Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran blijft tegen geleidelijke opheffing sancties

Iran blijft tegen geleidelijke opheffing sancties

TEHERAN (ANP/DPA/RTR) - Iran wil niet dat de Amerikaanse sancties tegen het land stap voor stap worden ingetrokken, maar blijft erbij dat die allemaal weg moeten voor Iran verdergaat met een eerder gesloten nucleair akkoord. Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag beklemtoond dat de regering in Teheran niet van dit standpunt afwijkt. Washington heeft een geleidelijke intrekking voorgesteld van de sancties die door de Amerikanen zijn opgelegd,

Dinsdag zijn er in Wenen gesprekken over het gestrande internationale akkoord met Iran uit 2015. Het sneuvelde drie jaar later doordat de VS onder leiding van president Trump het akkoord opzegden en nog strengere sancties afkondigden. Doel van het akkoord was Iran uit zijn internationaal isolement te halen en economische sancties af te schaffen in ruil voor een controleerbare inperking van het Iraanse nucleaire programma.

Dinsdag schuift Amerika voor het eerst sinds Joe Biden president van de VS werd, weer aan bij het internationale overleg over de deal met Iran. De andere landen zijn behalve Iran, China, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Rusland. En de EU schuift zoals gebruikelijk ook aan. Ondanks de tegenstelling tussen Washington en Teheran is de leider van het Iraanse atoomprogramma, Ali Akbar Salehi, optimistisch over het mogelijk wekenlange overleg dat dinsdag begint. De Amerikanen praten naar verluidt niet rechtstreeks met Iraniërs, maar hun aanwezigheid is al een grote stap.

Iran gaat gebukt onder sancties die de economie verlammen, betalingsverkeer met het land belemmeren en er de gezondheidszorg ondermijnen. De Verenigde Staten beschuldigen Iran er al heel lang van kernwapens te willen maken. Iran heeft dat altijd tegengesproken en stelt kernenergie nodig te hebben om in de energiebehoefte te voorzien en meer olie te kunnen exporteren. Het plan om dat te doen stamt al uit de jaren zestig, toen Iran met hulp van de VS aan zijn nucleaire programma begon.

Meer uit Buitenland

Stembureaus openen voor Britse verkiezingen

LONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.

5 uur geleden
AzG: ondervoeding Gaza verwoestend voor zwangeren en baby's

GAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).

6 uur geleden
Lagere straf voor Zuid-Koreaanse oud-premier Han

SEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.

9 uur geleden
Vermeende afscheidsbrief Jeffrey Epstein vrijgegeven

NEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.

10 uur geleden
Regering-Trump haalt uit naar Europa in nieuw terrorismebeleid

WASHINGTON (ANP/AFP) - In een nieuwe strategie voor terrorismebestrijding van de Amerikaanse overheid wordt Europa omschreven als broedplaats voor terrorisme, aangewakkerd door massamigratie.

10 uur geleden
Eerste Israëlische luchtaanval op Beiroet sinds begin bestand

BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.

17 uur geleden
Bronnen: Marokko weigerde evacuatievlucht van cruiseschip Hondius

LAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.

18 uur geleden