Iran bouwt kilometerslange muur bij grens met Afghanistan
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft aan de oostgrens met Afghanistan een 10 kilometer lange muur gebouwd, bij de belangrijkste grensovergang voor migranten. In Iran woedt al langer een discussie over het grote aantal vluchtelingen uit het buurland.
Een topgeneraal heeft ook gezegd dat nog eens 50 kilometer aan muur wordt gebouwd, meldt persbureau ISNA. Iran en Afghanistan delen een grens van meer dan 900 kilometer. Iran hoopt met de grensblokkade meer controle te krijgen over wie het land betreedt en verlaat, en wil de veiligheid in grensgebieden vergroten.
In Iran wonen veel Afghanen die de afgelopen decennia conflicten in hun thuisland zijn ontvlucht. De toestroom van Afghanen is toegenomen sinds de Taliban in augustus 2021 weer de macht greep. Het is niet duidelijk hoeveel Afghaanse migranten precies in het land verblijven. Het gaat in ieder geval om miljoenen personen. Velen zouden zonder identiteitspapieren naar Iran zijn gekomen.
Een woordvoerder van een parlementaire veiligheidscommissie verklaarde onlangs dat de politie van plan is "in de nabije toekomst meer dan 2 miljoen illegale burgers uit te zetten". Afghanen zijn verreweg de grootste groep buitenlanders in Iran. De Iraanse regering is volgens president Masoud Pezeshkian van plan "illegale buitenlanders op een respectvolle wijze" naar hun thuisland terug te sturen.
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/AFP) - Een tornado heeft een ravage aangericht en veel slachtoffers gemaakt in het zuiden van Brazilië. De wervelwind trof daar de circa 14.000 inwoners tellende plaats Rio Bonito do Iguaçu. De autoriteiten maken melding van zeker vijf doden en ongeveer 130 gewonden.
16 minuten geledenISTANBUL (ANP/AFP) - De vredesonderhandelingen tussen Pakistan en Afghanistan zijn opnieuw op niets uitgelopen. Dat meldt de Afghaanse regering, die Islamabad een "onverantwoorde en niet-meewerkende houding" verwijt.
1 uur geledenPYONGYANG (ANP) - De defensieminister van Noord-Korea heeft na een veiligheidsbespreking tussen de Verenigde Staten en Zuid-Korea gedreigd met "offensieve actie". No Kwang-chol reageerde daarmee op onder meer het recente bezoek van de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth aan de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft vrijdagavond ingestemd met het verzoek van de regering-Trump om voorlopig zo'n 4 miljard dollar minder uit te geven aan voedselhulp. De bepaling geldt tot een lagere rechtbank uitspraak doet over een verzoek van het Witte Huis om de hele maand november minder bij te dragen aan het programma.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben Hongarije een jaar lang vrijstelling gegeven van Amerikaanse sancties op het gebruik van Russische olie en gas. Dat maakte het Witte Huis bekend na de ontmoeting tussen de Hongaarse premier Viktor Orbán en president Donald Trump.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering heeft het Hooggerechtshof gevraagd om een rechterlijk bevel op te schorten dat Washington verplicht om tijdens de aanhoudende shutdown de voedselhulp voor 42 miljoen Amerikanen met een laag inkomen volledig te financieren. Eerder vrijdag weigerde een lagere rechtbank dat.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - De landen die zijn aangesloten bij een internationaal verdrag rond kwik, zijn overeengekomen om dat metaal in tandvullingen te verbieden. Het gebruik van het vervuilende en giftige metaal wordt geleidelijk verminderd en zou rond 2034 niet meer gebruikt moeten worden.
7 uur geleden