Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran dreigt met tegenreactie na Amerikaanse aanval in Syrië

Iran dreigt met tegenreactie na Amerikaanse aanval in Syrië

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse nationale veiligheidsraad (SNSC) heeft gedreigd met een "onmiddellijke tegenreactie" nadat bij Amerikaanse luchtaanvallen op door Iran gesteunde bases in Syrië bijna twintig mensen waren omgekomen. Volgens Teheran is het in Syrië aanwezig op verzoek van Damascus en zijn de Verenigde Staten juist de bezetter van het Midden-Oosterse land. Iran vecht in de Syrische burgeroorlog aan de zijde van president Bashar al-Assad.

"Elk voorwendsel om de bases aan te vallen die we op verzoek van de Syrische overheid hebben opgericht om terreur te bestrijden, zullen we beantwoorden met een onmiddellijke tegenreactie", zei een woordvoerder van de SNCS.

De VS voerden de aanval op vrijdag uit als vergelding nadat donderdag een Amerikaanse aannemer om het leven was gekomen bij een beschieting door pro-Iraanse strijders. Vrijdagavond vielen milities opnieuw een Amerikaanse basis aan. Kleinschalige aanvallen op Amerikaanse legerbases gebeuren wel vaker in Syrië, maar daarbij vallen zelden doden.

Islamitische Revolutionaire Garde

Volgens de VS hebben de pro-Iraanse milities banden met de Islamitische Revolutionaire Garde in Iran, het elitekorps van het regime van sjiitische geestelijken. Er worden volgens Washington ook Iraanse drones ingezet.

De Amerikaanse president Joe Biden zei na afloop van de Amerikaanse luchtaanvallen dat de VS "geen conflict zoeken met Iran, maar wel bereid zijn om hardhandig op te treden om Amerikanen te beschermen".

Meer uit Buitenland

Stembureaus dicht na lokale verkiezingen in Palestijnse gebieden

RAMALLAH (ANP/RTR/AFP) - In de Palestijnse gebieden zijn de stembureaus gesloten na lokale verkiezingen. Het was de eerste keer in twee decennia dat ook kon worden gestemd in een deel van de Gazastrook, een kustgebied dat sinds 2007 wordt bestuurd door Hamas.

5 uur geleden
Netanyahu beveelt zware aanvallen op Hezbollah

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft opdracht gegeven tot "krachtige aanvallen op doelen van Hezbollah in Libanon". Dat staat in een korte officiële verklaring. Er geldt sinds midden april een bestand tussen Libanon en Israël, maar daarmee kwam geen einde aan de strijd tussen Israël en de pro-Iraanse Hezbollahbeweging.

5 uur geleden
Trump: onderhandelaars Witkoff en Kushner gaan niet naar Pakistan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij de reis van de onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan heeft geannuleerd. Dat heeft hij aan de Witte Huis-correspondent van Fox News gemeld. Volgens Trump heeft de achttien uur durende reis geen zin om te praten over Iran "nu de VS alle kaarten in handen hebben" in de Amerikaans-Iraanse oorlog.

7 uur geleden
Roemenië protesteert bij Rusland na incident met drones

BOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - Roemenië heeft boos gereageerd op een schending van het luchtruim door drones tijdens Russische aanvallen op Oekraïne. De autoriteiten in het EU-land zeggen dat een toestel met mogelijk explosieve lading is neergekomen in bewoond gebied. Ze hebben de Russische ambassadeur ontboden om te protesteren.

9 uur geleden
Aanvallen in Mali, leger zegt controle te hebben

BAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.

11 uur geleden
Oekraïne wil in Azerbeidzjan met Rusland praten over vrede

BAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.

12 uur geleden
Iraans ministerie: VS willen zonder gezichtsverlies uit de oorlog

TEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.

14 uur geleden