Iran bouwt kilometerslange muur bij grens met Afghanistan
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft aan de oostgrens met Afghanistan een 10 kilometer lange muur gebouwd, bij de belangrijkste grensovergang voor migranten. In Iran woedt al langer een discussie over het grote aantal vluchtelingen uit het buurland.
Een topgeneraal heeft ook gezegd dat nog eens 50 kilometer aan muur wordt gebouwd, meldt persbureau ISNA. Iran en Afghanistan delen een grens van meer dan 900 kilometer. Iran hoopt met de grensblokkade meer controle te krijgen over wie het land betreedt en verlaat, en wil de veiligheid in grensgebieden vergroten.
In Iran wonen veel Afghanen die de afgelopen decennia conflicten in hun thuisland zijn ontvlucht. De toestroom van Afghanen is toegenomen sinds de Taliban in augustus 2021 weer de macht greep. Het is niet duidelijk hoeveel Afghaanse migranten precies in het land verblijven. Het gaat in ieder geval om miljoenen personen. Velen zouden zonder identiteitspapieren naar Iran zijn gekomen.
Een woordvoerder van een parlementaire veiligheidscommissie verklaarde onlangs dat de politie van plan is "in de nabije toekomst meer dan 2 miljoen illegale burgers uit te zetten". Afghanen zijn verreweg de grootste groep buitenlanders in Iran. De Iraanse regering is volgens president Masoud Pezeshkian van plan "illegale buitenlanders op een respectvolle wijze" naar hun thuisland terug te sturen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.
4 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.
4 uur geledenBOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt definitief de EU-lening van 90 miljard euro, zo zijn alle lidstaten overeengekomen. Hongarije heeft zijn blokkade opgeheven. Dit betekent dat Oekraïne nu zo snel mogelijk de eerste 45 miljard euro voor 2026 ontvangt, voor onder meer de aanschaf van militair materieel. Dat heeft een woordvoerder van het Cypriotische voorzitterschap van de EU donderdag bekendgemaakt.
4 uur geleden