Iran bevestigt steun aan Syrisch bewind bij offensief jihadisten
TEHERAN/DAMASCUS (ANP/AFP) - Iran heeft het Syrische bewind van Bashar al Assad verzekerd dat het land steun blijft geven in de strijd tegen "terroristen". Teheran doelt op de groepen jihadisten die in het noordwesten in het offensief zijn gegaan nadat er jarenlang nauwelijks op grote schaal was gevochten, mede door een lokaal bestand dat Turkije en Rusland er in 2020 regelden. Met de aanvallen van deze week ten westen van Aleppo zouden rebellen al tot in de stad zijn doorgedrongen, aldus berichten van tegenstanders van Assad.
De buitenlandminister van Iran, Abbas Araghchi, zei tegen zijn Syrische collega Bassam al Sabbagh dat Iran de steun aan Syrië en aan het leger van Syrië voortzet. Het Syrische leger meldde vrijdag dat het grote verliezen heeft toegebracht aan rebellen in de noordwestelijke provincies Aleppo en Idlib. De aanvallen van jihadisten en andere rebellen zouden worden afgeslagen.
De opgelaaide strijd in Syrië valt samen met de verzwakking van de positie van Hezbollah in Libanon in de bloedige krachtmeting met Israël. Voor het overwegend sjiitische Iran is Hezbollah een belangrijke bondgenoot in de conflicten met Israël en Syrië. Hezbollah heeft in de Syrische burgeroorlog, die sinds 2011 voortduurt, cruciale gevechten gevoerd voor Assad en diens bondgenoot Iran. Volgens waarnemers zien de overwegend soennitische rebellen in Syrië een kans om toe te slaan, nu Hezbollah zwaar is getroffen en zonder charismatische leider zit.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft gezworen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu als doelwit te nemen in de aanhoudende oorlog tussen Israël en de Verenigde Staten.
44 minuten geledenKAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
13 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
13 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
15 uur geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
16 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
17 uur geleden