Iran bijna klaar voor verrijking van uranium tot 60 procent
TEHERAN (ANP) - Iran heeft bijna alle voorbereidingen voltooid voor het verrijken van uranium tot 60 procent zuiverheid. Het Internationale Atoomagentschap van de Verenigde Naties (IAEA) meldt dat woensdag na een bezoek aan de nucleaire installatie in Natanz.
Het agentschap bevestigt daarmee de plannen van Iran. Teheran maakte dinsdag bekend het atoomakkoord uit 2015 opnieuw te schenden. Er werd sinds januari al uranium ver boven de afgesproken grens van 3,67 procent zuiverheid verrijkt, waarmee moet worden voorkomen dat Iran kernwapens kan produceren. Voor nucleaire wapens is hoogverrijkt uranium nodig.
Iran reageert met zijn nieuwe nucleaire activiteiten op "nucleair terrorisme" dat wordt toegeschreven aan aartsvijand Israël. Dat land zou verantwoordelijk zijn voor een explosie vorige week in de belangrijke nucleaire installatie van Natanz. Op die locatie wil Iran nog eens duizend nieuwe centrifuges plaatsen voor het verrijken van uranium.
Herstel van het nucleaire akkoord
Het besluit van Iran komt op het moment dat het land juist praat over het herstel van het nucleaire akkoord. Die deal wordt niet meer door Iran nageleefd sinds de Verenigde Staten zich eenzijdig terugtrokken. Iran beloofde in 2015 zijn nucleaire activiteiten te beperken in ruil voor verlichting van economische sancties.
De gesprekken over het akkoord begonnen vorige week en worden donderdag hervat. China, Rusland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Duitsland zijn hierbij aanwezig. De VS, het andere land dat betrokken was bij de totstandkoming van de atoomdeal, zijn indirect via tussenpersonen betrokken bij het overleg omdat Iran niet direct met de Amerikanen wil onderhandelen.
Dat Iran juist nu zuiverder uranium gaat verrijken, wordt door de betrokken Europese landen als "bijzonder betreurenswaardig" gezien. "Het is in strijd met de constructieve geest en de goede trouw van de besprekingen", aldus het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken noemt de Iraanse plannen voor het verrijken van uranium "provocerend". Volgens hem moet nog blijken hoe serieus Iran is over het herstel van het akkoord.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky aangedrongen op een deal met Rusland. Als Zelensky niet nu in actie komt, mist hij een "geweldige kans" voor vrede, aldus Trump tegen verslaggevers bij het Witte Huis. Rusland wil volgens hem een deal sluiten.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Amerikaanse troepen die in Europa zijn gelegerd, zullen niet snel elders nodig zijn, denken de Verenigde Staten. Als de VS ergens in de wereld moeten ingrijpen, zijn het vaak eenheden van thuis of uit andere delen van de wereld die daarvoor geschikter zijn, zegt onderminister Elbridge Colby op de veiligheidsconferentie in München.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie meldt dat het Harvard heeft aangeklaagd. De prestigieuze universiteit zou hebben geweigerd documenten over te dragen die verband houden met onderzoeken naar racisme bij de toelatingsprocedure.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/DPA) - Een 50-jarige vrouw is in Frankrijk opgepakt na de vondst van twee pasgeboren baby's in een vriezer. Ze heeft toegegeven dat het haar kinderen zijn en dat zij ze heeft ingevroren, aldus het Franse openbaar ministerie.
2 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz roept de Verenigde Staten op het geschonden vertrouwen tussen Europa en de VS te herstellen. Hij richtte zich vanaf de belangrijke veiligheidsconferentie in München rechtstreeks, in het Engels, tot de oude bondgenoot. "Laten we het trans-Atlantische vertrouwen repareren en nieuw leven inblazen."
3 uur geledenMANCHESTER (ANP/RTR) - In Groot-Brittannië zijn twee mannen veroordeeld tot lange gevangenisstraffen voor het beramen van een aanslag op een synagoge in de omgeving van Manchester. De veroordeelden zouden geïnspireerd zijn door terreurgroep Islamitische Staat.
3 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - De Democratische Republiek Congo "accepteert het principe van een staakt-het-vuren" in het oosten, aldus het kantoor van de president. Bemiddelaar Angola had bij de regering en rebellengroep M23 een bestand vanaf 18 februari voorgesteld, waarbij de posities in het conflict worden bevroren.
5 uur geleden