviteiten namens Venezuela tijdens Trumps eerste ambtstermijn.
8 uur geledenNICOSIA (ANP) - Cyprus wil nieuwe afspraken maken met het Verenigd Koninkrijk, nadat een Britse militaire basis op het eiland werd geraakt door een drone. The Telegraph schrijft dat de Cypriotische president Nikos Christodoulides veiligheidsgaranties heeft geëist in een lang telefoongesprek met de Britse premier Keir Starmer.
8 uur geleden