Iran blijft tegen geleidelijke opheffing sancties
TEHERAN (ANP/DPA/RTR) - Iran wil niet dat de Amerikaanse sancties tegen het land stap voor stap worden ingetrokken, maar blijft erbij dat die allemaal weg moeten voor Iran verdergaat met een eerder gesloten nucleair akkoord. Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag beklemtoond dat de regering in Teheran niet van dit standpunt afwijkt. Washington heeft een geleidelijke intrekking voorgesteld van de sancties die door de Amerikanen zijn opgelegd,
Dinsdag zijn er in Wenen gesprekken over het gestrande internationale akkoord met Iran uit 2015. Het sneuvelde drie jaar later doordat de VS onder leiding van president Trump het akkoord opzegden en nog strengere sancties afkondigden. Doel van het akkoord was Iran uit zijn internationaal isolement te halen en economische sancties af te schaffen in ruil voor een controleerbare inperking van het Iraanse nucleaire programma.
Dinsdag schuift Amerika voor het eerst sinds Joe Biden president van de VS werd, weer aan bij het internationale overleg over de deal met Iran. De andere landen zijn behalve Iran, China, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Rusland. En de EU schuift zoals gebruikelijk ook aan. Ondanks de tegenstelling tussen Washington en Teheran is de leider van het Iraanse atoomprogramma, Ali Akbar Salehi, optimistisch over het mogelijk wekenlange overleg dat dinsdag begint. De Amerikanen praten naar verluidt niet rechtstreeks met Iraniërs, maar hun aanwezigheid is al een grote stap.
Iran gaat gebukt onder sancties die de economie verlammen, betalingsverkeer met het land belemmeren en er de gezondheidszorg ondermijnen. De Verenigde Staten beschuldigen Iran er al heel lang van kernwapens te willen maken. Iran heeft dat altijd tegengesproken en stelt kernenergie nodig te hebben om in de energiebehoefte te voorzien en meer olie te kunnen exporteren. Het plan om dat te doen stamt al uit de jaren zestig, toen Iran met hulp van de VS aan zijn nucleaire programma begon.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - Migranten en vluchtelingen in Libië zijn het slachtoffer van "wrede en systematisch gepleegde" mishandelingen en andere schendingen van de mensenrechten. Daarbij worden moord, verkrachting, afpersing en marteling gepleegd, volgens een nieuw rapport van het mensenrechtenbureau van de VN en de VN-missie in het Noord-Afrikaanse land.
58 minuten geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en Iran hebben hun onderhandelingen hervat in Genève. Dat berichten Iraanse staatsmedia, die schrijven dat de twee partijen berichten uitwisselen via bemiddelaars uit Oman.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse burgerrechtenactivist Jesse Jackson is op 84-jarige leeftijd overleden, meldt zijn familie. Jackson was een predikant, maar vooral bekend om zijn strijd voor gelijke rechten voor zwarte Amerikanen. Hij probeerde in 1984 en 1988 president van de Verenigde Staten te worden. Volgens zijn naasten overleed hij vredig, "omgeven door zijn familie".
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Amerikaanse ambassadeur Bill White moet dinsdag om 14.00 uur op het ministerie van Buitenlandse Zaken uitleg geven over zijn uithaal naar België. Het gaat om een bericht van White op X, waarin hij maandag schreef dat België antisemitisme veel beter moet aanpakken. Dat heeft in de Belgische regering tot zeer verontwaardigde reacties geleid.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne meldt dat Rusland in aanloop naar hervatting van het diplomatieke overleg over de oorlog weer een grote aanval heeft uitgevoerd. Daarbij zouden tientallen raketten en honderden drones zijn afgevuurd. Minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha reageerde verontwaardigd en verweet Rusland op X het vredesproces niet serieus te nemen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering heeft aangekondigd de regels voor het afschieten van wolven te versoepelen. Nu mogen boeren wolven alleen afschieten als die vee in beschermde omheiningen aanvallen, maar na een beleidswijziging mag dat ook buiten die omheiningen.
13 uur geledenMUMBAI (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is aangekomen in India voor een driedaags bezoek. De landen hopen een deal te sluiten over de aankoop door India van een honderdtal Dassault Rafale-gevechtsvliegtuigen.
16 uur geleden