Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran blijft tegen geleidelijke opheffing sancties

Iran blijft tegen geleidelijke opheffing sancties

TEHERAN (ANP/DPA/RTR) - Iran wil niet dat de Amerikaanse sancties tegen het land stap voor stap worden ingetrokken, maar blijft erbij dat die allemaal weg moeten voor Iran verdergaat met een eerder gesloten nucleair akkoord. Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag beklemtoond dat de regering in Teheran niet van dit standpunt afwijkt. Washington heeft een geleidelijke intrekking voorgesteld van de sancties die door de Amerikanen zijn opgelegd,

Dinsdag zijn er in Wenen gesprekken over het gestrande internationale akkoord met Iran uit 2015. Het sneuvelde drie jaar later doordat de VS onder leiding van president Trump het akkoord opzegden en nog strengere sancties afkondigden. Doel van het akkoord was Iran uit zijn internationaal isolement te halen en economische sancties af te schaffen in ruil voor een controleerbare inperking van het Iraanse nucleaire programma.

Dinsdag schuift Amerika voor het eerst sinds Joe Biden president van de VS werd, weer aan bij het internationale overleg over de deal met Iran. De andere landen zijn behalve Iran, China, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Rusland. En de EU schuift zoals gebruikelijk ook aan. Ondanks de tegenstelling tussen Washington en Teheran is de leider van het Iraanse atoomprogramma, Ali Akbar Salehi, optimistisch over het mogelijk wekenlange overleg dat dinsdag begint. De Amerikanen praten naar verluidt niet rechtstreeks met Iraniërs, maar hun aanwezigheid is al een grote stap.

Iran gaat gebukt onder sancties die de economie verlammen, betalingsverkeer met het land belemmeren en er de gezondheidszorg ondermijnen. De Verenigde Staten beschuldigen Iran er al heel lang van kernwapens te willen maken. Iran heeft dat altijd tegengesproken en stelt kernenergie nodig te hebben om in de energiebehoefte te voorzien en meer olie te kunnen exporteren. Het plan om dat te doen stamt al uit de jaren zestig, toen Iran met hulp van de VS aan zijn nucleaire programma begon.

Meer uit Buitenland

Tientallen arrestaties in Parijs na afsteken illegaal vuurwerk

PARIJS (ANP) - Zeker veertig mensen zijn in Parijs aangehouden nadat ze illegaal vuurwerk en rookbommen hadden afgestoken. Dat melden onder andere televisiestation BFMTV en de krant Le Parisien.

5 uur geleden
Huisarrest voor tien handlangers bij couppoging Bolsonaro

BRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft huisarrest opgelegd aan tien personen die oud-president Jair Bolsonaro zouden hebben geholpen bij zijn poging om een staatsgreep te plegen. Ze werden al eerder veroordeeld, maar waren tot nu toe nog op vrije voeten in afwachting van hun hoger beroep.

9 uur geleden
Junta Niger kondigt algehele mobilisatie af tegen jihadisten

NIAMEY (ANP/AFP) - De Nigerese militaire junta heeft een algehele mobilisatie afgekondigd om een opstand van jihadisten te bestrijden. Volgens de junta kunnen nu "mensen, eigendommen en diensten worden gevorderd om bij te dragen aan de verdediging van het thuisland".

9 uur geleden
Poetin ziet geen haast in Kyiv om oorlog te beëindigen

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Oekraïne in zijn ogen geen haast heeft om de oorlog te beëindigen. Hij dreigde dat Rusland al zijn doelen met geweld zou bereiken als Kyiv het conflict niet op vreedzame wijze zou willen oplossen.

12 uur geleden
Miljoen mensen in Kyiv nog zonder stroom na aanvallen

KYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Kyiv en omgeving hebben 1 miljoen mensen volgens een Oekraïense energiemaatschappij nog steeds geen stroom na de Russische aanvallen van zaterdagochtend. In de regio wonen naar schatting 3 miljoen mensen. De temperatuur is volgens weerberichten 1 graad Celsius en zakt zondag en komende week naar temperaturen voortdurend onder nul.

12 uur geleden
Canada komt met nieuw steunpakket van 1,6 miljard voor Oekraïne

HALIFAX (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft bij het bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekendgemaakt dat zijn land met een nieuw steunpakket voor Oekraïne komt. Het gaat om economische hulp ter waarde van 2,5 miljard Canadese dollar (1,6 miljard euro). Dat geld moet Oekraïne helpen om leningen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te kunnen krijgen.

12 uur geleden
Aardbeving voor de noordoostkust van Taiwan

TAIPEI/YILAN (ANP/AFP/RTR) - Ruim 30 kilometer voor de noordoostkust van Taiwan heeft zich op een diepte van 73 kilometer een aardbeving voorgedaan met een kracht van tussen de 6.6 en 7.0, aldus de plaatselijke autoriteiten en meteorologische instellingen. Het epicentrum was onder de zeebodem ten oosten van de kustplaats Yilan, die niet ver van de hoofdstad Taipei ligt.

14 uur geleden