Iran en VS voeren indirect overleg in Qatar
DOHA/DUBAI (ANP/AFP/RTR) - Amerikaanse en Iraanse gezanten voeren woensdag indirect overleg in de Qatarese hoofdstad Doha, volgens diplomatieke bronnen. Er zijn daar naar verluidt geen toponderhandelaars bij betrokken.
De Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner, die dinsdag aankwamen in Doha, zouden niet deelnemen aan de gesprekken. Ze hebben een onderhoud gehad met de premier van het emiraat, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani.
Het gaat in de indirecte onderhandelingen om technische discussies over het uitvoeren van het voorlopige akkoord dat Iran en de VS half juni hebben bereikt. Onderdeel van het akkoord is het teruggeven van bevroren Iraanse tegoeden. Daar is nog steeds geen doorbraak over bereikt, aldus het Qatarese ministerie.
Veertienpuntenakkoord
Een hoge Iraanse functionaris heeft tegen het persbureau Reuters gezegd dat de indirecte gesprekken dinsdagavond al zijn begonnen. Ze gaan volgens hem vooral over de tegoeden en over de Straat van Hormuz. Iran vindt dat de VS niet overeenkomstig het akkoord handelen door zich met behulp van de marine met de scheepvaart in de zeestraat te bemoeien en door de vrijgave van bevroren tegoeden te traineren.
In het veertienpuntenakkoord staat onder meer dat de VS binnen dertig dagen hun militairen uit de directe omgeving van Iran terugtrekken en dat Iran alles onderneemt om de scheepvaart in de zee-engte vrij, gratis en veilig te doen zijn. Over de tegoeden staat in het akkoord dat de VS onmiddellijk alles in het werk stellen om de fondsen en activa in overleg met Iran terug te geven. In Amerikaanse ogen claimt Iran onterecht exclusieve zeggenschap over de voor de wereldhandel cruciale zeestraat.
Meer uit Buitenland
ROUEN (ANP/AFP) - Er zijn geen aanwijzingen dat bij de ontsporing van een trein in het noorden van Frankrijk vrijdag sprake was van opzet, melden de lokale autoriteiten zaterdagavond.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Bijna een week na de historische verkiezingswinst van Alternative für Deutschland (AfD) in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt namen tienduizenden mensen zaterdag deel aan demonstraties tegen radicaal-rechts extremisme. In onder meer Düsseldorf, Hamburg en Berlijn waren grote bijeenkomsten.
9 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Het Kremlin sluit een ontmoeting tussen de Russische president Vladimir Poetin en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky tijdens de G20-top in Miami uit. "Het is onmogelijk", zei een woordvoerder van het Kremlin tegen het Franse persbureau AFP in New Delhi, waar een top van de BRICS-landen plaatsvindt. BRICS is een samenwerkingsverband van elf landen.
9 uur geledenKAMPALA (ANP/DPA) - In Oeganda is koning Oyo Nyimba Kabamba Iguru Rukidi IV van het koninkrijk Toro begraven. Duizenden mensen kwamen op de uitvaart af om afscheid te nemen van de monarch die vorige maand op slechts 34-jarige leeftijd overleed aan kanker. Inmiddels is er een strijd om de troonopvolging losgebarsten.
10 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse regering gaat de wetgeving wijzigen die adoptie door homoseksuelen vrijwel onmogelijk maakte, heeft premier Péter Magyar zaterdag aangekondigd.
12 uur geledenNEW DELHI (ANP/DPA) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om zich meer in te zetten voor vrede in het Midden-Oosten en de Golfregio. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.
13 uur geledenMANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnse kustwacht heeft nog eens 41 lichamen gevonden aan boord van de verbrande veerboot bij de Filipijnen. Daarmee is het dodental gestegen naar 76.
14 uur geleden