Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran: constructief overleg over herstellen van nucleair akkoord

Iran: constructief overleg over herstellen van nucleair akkoord

WENEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het internationaal topoverleg over het herstel van het nucleaire akkoord met Iran verloopt constructief. Dat meldt de Iraanse delegatie op de eerste dag van de beraadslagingen in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen met de Verenigde Staten en andere belangrijke landen.

De eerste gespreksronde was tot dusver constructief, aldus de Iraanse hoofdonderhandelaar Abbas Araqchi tegen de Iraanse staatstelevisie. De delegatie blijft in Wenen en de onderhandelingen gaan vrijdag verder.

Eerder zei Araghchi dat Iran een aanbod van de VS had afgewezen. Washington wil ongeveer 1 miljard dollar aan Iraanse fondsen vrijgeven als de islamitische republiek de omstreden productie van verrijkt uranium opschort.

Economische sancties

In Wenen wordt geprobeerd het atoomakkoord uit 2015 te redden. Het Iraanse regime in Teheran sprak toen met de Verenigde Staten en andere landen af zijn nucleaire programma te beperken in ruil voor minder economische sancties. De Amerikaanse president Donald Trump haalde in 2018 een streep door die afspraken en legde weer strafmaatregelen op.

De huidige Amerikaanse president Joe Biden wil de deal nieuw leven inblazen, maar dat kost de nodige moeite. Washington en Teheran eisen van elkaar dat ze de eerste stap zetten. De Amerikanen willen dat Iran zich weer aan alle afspraken gaat houden, terwijl de Iraniërs eisen dat sancties worden opgeheven.

Tussenpersonen

De Amerikaanse en Iraanse diplomaten overleggen niet rechtstreeks met elkaar. Collega's uit andere landen treden op als tussenpersonen. De VS maakten al duidelijk geen doorbraak te verwachten op de korte termijn.

De nucleaire deal moest het voor Iran lastiger maken om kernwapens te ontwikkelen, al heeft de islamitische republiek steeds volgehouden dat nooit van plan te zijn geweest. Trump vond dat het akkoord veel te weinig deed om de Iraanse nucleaire ambities te beteugelen.

Meer uit Buitenland

WSJ: Canada wil mogelijk bijzonder EU-lidmaatschap

OTTAWA (ANP/RTR) - Canada wil de band met de Europese Unie aanhalen, en heeft daarom volgens de Wall Street Journal voorgesteld een bijzondere vorm van EU-lidmaatschap in te stellen. Premier Mark Carney wil weten of zijn land 'geassocieerd lid' kan worden. De EU zou daarvoor openstaan.

2 uur geleden
Kremlin sluit gesprekken met Oekraïne en VS in oktober niet uit

MOSKOU (ANP/AFP) - Onderhandelingen tussen Rusland, Oekraïne en de VS kunnen mogelijk in oktober plaatsvinden, zegt het Kremlin zondag. Washington wil nieuwe gesprekken van de grond krijgen in een poging een eind te maken aan de oorlog in Oekraïne.

2 uur geleden
Dodental veerbootongeval Indonesië opgelopen

JAKARTA (ANP/DPA) - Het dodental bij het ongeval met de veerboot in Indonesië is verder opgelopen. Zeker zes mensen zijn overleden en meer dan 120 opvarenden worden vermist, melden reddingsdiensten. Meer dan honderd mensen werden tot dusver gered.

3 uur geleden
Macron naar Frans eiland dat Trump inkleurde met Amerikaanse vlag

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron gaat komende week naar de overzeese gemeenschap Saint-Pierre en Miquelon. De Canadese premier Mark Carney sluit ook aan. De leiders willen onder meer aandacht voor de "soevereiniteit van landen", meldt het Élysée, Macrons paleis. Eerder deze week had de Amerikaanse president Donald Trump gesuggereerd dat hij Saint-Pierre en Miquelon samen met Canada en nog veel meer gebieden die bij andere landen horen bij de VS wil trekken.

4 uur geleden
Turkse politie doet invallen bij woningen en bars van lhbtqi'ers

ANKARA (ANP/AFP/DPA/RTR) - De Turkse politie heeft een reeks invallen gedaan bij horecagelegenheden en woningen van lhbtqi'ers. Volgens de minister van Justitie was dat onderdeel van president Recep Tayyip Erdoğans zogenoemde Decennium van het Gezin, gericht op het "beschermen van onze kinderen, de institutie van het gezin en de maatschappelijke orde".

4 uur geleden
Oekraïne: Rusland heeft aanval uitgevoerd bij grens met Polen

KYIV (ANP) - Rusland heeft volgens Oekraïne een aanval uitgevoerd nabij de Oekraïens-Poolse grens. Minister Andri Sybiha van Buitenlandse Zaken spreekt op X van "barbaarse aanvallen" die niet alleen op zijn land gericht zijn, maar ook op de Europese Unie en de NAVO. Hij grijpt het voorval aan om om meer steun te vragen. De spoorbeheerder meldde volgens Oekraïense media ook een aanval op een passagierstrein, op zo'n 2 kilometer van de Poolse grens.

5 uur geleden
CSU-leider steunt Merz als leider van christendemocratisch blok

BERLIJN (ANP) - De invloedrijke Duitse christendemocraat Markus Söder steunt bondskanselier Friedrich Merz. Hij zegt in een interview met de krant Bild dat hij vindt dat zijn partijgenoten achter hem moeten staan. Söder is de leider van CSU, de Beierse zusterpartij van Merz' CDU.

7 uur geleden