Iran dreigt met tegenreactie na Amerikaanse aanval in Syrië
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse nationale veiligheidsraad (SNSC) heeft gedreigd met een "onmiddellijke tegenreactie" nadat bij Amerikaanse luchtaanvallen op door Iran gesteunde bases in Syrië bijna twintig mensen waren omgekomen. Volgens Teheran is het in Syrië aanwezig op verzoek van Damascus en zijn de Verenigde Staten juist de bezetter van het Midden-Oosterse land. Iran vecht in de Syrische burgeroorlog aan de zijde van president Bashar al-Assad.
"Elk voorwendsel om de bases aan te vallen die we op verzoek van de Syrische overheid hebben opgericht om terreur te bestrijden, zullen we beantwoorden met een onmiddellijke tegenreactie", zei een woordvoerder van de SNCS.
De VS voerden de aanval op vrijdag uit als vergelding nadat donderdag een Amerikaanse aannemer om het leven was gekomen bij een beschieting door pro-Iraanse strijders. Vrijdagavond vielen milities opnieuw een Amerikaanse basis aan. Kleinschalige aanvallen op Amerikaanse legerbases gebeuren wel vaker in Syrië, maar daarbij vallen zelden doden.
Islamitische Revolutionaire Garde
Volgens de VS hebben de pro-Iraanse milities banden met de Islamitische Revolutionaire Garde in Iran, het elitekorps van het regime van sjiitische geestelijken. Er worden volgens Washington ook Iraanse drones ingezet.
De Amerikaanse president Joe Biden zei na afloop van de Amerikaanse luchtaanvallen dat de VS "geen conflict zoeken met Iran, maar wel bereid zijn om hardhandig op te treden om Amerikanen te beschermen".
Meer uit Buitenland
SKAGEN (ANP) - Het schip dat de bultrug Timmy naar de Noordzee vervoert, vaart inmiddels op het Skagerrak, de zee tussen Denemarken en Noorwegen. Vrijdag draaide het schip vlak voor het Skagerrak nog om, omdat de golven op die zee te hoog waren.
53 minuten geledenHAVANA (ANP) - Volgens de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel getuigen de nieuwe opgelegde Amerikaanse sancties "van morele armoede en van minachting voor het gevoel en het gezond verstand van de Amerikanen en de hele internationale gemeenschap". Dat schrijft de Cubaanse president op X.
5 uur geledenBEIROET (ANP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op Zuid-Libanon zijn vrijdag zeker dertien doden gevallen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan voor meer dan 4 miljard dollar Patriot-raketafweersystemen aan Qatar verkopen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag bekendgemaakt.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag in een brief aan de leiders van het Amerikaanse Congres geschreven dat de vijandelijkheden met Iran zijn "beëindigd".
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS gaan 5000 militairen uit Duitsland terugtrekken. Dat heeft het Pentagon vrijdag bekendgemaakt.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Door de Amerikaanse marineblokkade van Iran is dat land bijna vijf miljard dollar aan olie-inkomsten misgelopen. Dat meldt nieuwssite Axios op basis van informatie van het Amerikaanse ministerie van Defensie.
7 uur geleden