Iran bouwt kilometerslange muur bij grens met Afghanistan
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft aan de oostgrens met Afghanistan een 10 kilometer lange muur gebouwd, bij de belangrijkste grensovergang voor migranten. In Iran woedt al langer een discussie over het grote aantal vluchtelingen uit het buurland.
Een topgeneraal heeft ook gezegd dat nog eens 50 kilometer aan muur wordt gebouwd, meldt persbureau ISNA. Iran en Afghanistan delen een grens van meer dan 900 kilometer. Iran hoopt met de grensblokkade meer controle te krijgen over wie het land betreedt en verlaat, en wil de veiligheid in grensgebieden vergroten.
In Iran wonen veel Afghanen die de afgelopen decennia conflicten in hun thuisland zijn ontvlucht. De toestroom van Afghanen is toegenomen sinds de Taliban in augustus 2021 weer de macht greep. Het is niet duidelijk hoeveel Afghaanse migranten precies in het land verblijven. Het gaat in ieder geval om miljoenen personen. Velen zouden zonder identiteitspapieren naar Iran zijn gekomen.
Een woordvoerder van een parlementaire veiligheidscommissie verklaarde onlangs dat de politie van plan is "in de nabije toekomst meer dan 2 miljoen illegale burgers uit te zetten". Afghanen zijn verreweg de grootste groep buitenlanders in Iran. De Iraanse regering is volgens president Masoud Pezeshkian van plan "illegale buitenlanders op een respectvolle wijze" naar hun thuisland terug te sturen.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin is met ceremonieel onthaal aangekomen in China voor zijn bezoek aan de Chinese president Xi Jinping. Op beelden van Al Jazeera is te zien hoe Poetin uit zijn vliegtuig stapt en onder meer wordt ontvangen door een groep schoolkinderen die met vlaggetjes zwaaien. De Amerikaanse president Donald Trump kreeg bij zijn bezoek vorige week een vergelijkbaar onthaal.
2 uur geledenMARMARIS (ANP) - Op zo'n 200 kilometer voor de kust van Gaza is de laatste livestream met de boten van de Global Sumud Flotilla uitgevallen. De boot Sirius met zes opvarenden lijkt de laatste boot te zijn die door Israël is onderschept bij een poging de blokkade naar het Palestijnse gebied te breken en daar noodhulp te bieden.
2 uur geledenMARMARIS (ANP) - Er is geen enkele boot van de Global Sumud Flotilla meer onderweg naar Gaza. Dat bevestigt de organisatie nadat ook de laatste livestream van een boot is gestopt toen het Israëlische leger dat schip enterde.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten verminderen hun troepental in Europa niet met 9000, maar met 5000 militairen. Het grootste deel ervan zou in Polen worden gelegerd, zegt een hoge NAVO-bron. De Amerikaanse president Donald Trump meldde eerder 5000 troepen uit Duitsland terug te trekken uit woede over kritiek uit Berlijn op de oorlog tegen Iran. Meerdere media meldden dat daarnaast 4000 Amerikanen in Polen bij hun aanstaande vertrek niet zouden worden afgelost.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het luchtalarm dat in 2028 verdwijnt, moet worden vervangen door een alternatief systeem. Dat zei justitieminister David van Weel (VVD) dinsdag. Het systeem moet nog worden uitgekozen, maar het kan volgens de minister voor 2028 actief zijn.
4 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - De Congolese medicus en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede (2018) Denis Mukwege heeft er bij de rebellenbeweging M23 en andere "bezetters" op aangedrongen het vliegveld van de stad Goma in het noordoosten van de Democratische Republiek Congo te heropenen. Dit is volgens hem nodig voor de strijd tegen de uitbraak van het ebolavirus in dat deel van Afrika.
4 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse oud-premier José Luis Rodríguez Zapatero, naar wie een onderzoek loopt voor misstanden, heeft in een videoboodschap zijn onschuld bepleit. "Ik wil nogmaals benadrukken dat al mijn publieke en privéactiviteiten altijd met absoluut respect voor de wet zijn uitgevoerd."
5 uur geleden