Iran en Venezuela tekenen voor 20 jaar samenwerking
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran en Venezuela hebben een samenwerkingsakkoord voor de komende twintig jaar ondertekend. Het theocratische regime in Teheran en de links-autoritaire regering in Caracas slaan de handen ineen op gebieden als energie, defensie, financiën, politiek, toerisme en cultuur.
Ook komen er vanaf 18 juli directe vluchten tussen beide hoofdsteden. De ondertekening in het Saadabad-paleis in de Iraanse hoofdstad door de buitenlandministers van beide landen vond plaats in aanwezigheid van de Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn Iraanse ambtgenoot Ebrahim Raisi.
Beide landen kampen met economische problemen door onder meer Amerikaanse sancties. "Venezuela heeft zware jaren achter de rug, maar de bevolking, functionarissen en de president hebben zich vastberaden verzet tegen de sancties", zei Raisi tijdens een persconferentie die werd uitgezonden op de Iraanse staatstelevisie. Dat bewijst volgens hem dat verzet werkt en "de vijand zal dwingen zich terug te trekken".
Maduro maakte melding van "belangrijke samenwerkingsprojecten op het gebied van energie, petrochemie, olie, gas en raffinaderijen". Hij voegde toe dat Venezuela open staat voor Iraanse toeristen. De Iraanse president benadrukte dat de directe vluchten tussen de twee hoofdsteden de weg kunnen effenen voor de verbetering van handels- en economische betrekkingen en de twee naties dichter bij elkaar brengen.
Venezuela heeft de grootste oliereserves ter wereld, maar produceert weinig vanwege westerse sancties tegen het land. Iran meldde vorige maand dat de productiecapaciteit voor olie weer op het niveau was van voor de herinvoering van de Amerikaanse sancties onder toenmalig president Donald Trump in 2018.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwt de burgemeester van Minneapolis dat hij een "zeer ernstige schending van de wet" pleegt. Hij verwijst naar een bericht van burgemeester Jacob Frey op X waarin die schrijft dat zijn stad geen federale immigratiewetten gaat handhaven. Daar neemt Trump aanstoot aan.
6 minuten geledenMEITAR (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gewaarschuwd dat de vijanden van zijn land een hoge prijs zullen betalen voor een aanval. Dat deed hij op de begrafenis van de laatste naar Israël teruggekeerde gijzelaar, agent Ran Gvili (24).
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De defensieman van de Europese Commissie gaat langs bij Europese raketfabrieken om de productie van het schaarse wapentuig op te voeren. Eurocommissaris Andrius Kubilius hoopt het succes van een eerdere 'munitietoer' te herhalen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de situatie in Groenland "een strategische wake-upcall voor heel Europa" genoemd. Hij sprak bij het Parijsbezoek van de Deense en Groenlandse premiers, Mette Frederiksen en Jens-Frederik Nielsen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De militaire vloot die de VS richting Iran hebben gestuurd, is groter dan die nabij Venezuela lag. Dat schrijft Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. Volgens de Amerikaanse president is de "enorme armada" die afstevent op Iran, net als bij Venezuela, "desnoods klaar om, snel en met geweld, zijn missie te vervullen". "Hopelijk komt Iran snel om de tafel om een eerlijke en rechtvaardige deal te sluiten", aldus Trump.
1 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR) - De VS moeten zich niet mengen in de Iraakse politiek. Dat schrijft oud-premier en premierskandidaat voor de sjiitische coalitie Nouri al-Maliki op X. President Donald Trump had het land eerder gewaarschuwd dat als al-Maliki werd herverkozen in die rol, Irak niet langer kan rekenen op Amerikaanse steun. Al-Maliki geldt als kanshebber voor het premierschap en als iemand met nauwe banden met Iran.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AF) - Er zijn volgens het Kremlin geen 1,2 miljoen Russische militairen omgekomen, gewondgeraakt of vermist sinds het uitbreken van de oorlog in Oekraïne. Die schatting is afkomstig van het Center for Strategic and International Studies (CSIS). Datzelfde instituut concludeerde in zijn dinsdag verschenen rapport dat Rusland daarmee van alle grootmachten de grootste verliezen heeft geleden sinds de Tweede Wereldoorlog. Het Kremlin verwerpt de CSIS-schatting en stelt woensdag dat dergelijke rapportages niet betrouwbaar zijn.
3 uur geleden