Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran: constructief overleg over herstellen van nucleair akkoord

Iran: constructief overleg over herstellen van nucleair akkoord

WENEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het internationaal topoverleg over het herstel van het nucleaire akkoord met Iran verloopt constructief. Dat meldt de Iraanse delegatie op de eerste dag van de beraadslagingen in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen met de Verenigde Staten en andere belangrijke landen.

De eerste gespreksronde was tot dusver constructief, aldus de Iraanse hoofdonderhandelaar Abbas Araqchi tegen de Iraanse staatstelevisie. De delegatie blijft in Wenen en de onderhandelingen gaan vrijdag verder.

Eerder zei Araghchi dat Iran een aanbod van de VS had afgewezen. Washington wil ongeveer 1 miljard dollar aan Iraanse fondsen vrijgeven als de islamitische republiek de omstreden productie van verrijkt uranium opschort.

Economische sancties

In Wenen wordt geprobeerd het atoomakkoord uit 2015 te redden. Het Iraanse regime in Teheran sprak toen met de Verenigde Staten en andere landen af zijn nucleaire programma te beperken in ruil voor minder economische sancties. De Amerikaanse president Donald Trump haalde in 2018 een streep door die afspraken en legde weer strafmaatregelen op.

De huidige Amerikaanse president Joe Biden wil de deal nieuw leven inblazen, maar dat kost de nodige moeite. Washington en Teheran eisen van elkaar dat ze de eerste stap zetten. De Amerikanen willen dat Iran zich weer aan alle afspraken gaat houden, terwijl de Iraniërs eisen dat sancties worden opgeheven.

Tussenpersonen

De Amerikaanse en Iraanse diplomaten overleggen niet rechtstreeks met elkaar. Collega's uit andere landen treden op als tussenpersonen. De VS maakten al duidelijk geen doorbraak te verwachten op de korte termijn.

De nucleaire deal moest het voor Iran lastiger maken om kernwapens te ontwikkelen, al heeft de islamitische republiek steeds volgehouden dat nooit van plan te zijn geweest. Trump vond dat het akkoord veel te weinig deed om de Iraanse nucleaire ambities te beteugelen.

Meer uit Buitenland

Libanese stad Tyrus nieuw op lijst van bedreigd werelderfgoed

BUSAN (ANP/AFP) - UNESCO heeft de Zuid-Libanese stad Tyrus toegevoegd aan zijn lijst van bedreigd werelderfgoed. Israël heeft de historische stad de afgelopen maanden meermaals gebombardeerd in het conflict met Hezbollah.

2 uur geleden
Turkse journalist die voor Duitse wereldomroep werkt weer vrij

ISTANBUL (ANP/AFP) - Een Turkse journalist die voor de Duitse wereldomroep (DW) werkt, Alican Uludağ, is onder voorwaarden door de Turkse justitie vrijgelaten. Hij werd dinsdag opnieuw aangehouden in verband met berichten op sociale media. Hij was twee maanden voorwaardelijk op vrije voeten in afwachting van een proces met betrekking tot zijn stellingname of berichtgeving.

5 uur geleden
Liberia meldt grootste cocaïnevangst ooit

MONROVIA (ANP) - De politie in Liberia zegt dinsdag voor meer dan 300 miljoen dollar aan cocaïne te hebben onderschept in de buurt van de hoofdstad Monrovia, meldt de BBC. Het zou de grootste cocaïnevangst in het land ooit zijn.

5 uur geleden
'Ongekende' oversterfte door Franse hittegolf in juni

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - In Frankrijk zijn tijdens de hittegolf van juni 5764 meer sterfgevallen geregistreerd dan normaal, aldus voorlopige cijfers van de Franse gezondheidsautoriteiten. Die noemen de oversterfte onder mensen van 15 jaar en ouder "ongekend".

5 uur geleden
Trump dreigt met bombardementen als Iran schepen aanvalt

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt voortaan een brug of elektriciteitscentrale in Iran te bombarderen voor elke Iraanse aanval op een schip in de Straat van Hormuz. Of die aanvallen nu "met een raket, drone of ander wapen" zijn. Dat schrijft hij op zijn Truth Social.

6 uur geleden
Noorwegen herdenkt aanslagen Oslo en Utøya

OSLO (ANP/DPA) - Noorwegen heeft de 77 slachtoffers herdacht van de aanslagen in Oslo en Utøya van vijftien jaar geleden. Er waren meerdere herdenkingen, onder meer in de kathedraal van Oslo, met koning Harald en koningin Sonja onder de aanwezigen.

6 uur geleden
Dodental ebola-uitbraak stijgt tot boven 1000

GENÈVE (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Door de ebola-uitbraak in de Democratische Republiek Congo (DRC) en Oeganda zijn meer dan duizend doden gevallen, zegt de WHO. In de DRC gaat het om 999 sterfgevallen en over de grens in Oeganda waren het er twee.

8 uur geleden