Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran gaat drie terdoodveroordeelden opnieuw berechten

Iran gaat drie terdoodveroordeelden opnieuw berechten

TEHERAN (ANP/DPA/AFP) - Het Iraanse hooggerechtshof gaat de doodvonnissen tegen drie jonge Iraniërs die vorig jaar deelnamen aan protestdemonstraties herzien. Dat meldt het hof zaterdag.

"Een verzoek om de zaak van de drie terdoodveroordeelden opnieuw te bekijken is geaccepteerd", zei het hooggerechtshof op zijn officiële website. "De zaak zal worden herzien bij een ander tribunaal", voegde het eraan toe, zonder verder uit te weiden over de beslissing.

De doodvonnissen tegen Amirhossein Moradi, Saeid Tamjidi en Mohammad Rajabi leidden in juli tot landelijke protesten. Onder de hashtag 'No To Execution' spraken volgens de media meer dan twee miljoen Iraniërs zich binnen 24 uur uit tegen de executie van de drie jonge Iraniërs. De protesten hadden zeer snel resultaat. Het hoofd van justitie, Ibrahim Raeissi, kwam persoonlijk tussenbeide en steunde verder onderzoek naar het vonnis, dat eigenlijk al juridisch bindend was.

Bezineprijzen

In november 2019 leidde de stijging van de benzineprijzen tot dagen van onrust in Iran, waarbij de veiligheidstroepen geweld gebruikten tegen de demonstranten. De politieke leiding beschreef de demonstranten als betaalde huurlingen van de Iraanse aartsvijanden Verenigde Staten, Israël en Saudi-Arabië. Volgens de Iraanse machthebbers wilden ze niet protesteren tegen de hogere benzineprijzen, maar het Iraanse systeem verzwakken of zelfs omverwerpen door sabotageacties.

De Iraanse regering heeft tot nu toe geen precieze gegevens verstrekt over het aantal mensen dat tijdens de protesten is gedood. Volgens onbevestigde berichten zouden tweehonderd mensen - demonstranten en politieagenten - om het leven zijn gekomen tijdens de rellen. Buitenlandse bronnen spreken van veel meer doden. Volgens Iran zijn destijds ook meer dan duizend demonstranten gearresteerd.

Meer uit Buitenland

Sloveense regering wil NAVO-referenda terugdraaien

LJUBLJANA (ANP) - De Sloveense regering wil af van de voorgenomen referenda over het NAVO-lidmaatschap en het bijbehorende fors hogere defensiebudget. Het parlement moet dat laatste referendum terugdraaien, vindt premier Robert Golob volgens persbureau STA. Dan kan het andere ook van tafel.

12 minuten geleden
Leger Israël zegt lessen te hebben geleerd van hulpincidenten

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zegt "lessen" te hebben geleerd van de incidenten bij de hulpdistributiepunten in de Gazastrook. Volgens de Verenigde Naties zijn daar sinds eind mei bijna 800 mensen omgekomen toen ze voedsel probeerden op te halen.

1 uur geleden
Libanon sluit normale relatie uit met Israël

BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun sluit normalisatie tussen zijn land en Israël uit. Hij hoopt wel op vreedzame betrekkingen met het zuidelijke buurland, dat nog steeds delen van Zuid-Libanon bezet.

3 uur geleden
UNRWA-baas pleit voor actie: Gaza is kerkhof geworden

AMMAN (ANP) - De topman van de VN-organisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) stelt dat het hoog tijd is om in actie te komen voor de inwoners van Gaza. "Onder ons toezicht is Gaza het kerkhof van kinderen en uitgehongerde mensen geworden", verklaart hij op X.

3 uur geleden
Rel bij Srebrenica-herdenking in Duits parlement

BERLIJN (ANP/DPA) - De herdenking in het Duitse parlement van de genocide in Srebrenica is overschaduwd door opmerkingen van de extreemrechtse Alternative für Deutschland (AfD). De grootste oppositiepartij bekritiseerde het gebruik van het begrip volkerenmoord.

4 uur geleden
Duitse coalitiepartners ruziën over benoeming rechters

BERLIJN (ANP/DPA) - De benoeming van een aantal rechters van het Duitse Constitutionele Hof is uitgesteld, nadat er ruzie was ontstaan binnen de coalitie. Het christendemocratische blok van bondskanselier Friedrich Merz trok een paar uur voor de stemming in het parlement de steun in voor een kandidaat die was aangedragen door coalitiegenoot SPD.

4 uur geleden
Trump lijkt rampendienst FEMA toch niet te willen opheffen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is toch niet van plan om de rampenbestrijdingsdienst FEMA op te heffen, schrijft The Washington Post. Hij zinspeelde maanden op de ontbinding van die organisatie, maar volgens functionarissen is dat niet meer aan de orde.

5 uur geleden