Iran bijna klaar voor verrijking van uranium tot 60 procent
TEHERAN (ANP) - Iran heeft bijna alle voorbereidingen voltooid voor het verrijken van uranium tot 60 procent zuiverheid. Het Internationale Atoomagentschap van de Verenigde Naties (IAEA) meldt dat woensdag na een bezoek aan de nucleaire installatie in Natanz.
Het agentschap bevestigt daarmee de plannen van Iran. Teheran maakte dinsdag bekend het atoomakkoord uit 2015 opnieuw te schenden. Er werd sinds januari al uranium ver boven de afgesproken grens van 3,67 procent zuiverheid verrijkt, waarmee moet worden voorkomen dat Iran kernwapens kan produceren. Voor nucleaire wapens is hoogverrijkt uranium nodig.
Iran reageert met zijn nieuwe nucleaire activiteiten op "nucleair terrorisme" dat wordt toegeschreven aan aartsvijand Israël. Dat land zou verantwoordelijk zijn voor een explosie vorige week in de belangrijke nucleaire installatie van Natanz. Op die locatie wil Iran nog eens duizend nieuwe centrifuges plaatsen voor het verrijken van uranium.
Herstel van het nucleaire akkoord
Het besluit van Iran komt op het moment dat het land juist praat over het herstel van het nucleaire akkoord. Die deal wordt niet meer door Iran nageleefd sinds de Verenigde Staten zich eenzijdig terugtrokken. Iran beloofde in 2015 zijn nucleaire activiteiten te beperken in ruil voor verlichting van economische sancties.
De gesprekken over het akkoord begonnen vorige week en worden donderdag hervat. China, Rusland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Duitsland zijn hierbij aanwezig. De VS, het andere land dat betrokken was bij de totstandkoming van de atoomdeal, zijn indirect via tussenpersonen betrokken bij het overleg omdat Iran niet direct met de Amerikanen wil onderhandelen.
Dat Iran juist nu zuiverder uranium gaat verrijken, wordt door de betrokken Europese landen als "bijzonder betreurenswaardig" gezien. "Het is in strijd met de constructieve geest en de goede trouw van de besprekingen", aldus het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken noemt de Iraanse plannen voor het verrijken van uranium "provocerend". Volgens hem moet nog blijken hoe serieus Iran is over het herstel van het akkoord.
Meer uit Buitenland
LIMA (ANP) - De kandidaten voor het presidentschap van Peru gaan nek-aan-nek. Waar bij de recentste telling de conservatieve Keiko Fujimori was uitgelopen op haar rivaal Roberto Sánchez, is het in de nieuwste peiling weer het linkse congreslid dat voorligt: 50,3 procent tegenover 49,7 procent.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Israël heeft maandagochtend vroeg luchtaanvallen uitgevoerd op militaire doelen in het westen en midden van Iran, meldt het Israëlische leger. Iraanse staatsmedia melden dat er explosies zijn gehoord in Teheran, Tabriz en Isfahan.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Justitie, Gérald Darmanin, heeft openbaar aanklagers opgedragen om 70.000 aangiften "die met kinderen te maken hebben" met spoed te onderzoeken. Het Franse justitiesysteem heeft hier tot 14 juli, een nationale feestdag, de tijd voor gekregen. Darmanin neemt die stap na de moord op de 11-jarige Lyhanna.
3 uur geledenMANILLA (ANP) - Na een zware aardbeving voor de kust van het Filipijnse eiland Mindanao is maandagochtend vroeg een tsunamiwaarschuwing afgegeven. Naast de Filipijnen zelf geldt de waarschuwing voor onder meer kustgebieden in Indonesië en Japan.
4 uur geledenJEREVAN (ANP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft de overwinning uitgeroepen bij de parlementsverkiezingen. Tijdens een persconferentie in de nacht van zondag op maandag noemde Pasjinjan de overwinning van zijn partij Burgercontract een "historische zege".
4 uur geledenJERUZALEM (ANP) - In reactie op de raketaanvallen vanuit Iran, heeft Israël grensovergangen naar de Gazastrook gesloten. Het gaat om een "veiligheidsmaatregel", staat in een verklaring van overheidsinstantie COGAT, die onder meer de toegang tot Gaza coördineert.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president zei na de aanval van Iran op Israël dat hij Benjamin Netanyahu zal vragen af te zien van wraak. Dat verklaarde Donald Trump tegenover nieuwssite Axios. Het telefoongesprek tussen de president en de Israëlische premier zou inmiddels hebben plaatsgevonden.
7 uur geleden