Iran: constructief overleg over herstellen van nucleair akkoord
WENEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het internationaal topoverleg over het herstel van het nucleaire akkoord met Iran verloopt constructief. Dat meldt de Iraanse delegatie op de eerste dag van de beraadslagingen in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen met de Verenigde Staten en andere belangrijke landen.
De eerste gespreksronde was tot dusver constructief, aldus de Iraanse hoofdonderhandelaar Abbas Araqchi tegen de Iraanse staatstelevisie. De delegatie blijft in Wenen en de onderhandelingen gaan vrijdag verder.
Eerder zei Araghchi dat Iran een aanbod van de VS had afgewezen. Washington wil ongeveer 1 miljard dollar aan Iraanse fondsen vrijgeven als de islamitische republiek de omstreden productie van verrijkt uranium opschort.
Economische sancties
In Wenen wordt geprobeerd het atoomakkoord uit 2015 te redden. Het Iraanse regime in Teheran sprak toen met de Verenigde Staten en andere landen af zijn nucleaire programma te beperken in ruil voor minder economische sancties. De Amerikaanse president Donald Trump haalde in 2018 een streep door die afspraken en legde weer strafmaatregelen op.
De huidige Amerikaanse president Joe Biden wil de deal nieuw leven inblazen, maar dat kost de nodige moeite. Washington en Teheran eisen van elkaar dat ze de eerste stap zetten. De Amerikanen willen dat Iran zich weer aan alle afspraken gaat houden, terwijl de Iraniërs eisen dat sancties worden opgeheven.
Tussenpersonen
De Amerikaanse en Iraanse diplomaten overleggen niet rechtstreeks met elkaar. Collega's uit andere landen treden op als tussenpersonen. De VS maakten al duidelijk geen doorbraak te verwachten op de korte termijn.
De nucleaire deal moest het voor Iran lastiger maken om kernwapens te ontwikkelen, al heeft de islamitische republiek steeds volgehouden dat nooit van plan te zijn geweest. Trump vond dat het akkoord veel te weinig deed om de Iraanse nucleaire ambities te beteugelen.
Meer uit Buitenland
NEW DELHI (ANP/RTR) - De politie in India kan nog niet met zekerheid zeggen wat de fatale explosie van een auto in New Delhi veroorzaakte. Minister van Binnenlandse Zaken Amit Shah liet maandagavond laat weten "alle opties open te houden" in afwachting van het politieonderzoek. Bij de explosie kwamen meerdere mensen om het leven.
31 minuten geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Thailand gaat aan de Verenigde Staten laten weten dat het vredesakkoord met Cambodja niet verder wordt geïmplementeerd. Daarmee is de deal tussen de twee Zuidoost-Aziatische landen, die in het bijzijn van president Donald Trump werd ondertekend, voorlopig van de baan.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse Senaat heeft in de nacht van maandag op dinsdag ingestemd (60-40) met een wetsvoorstel om een einde te maken aan de shutdown. De politieke impasse in de Senaat werd na 41 dagen overheidssluiting opgelost dankzij steun van acht Democraten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Syrië gaat zich aansluiten bij een door de VS geleide coalitie tegen Islamitische Staat (IS), melden media als The New York Times en de BBC. Syrië wordt het negentigste land dat zich aansluit bij de coalitie. Die beslissing werd genomen na een overleg tussen de Syrische president Ahmed al-Sharaa en Donald Trump maandag in het Witte Huis.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat stemt naar verwachting in de nacht van maandag op dinsdag (Nederlandse tijd) over een wetsvoorstel dat een einde zou kunnen maken aan de shutdown van de Amerikaanse overheid, schrijft The Washington Post. Een dag eerder kreeg dat wetsvoorstel in een procedurele stemming al voldoende stemmen (60-40), maar het moest nog worden herzien voor definitieve stemming.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft zich positief uitgesproken over de eerste stap die in de Amerikaanse Senaat is genomen om uit de politieke impasse te komen. Daar werd zondag in een eerste procedurele stemming voor een wetsvoorstel gestemd dat voorziet in de financiering van overheidsdiensten tot in ieder geval eind januari.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse prins William en zijn vrouw Catherine kiezen er bewust voor om hun drie kinderen nog geen mobiele telefoon te geven. Dat vertelde de troonopvolger in een interview in Brazilië, meldt de BBC. "Ik denk dat kinderen online te veel toegang hebben tot dingen die ze niet hoeven te zien", zei William.
10 uur geleden