Iran dreigt atoominspecties te blokkeren bij uitblijven doorbraak
TEHERAN (ANP/DPA) - Iran heeft gedreigd inspecties door VN-atoomagentschap IAEA te blokkeren. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat voor het eind van de maand een doorbraak moet worden geboekt in het conflict met de Verenigde Staten over het Iraanse nucleaire programma.
Washington en Teheran liggen al jaren in de clinch over een atoomakkoord uit 2015. Dat moest zorgen dat Iran geen toegang zou krijgen tot kernwapens. De Iraniërs beloofden hun nucleaire programma te beperken in ruil voor verlichting van sancties door de internationale gemeenschap. De vorige Amerikaanse president Donald Trump vond dat een slechte deal was gesloten. Hij trok zijn land terug en legde weer zware strafmaatregelen op.
De huidige president Joe Biden wil dat besluit van Trump terugdraaien, maar dat heeft de nodige voeten in de aarde. Iran besloot sommige afspraken uit het atoomakkoord niet meer na te komen omdat de VS weer sancties hadden opgelegd. Teheran eist dat die strafmaatregelen eerst van tafel gaan. Washington verlangt juist dat de Iraniërs de eerste stap zetten en zich weer aan de deal gaan houden.
Iran dreigt nu de naleving van de overeenkomst nog verder terug te schroeven. Er kan worden teruggekomen op afspraken die betrekking hebben op de toegang van VN-inspecteurs tot nucleaire installaties, waarschuwde het ministerie. Dat eiste dat de "nucleaire overeenkomst voor het eind van de februari wordt uitgevoerd zoals afgesproken in het verdrag".
Meer uit Buitenland
HAVANA (ANP/AFP) - Justitie in Cuba klaagt zes bemanningsleden aan van een Amerikaanse speedboot, die vorige week door de Cubaanse kustwacht werd onderschept tijdens een vuurgevecht. Dat meldt het Openbaar Ministerie in een verklaring.
4 uur geledenMASHHAD (ANP/AFP) - De hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, wordt begraven in zijn thuisstad Mashhad, meldt persbureau Fars. Khamenei kwam zaterdag om het leven bij bombardementen van Israël en de Verenigde Staten. Hij was 36 jaar aan de macht.
7 uur geledenQOM (ANP) - Een gebouw van de raad die de nieuwe ayatollah van Iran moet benoemen is gebombardeerd door Israël en de VS, meldt persbureau AFP op basis van lokale media. Na de dood van de hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft de 88-koppige raad van theologen de taak gekregen om een nieuwe leider te benoemen.
12 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische aanvallen op Libanon hebben maandag en dinsdag tot minstens 40 doden en 246 gewonden geleid. Dat heeft het Libanese ministerie van Volksgezondheid meegedeeld.
15 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne meldt dat opnieuw ernstige schade is ontstaan aan de Droezjba-oliepijpleiding, die wordt gebruikt om Russische olie te leveren aan onder meer Hongarije en Slowakije. Minister van Energie Denys Sjmyhal meldt volgens Interfax Ukraine dat na een Russische aanval brand is uitgebroken.
15 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Nu Israël meer delen van Zuid-Libanon met grondtroepen bezet en tegelijk nieuwe Hezbollah-doelen aanvalt, kan dat uitmonden in een "nieuwe openlijke oorlog" tussen Israël en de beweging. Daarvoor waarschuwt Hezbollah.
15 uur geledenTEHERAN (ANP) - Het Rode Kruis zegt fors meer noodhulp- en zoekteams in te zetten in het Midden-Oosten vanwege het geëscaleerde geweld daar. Onder meer in Iran, Israël en Libanon is de organisatie bezig met hulpoperaties na de vele luchtaanvallen van Israël, de Verenigde Staten en Iran.
15 uur geleden