Iran en Saudi-Arabië knopen na jaren weer betrekkingen aan
BEIJING/TEHERAN (ANP/RTR) - Iran en Saudi-Arabië knopen weer betrekkingen aan en heropenen hun ambassades. Een topman in het Iraanse regime heeft gezegd dat de twee landen binnen twee maanden tijd weer diplomatieke betrekkingen hebben. Hij dankte China voor de rol die dat land heeft gespeeld bij het herstel van de relaties. Tijdens een ceremonie zijn documenten ondertekend voor de hervatting van de relaties, melden Iraanse en Saudische staatsmedia.
De twee mogendheden beloven elkaars soevereiniteit te respecteren en zich niet te mengen in elkaars binnenlandse aangelegenheden. Een veiligheidsakkoord dat de twee meer dan dan twintig jaar terug sloten, wordt weer van kracht.
Iran en Saudi-Arabië verbraken begin 2016 de relaties nadat in Saudi-Arabië een sjiitische geestelijke was geëxecuteerd en in Teheran de Saudische ambassade was bestormd. Iran is overwegend sjiitisch en is sinds 1979 in conflict met het Westen, vooral de VS. Saudi-Arabië is overwegend soennitisch en een trouwe bondgenoot van de VS. Zowel Iran als Saudi-Arabië dichten zich een leidende rol toe in de islamitische wereld. Ze zijn bittere tegenstanders in onder meer de strijd in Jemen.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft de wens uitgesproken dat president Frank-Walter Steinmeier wordt opgevolgd door een vrouw, aldus bronnen binnen zijn partij. De voornamelijk ceremoniële functie is nog nooit door een vrouw bekleed.
30 minuten geledenLIMOGES (ANP/BELGA) - Een inzamelingsactie voor het afgebrande stadhuis van de Franse stad Limoges heeft al ruim 1 miljoen euro opgeleverd. Het gebouw raakte zwaar beschadigd door de brand op 17 oktober, toen in Frankrijk massaal rellen, plunderingen en vernielingen plaatsvonden.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Bij aanvallen op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker achttien mensen om het leven gekomen. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Onder meer een school die werd gebruikt voor humanitaire doeleinden werd volgens Zelensky aangevallen. Vijf mensen zijn daar gewond geraakt.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft het Hooggerechtshof verzocht de staat Californië tijdelijk te verbieden om de stembiljetten van 20.000 geregistreerde kiezers in die staat mee te tellen bij de komende Congresverkiezingen, de zogeheten midterms. Een federale rechter in San Francisco zette afgelopen week al een streep door de poging van de regering-Trump om de stemmen niet mee te tellen totdat geverifieerd is dat het gaat om Amerikaanse burgers.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi heeft de indirecte onderhandelingen met de Verenigde Staten zeer intensief genoemd. In een interview met het Iraanse staatspersbureau IRNA noemt hij daarbij ook Qatar en Pakistan "zeer actief betrokken" als bemiddelende partijen. Iran en de VS spreken elkaar niet direct, maar via de bemiddelende landen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische koning Filip spreekt dinsdag, woensdag en donderdag met de partijvoorzitters van de vijf coalitiepartijen. Vrijdagochtend komt premier Bart De Wever opnieuw bij de koning. Dan moet het duidelijk worden of er nog hoop is op een begrotingsakkoord, of dat verkiezingen onvermijdelijk zijn. De koning voelt niets voor nieuwe verkiezingen.
5 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Een vliegtuig van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Wizz Air, op weg van Londen naar Sofia, is vanwege een bomdreiging uitgeweken naar Boedapest. Bij de doorzoeking van het toestel is niets gevonden, aldus Wizz Air tegen Britse media.
6 uur geleden